niedziela, 7 kwietnia 2013

Chelatowanie włosów | Mój ulubiony szampon chelatujący - rumiankowy Eva Natura Style


Chelatowanie włosów to zabieg polecany szczególnie dla szorstkich włosów, na których prawdopodobnie osadzają się minerały pochodzące z twardej wody.

Jak tylko przeczytałam o chelatowaniu, od razu skojarzyłam moje porowate, szorstkie końcówki przednich partii włosów z miejską kranówką. Pamiętam też jak moja koleżanka ze studiów narzekała, że już po dwóch miesiącach od przeprowadzki do Poznania musiała pozbyć się 5 cm rozdwojonych końcówek – za taki stan włosów winiła twardą poznańską wodę. Jej włosy były niefarbowane, śliskie i mocne, więc nawet boję się myśleć jak podczas każdego mycia cierpią moje delikatne, porowate końcówki. ;)

Chelatowanie włosów - co to jest?

W skrócie przypomnę, że zabieg chelatowania włosów polega na oczyszczaniu włosów z osadu minerałów, które znajdują się w twardej wodzie z kranu i sprawiają, że włosy stają się suche, szorstkie i matowe (szczególnie wtedy, gdy są porowate).

Odpowiedzialne za ten proces są zawarte w szamponie czy masce specjalne składniki chelatujące - najpopularniejsze to Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA. Włosy o wysokiej porowatości po chelatowaniu znowu stają się miękkie, gładkie i błyszczące.

Przed zabiegiem zalecane jest całonocne olejowanie włosów połączone z krótkim masażem włosów. To naprawdę działa! :) Właścicielki zdrowych, gładkich i mocnych włosów prawdopodobnie nie zauważą różnicy po chelatowaniu swoich włosów, ponieważ ich włosy są gładkie i śliskie każdego dnia.

Mój ulubiony szampon oczyszczająco-chelatujący

Aby utrzymać włosy w dobrej kondycji systematycznie oczyszczałam je słynnymi szamponami marki Barwa, ale dopiero po użyciu szamponu Eva Nature Style z dodatkiem składnika chelatującego i zastosowaniu ulubionej odżywki zaskoczył mnie efekt całkowitej odnowy włosa. Pożegnałam się z uciążliwym plątaniem i szorstkimi końcówkami!

Cena szamponu Eva Nature Style wynosi ok. 3-5 zł za 240 ml i 5-8 zł za 1000 ml. Ja dorwałam swój w Chacie Polskiej, ale jest też dostępny w Internecie (KLIK) :) 

Skład rumiankowego szamponu Eva Nature Style

Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Chloride, Cocamide DEA, Chamomille Recutita Flower Extract, Parfum, PEG-75 Lanolin, Lactic Acid, DMDM Hydantoin, Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Tetrasodium EDTA, Benzyl Salicylate, CI19140.

Skład jest bardzo prosty - opiera się na mocniejszym detergencie (SLES), soli i składnikach chelatujących. Dzięki temu szampon jest w stanie oczyścić włosy z substancji, którymi są oblepione (minerały, silikony, proteiny, resztki kosmetyków do stylizacji, łój, kurz itp.).


Jak widzicie, chelatowanie włosów to bardzo prosty proces. Chelatowałyście już włosy? Podzielcie się wrażeniami :)

Zobacz także: Oczyszczanie włosów


« Nowszy post Starszy post »

130 komentarzy

  1. używam szamponu Equilibra i jestem z niego zadowolona :) w Warszawie można go dostac w Super-Pharm, może w Poznaniu też? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie mam daleko do SP :( Ale będę pamiętać, dziękuję :D

      Usuń
    2. na pewno będzie w CH Malta :-)

      Usuń
    3. Jest w Malcie, Browarze i King Crossie, a ja mieszkam w zupełnie innym rejonie, nigdzie nie mam po drodze :) Ale jak będę w okolicy to na pewno wstąpię :D

      Usuń
    4. Z tego co się orientuje to w Super-Pharm jest promocja na produkty equilibra

      Usuń
    5. Dokładnie, myślę że warto wydać 1,40zł na bilet 15minutowy i podjechać do któregoś z tych miejsc, zwłaszcza że te szampony są teraz w przecenie -30% :)

      Usuń
  2. Gdzie można kupić jeszcze ten szampon chelatujący?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdzie mogę jeszcze kupić szampon chelatujący,jest jakiś zamienik starcjonarnie?

      Usuń
  3. jeszcze nie chelatowałam, ale wkrótce sprobuje :)
    Disodium EDTA znajduje się także w szamponie Dove Repair Therapy silk&sleek

    OdpowiedzUsuń
  4. Dobrze że piszesz o tym szamponie! Koniecznie muszę go nabyć!! Dziękuję :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak czesto mozna chelatowanie takie przeprowadzac mam taki sam problem z woda i szorstkosci wlosow :(poza tym super blog Gratuluje !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam to samo pytanie ;) Z chęcią wypróbuję, jak tylko nabędę taki środek ;D

      Usuń
    2. Powiedziałabym, że tak często jak potrzeba. Ja swoje robię od około raz na dwa tygodnie do raz na miesiąc :)

      Jeśli wybrany szampon ze składnikiem chelatującym nie jest drażniący i nadaje się do stosowania co mycie to śmiało można tak robić. (Jak np. niektórym może podpasować Johnson's Baby z lawendą, ma SLES dopiero na 4. miejscu, więc oczyszczanie też jest z silikonów, ale łagodniejsze, składnij chelatujący też jest :))

