niedziela, 11 maja 2014

Słowniczek pojęć dla Włosomaniaczki - od P do Z
Pierwsza część słownika włosowych pojęć dla początkujących dostępna jest pod tym linkiem:


a dzisiaj zapraszam na drugą część. Jeśli brakuje według Was jakiegoś terminu - dajcie znać w komentarzu :)P


PEELING SKÓRY GŁOWY - polega na dodaniu do oczyszczającego szamponu np. cukru i delikatnym wmasowaniu go w skórę głowy (nie należy dopuścić, aby cukier się rozpuścił przed nałożeniem mieszanki na głowę). Taki peeling poprawia krążenie i odświeża skórę głowy poprzez usunięcie z niej zanieczyszczeń, złuszczonego naskórka i obumarłych włosów. Regularnie wykonywany może widocznie wzmocnić cebulki, ograniczyć przetłuszczanie i zlikwidować łupież.PH - miara zasadowości roztworów (pH<7 - roztwór jest kwaśny, pH=7 - odczyn roztworu jest obojętny; pH>7 - roztwór jest zasadowy); zasadowe pH rozchyla łuski włosów, natomiast kwasowe ściąga łuski. Zarówno silnie kwasowe, jak i silnie zasadowe pH rozpuszcza keratynę, dlatego podczas zabiegów fryzjerskich należy opierać się na produktach o pH mieszczącym się w przedziale bezpiecznym dla włosów, tj. od 4 do 10. Optymalne pH dla skóry i włosów oscyluje wokół 5,5. Więcej o skali pH przeczytacie tutaj.PLOPPING/PLUNKING, inaczej ręcznikowanie; ostatni etap stylizacji dłuższych kręconych lub falowanych włosów, dzięki któremu uzyskuje się zdefiniowany skręt i efekt push-up. Polega na specyficznym zawinięciu włosów pokrytych stylizatorem w gładki bawełniany ręcznik lub koszulkę z długimi rękawami. Trwa ok. 15-30 minut, po tym czasie włosy należy wysuszyć naturalnie bądź suszarką z dyfuzorem. Szczegóły zostały opisane na wizażu.PŁUKANKA - roztwór, który używany jest podczas mycia do ostatniego płukania włosów, np. płukanka octowa, płukanka ziołowa, płukanka z przegotowanej wody, płukanka z mocznika, płukanka cytrynowa. Płukanka powinna być chłodna i mieć lekko kwaśne pH, aby ściągnąć łuski włosów (uszczelnić osłonkę).POROWATOŚĆ WŁOSA - termin ten określa strukturę włosa pod względem ułożenia łusek. Powierzchnia zdrowego włosa składa się ze szczelnie przylegających do siebie łusek, które odpowiedzialne są za ochronę włosa przed uszkodzeniami i nadmierną utratę wody. Im łuski są bardziej rozchylone i pozbawione tłuszczowego spoiwa, tym wyższa jest porowatość włosa.

Powiązane posty
PÓŁPRODUKTY DOMOWE/KUCHENNE - produkty kuchenne, które można wykorzystać w pielęgnacji włosów (solo, wraz z innymi domowymi półproduktami lub gotowymi produktami): majonez, żółtko, ocet, żelatyna, woda zbożowa, oleje spożywcze, siemię lniane, czysty sok/miąższ z aloesu itp.PÓŁPRODUKTY KOSMETYCZNE - produkty, którymi można wzbogacać (w zalecanym przez producenta stężeniu!) gotowe produkty do pielęgnacji włosów (maski, szampony, wcierki, płukanki), np. gliceryna, keratyna, elastyna, kolagen, mocznik, oleje kosmetyczne, wyciągi roślinne itp. Stosowanie ich wymaga dokładnego zapoznania się z opisem producenta (na stronie internetowej), znajomości potrzeb włosów oraz podstaw tworzenia kosmetyków.PROTEINY - białka, które można podzielić na proteiny wielkocząsteczkowe oraz małocząsteczkowe (takie, które w procesie częściowej lub całkowitej hydrolizy (rozkładu białka) zostały rozbite na mniejsze cząsteczki - proteiny hydrolizowane). Białka proste (wielkocząsteczkowe) z zasady osadzają się na włosach tworząc na nich film. Z kolei hydrolizowane proteiny, w przeciwieństwie do białek prostych charakteryzują się lepszą rozpuszczalnością oraz skuteczniej przenikają do wnętrza włosa, dzięki czemu są w stanie nietrwale „załatać” drobne ubytki w łodydze włosa, a co za tym idzie wygładzić, zmiękczyć, wzmocnić i uelastycznić włosy.

Warto jednak pamiętać, że zdolność protein do tymczasowej regeneracji włosów zależy nie tylko od wielkości ich cząsteczek, ale także od kondycji włosów, dlatego powinniśmy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. W przypadku zniszczonych, porowatych włosów zamiast wygładzić, wydobyć skręt, nawilżyć, zregenerować i otoczyć włosy ochronnym filmem mogą je przesuszyć, usztywnić i zwiększyć ich łamliwość.


Przykłady proteinowych półproduktów:
 • hydrolizowana keratyna,
 • hydrolizowany jedwab,
 • hydrolizowana elastyna,
 • hydrolizowany owies,
 • hydrolizowany kolagen,
 • proteiny mleczne,
 • l-cysteina (aminokwas),
 • żółtko,
 • żelatyna itp.


Powiązane posty
PRZEOLEJOWANIE - efekt zbyt częstego olejowania włosów, nakładania zbyt dużej ilości oleju lub niedomycia naolejowanych włosów, które stają się przez to matowe, klejące, obciążone, zbite w kolonie, sprawiają wrażenie nieumytych. Dalsza pielęgnacja włosów przekarmionych olejami nie ma sensu, dlatego najlepiej oczyścić włosy porządnie szamponem.


Powiązane postyPRZENAWILŻENIE - efekt niepoprawnego stosowania substancji nawilżających (zależy głównie od warunków pogodowych, towarzyszących w pielęgnacji kosmetyków i kondycji włosów).Powiązane postyPRZEPROTEINOWANIE - wynik nałożenia na włosy zbyt dużej dawki protein (jednorazowo, np. podczas laminowania lub w wyniku systematycznej pielęgnacji, np. proteinowymi odżywkami); takie włosy stają się suche, matowe i tracą elastyczność, przez co  bardziej podatne na zniszczenia.


Powiązane posty
PRZESUSZONA SKÓRA GŁOWY - skóra głowy pozbawiona naturalnego płaszcza hydro-lipidowego; może być przyczyną suchego łupieżu i osłabionych włosów (skłonnych do wypadania). Skórę głowy mogą wysuszać silnie odtłuszczające detergenty, nadmiar ziół, kwaśnych płukanek lub protein, wcierki (szczególnie te oparte na alkoholu) itp. Aby przywrócić skórze nawilżenie najlepiej kilka minut przed myciem nałożyć na nią natłuszczająco-nawilżającą maskę.


Powiązane postyPUSH-UP - efekt uniesionych włosów u nasady
PUSZENIE SIĘ WŁOSÓW -  efekt nadmiernego rozchylenia łusek włosów, który z największym natężeniem dotyka włosy o wysokiej porowatości (nie oznacza to, że włosy nisko porowate się nie puszą), kręcone i falowane. Przyczyn puszenia się włosów jest wiele, często wynikają ze zbyt małej ilości substancji natłuszczająco-filmotwórczych w pielęgnacji (szczególnie, gdy wilgotność powietrza jest bardzo niska lub bardzo wysoka). Gdy włosy są spuszone, fryzura nabiera pierzastej formy ;)

Powiązane włosy:

RREGENERACJA WŁOSÓW - długotrwały proces poprawy stanu zniszczonych włosów, podczas którego substancje aktywne stopniowo wnikają do wnętrza włosa i uzupełniają drobne ubytki występujące w cemencie międzykomórkowym i włóknach keratynowych. Efekty regeneracji zauważalne są dopiero po systematycznym stosowaniu właściwych produktów, dzięki którym zwiększa się wytrzymałość mechaniczna włosów oraz poprawia się stopień nawilżenia i natłuszczenia włosów. Kondycjonowanie z kolei polega na oddziaływaniu jedynie na łuski włosów (tj. "tuszowaniu" ubytków), dzięki czemu włosy stają się wygładzone, błyszczące, przestają się puszyć i plątać.S
SG (Straight Girl) - pielęgnacja włosów prostych
SKALP - skóra głowy

Powiązane posty:
SILIKONOWE SERUM - preparat potocznie nazywany jedwabiem, którego skład opiera się głównie na silikonach (czasami też naturalnych olejach), jego zadaniem jest zabezpieczenie końcówek przed utratą wody i zniszczeniami, wygładzenie oraz nabłyszczenie włosów.

Powiązane posty:
SILIKONY - substancje, które pokrywają włosy nietrwałym filmem ochronnym. Dzięki temu włosy nabierają blasku, sprężystości, przestają się puszyć i plątać, a także są chronione przed urazami oraz szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Silikony znajdują się w wielu szamponach, maskach, odżywkach, silikonowych serach i olejkach, nie są dla włosów szkodliwe i w wyniku licznych otarć mogą się z włosów ścierać. Mają też zdolność nadbudowywania się na włosach (włosy po pewnym czasie stają się obciążone i należy je oczyścić prostym szamponem).

Powiązane posty:
SKRZYPOKRZYWA - mieszanka pokrzywy i skrzypu polnego, która wzmacnia wyrastające włosy i przyspiesza przyrost, a także pozytywnie działa na skórę. Więcej na temat tej mieszanki przeczytacie np. tutaj.
SUCHY SZAMPON - szampon w proszku, który absorbuje w pewnym stopniu pot i łój odświeżając tym samym włosy u nasady i skórę głowy; ze względu na słabe właściwości myjące nadaje się tylko do sporadycznego stosowania.T
TANGLE TEEZER - plastikowa szczotka do włosów, o której więcej przeczytacie w tych postach:

Powiązane posty:


TBS - marka The Body ShopTUNINGOWANIE MASEK - wzbogacacie masek i odżywek (również szamponów) półproduktami kosmetycznymi lub kuchennymi.TURBAN - nakrycie głowy utworzone poprzez owinięcie głowy ręcznikiem, którego zadaniem jest ogrzanie nałożonej maski lub wchłonięcie nadmiaru spływającej z włosów wody.WWCIERKA - odżywka do skóry głowy o działaniu stymulująco-wzmacniającym cebulki włosowe.


Z
ZABEZPIECZANIE KOŃCÓWEK - zabieg polegający na pokryciu końcówek silikonowym serum lub odrobiną naturalnego oleju, w celu nadania włosom elastyczności, ochrony przed nadmierną utratą wody i zniszczeniami.ZAMYKANIE ŁUSEK - zabieg polegający na ściągnięciu łusek włosa; najczęściej wykonywany jest poprzez polanie włosów chłodną wodą lub kwaśną płukanką (np. octową, cytrynową); dzięki temu włosy zostają wygładzone, nabłyszczone i wzmocnione. 

Powiązane posty

Płukanka octowaŻŻEL LNIANY - żel uzyskiwany poprzez zagotowanie w wodzie niezmielonych ziaren siemienia lnianego; stosuje się go do stylizacji włosów lub jako nawilżającą włosy maskę d/s.


« Nowszy post Starszy post »
Zapraszam do komentowania zdjęć i śledzenia relacji

17 komentarzy

 1. wiele skrótów nie znałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry post, wiele wyjaśni początkującym :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny post! :))
  czytałam z zaciekawieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale się napracowałaś, szacun! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej wszystkim:) Chciałabym się Was poradzić, gdyby któraś z Was mogła odpisać, byłabym wdzięczna.
  A więc, kiedyś miałam burzę włosów, włosy mam wysokoporowate, lekko kręcone, z tendencją do puszenia się. Potem standard-prostownica,suszara,czasenie byle czym, bądź wcale. Teraz została mi garstka włosów, od jakiegoś roku próbuje je odbudować. Rezultaty widzę, ponieważ regularnie, konsekwentnie je olejuje naturalnymi olejkami z apteki(arganowy,ze słodkich migdałów,musztardowy,ze skrzypu). PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE WŁOSY JAKBY "NA ZEWNĄTRZ" CZYLI TA WARTSWA NA WIERZCHU JEST NADAL MEGA ZNISZCZONA I PSUJE CAŁE WŁOSY I ZAWSZE MUSZĘ JE WIĄZAĆ. ODRASTAJĄ CO PRAWDA ZDROWE,ALE DUŻO WOLNIEJ NIŻ TE WŁOSY "POD SPODEM". A TO SIANKO NA GÓRZE BARDZO MNIE DRAŻNI. CZY MOGĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ? OBCIĄĆ JE JAKOŚ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strzyżenie skonsultuj z fryzjerką. Na tą warstwę nakładaj więcej oleju i maski, chroń ją mocno przed zniszczeniami (otarciami, gumką do włosów itp.) :)

   Usuń
  2. Tak właśnie zrobię- dzięki;)

   Usuń
 6. Nie serem, lecz serum... Popracuj nad ortografią, bo naprawdę dużo robisz tych błędów, choć w porównaniu do Anwen jesteś profesorem Miodkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi, to jest po prostu literówka. Nie uważam, aby słowo serum odmieniało się w tym kontekście "serem" (o czym świadczy wykorzystanie tego słowa wielokrotnie w innych notkach) ;) Chętnie poczytam o błędach, które wg Ciebie popełniam, lubię się uczyć ;)

   Usuń
  2. Ależ oczywiście, że to literówka a nie błąd ortograficzny!!!
   Inaczej, tzw. omyłka pisarska :D
   Anonimy z 08:27 przesadza. Nie należy się takimi osobami przejmować :)
   Ewa

   Usuń
 7. No właśnie PH... a tyle dziewczyn myje włosy facelle który ma je nieodpowiednie do włosów:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nakładanie odżywki po facelle, nie ma sensu? To czym mam umyć głowę żeby nałożyć maskę lub odżywkę?

   Usuń
  2. o to mi właśnie chodziło:) a zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy jest sens nakładać maskę przed myciem, bo po szamponie łuski są rozchylone i te składniki dotrą, a jak to jest przed?:) tym bardziej jeśli jeszcze po poprzedniim myciu nałożyliśmy maskę/odżywke bo czasami spotykałam się z opisem producenta że właśnie ma kwaśne pH (np na maskach Ziaji tak pisze).

   Usuń
  3. Facelle ma dobre (lekko kwaśne) pH, więc nadaje się do mycia włosów bez maski lub po nałożeniu maski przed myciem (kwaśne pH ściąga łuski). Szampony dostępne w drogeriach mają na ogół również lekko kwaśne pH, więc nie rozchylają łusek aż tak bardzo jak np. specjalistyczne szampony o zasadowym pH :) Wg mnie mimo kwaśnego pH można nakładać maskę po Facelle, nie ma powodu do paniki :)

   Usuń
 8. Świetny wpis, wszystko bardzo rzeczowo opisane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakiś czas temu natknęłam się na Twój post na temat depilacji albo czegoś wokół tego i pisałaś tam, że przerzuciłaś się na konkretne maszynki do golenia (na pewno męskie). Podrzuciłabyś link albo dała znać, o jakie chodzi?:) nie mogę go odnaleźć...

  OdpowiedzUsuń

Instagram