      Usuń
    3. Henrietta a ten szmpon nadaje sie do tego zabiegu?
      podaje sklad;aqua,SLS,Cocmidopropyl betaine,cocamide Dea,sodium chloride,phenoxyethanol,parfum,dimethicone copolyol,Glycerin,Dipropilene glycol,potssium sorbate,citric acid,tetrasodium EDTA,butylphenyl methylpropional,Disodium phosphate,Hydroxyisohexyl 3-cyclohexenecarboxaldehyde,hedroxycitronellal,magnesium nitrate,
      methylchloroisothiazolinone,magnesium chloride,methylisothiazolinone.MA w skladzie ten tetrasodium EDTA jest to detox szampon myslisz ze mogla bym go uzyc do przeprowadzenia tego zabiegu?dziekuje za pomoc pozdrawiam .

      Usuń
    4. Z tego co napisałaś, to zawiera tetrasodium EDTA, więc tak. Tyle że musisz być ostrożna, bo już na drugim miejscu ma sls, który jak wiadomo jest bardzo drażniący dla wrażliwców.

      Usuń
    5. I jako ciekawostkę dodam, że właśnie zauważyłam na zakupionej masce Seboradin regenerujący kuracja do włosów suchych, zniszczonych farbowaniem, modelowaniem w składzie "Disodium EDTA", co prawda nie na jakimś wysokim miejscu, ale też nie najdalej, jakoś po środku.

      Usuń
    6. Moim bardzo nie-eksperckim okiem - nadaje się :)

      Usuń
  6. Chyba muszę zamienić barwę na coś innego ;3

    OdpowiedzUsuń
  7. a co z garnierem Fructis przeciw twardej wodzie? niby nie ma EDTA ale podobno dziala..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawiera Citric Acid, który też ma działanie chelatujące. Co prawda jest on dopiero przy końcu, ale może działa ;)

      Usuń
  8. Staram się jak najrzadziej myć twarz kranówką, zastąpiłam ją płynem micelarnym AA oraz mgiełką nawilżającą (zwykła przegotowana woda + d-pantenol + mocznik) i faktycznie moja cera się poprawiła. Na pewno kranówka ma bardzo zły wpływ na włosy, dlatego ciekawi mnie to chelatowanie i jeśli tylko kupię szampon z w/w składnikami, to wypróbuję i dam znać jak to u mnie wyszło :) A powiedz mi skąd wywodzi się taka nazwa, co to oznacza?

    OdpowiedzUsuń
  9. ja do ostatniego płukania stosuję wodę źródlaną i bardzo mi ona zmiękcza włosy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Szczerze mówiąc nigdy wcześniej nie słyszałam o tym zabiegu, ale ponieważ moje włosy praktycznie nie rosną- spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  11. Jak ja się cieszę, że to działa :):):):):):) Pisząc posta o chelatowaniu myślałam, że nikt się tym nie zainteresuje albo, że dla niewielu osób to zadziała. A tu... HURRA! :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Czytałam wpis Henrietty na temat chelatowania i tak jak wspomniałaś ona poleca olejowanie, a konkretnie olejowanie olejem kokosowym. Ale czy jest ono koniecznie? Czy wystarczy umyć włosy samym szamponem, bez nakładania wcześniej oleju? :)

    Ps.: Pomogłaś przywrócić moje włosy do normalnego, choć jeszcze nie idealnego stanu :) Pafuś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U mnie bez olejowania chelatowanie działa słabiej. Ale możesz spróbować bez, konieczne to nie jest. Olejowanie nie jest nieodłączną częścią chelatowania i samo tetrasodium EDTA zadziała. Z tym, że z olejem efekt jest lepszy :)

      Usuń
  13. Jeżeli mieszkasz gdzieś w pobliżu Rataj, to widziałam go w zielarskim na tamtejszym rynku :) Mają też jantar :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ostatnio wypróbowałam ten sposób i jestem zaskoczona efektem. Moje włosy były wygładzone, nie odstawały mi żadne końcówki na całej długości (co było moim utrapieniem) no i moje końcówki były miękkie i odżywione. Będę na pewno powtarzać ten zabieg :)

    A co do szamponu, to trochę się zmartwiłam. Jakiś czas temu zakupiłam go sobie na doz i okazał się rewelacyjny dla moich włosów, ale niestety już mi się kończy :( Mam nadzieję że będzie niebawem dostępny.

    OdpowiedzUsuń
  15. jeśli chodzi o chelatowanie - chciałam kupić szampon Johnson's Baby z lawendą ale niestety nigdzie nie moge go dorwać. Sprawdzałam w Rossmanie i Naturze, niestety nie ma. Ekspedientki mówiły że nie ma go już w sprzedaży.. :( widziałyście go gdzieś?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio go kupiłam, bodajże w środę właśnie w rzeszowskim Rossmanie. Widziałam go też w jakiejś bezimiennej drogerii.

      Usuń
    2. ostatnio widziałam go też u siebie w biedronce tylko takie duże opaowanie :) a wcześniej kupuiłam go w rossmannie tyle że takie o połowę mniejsze za tą sama cene co w biedronce.. :)

      Usuń
    3. jest w rossmanie na dąbrowskiego (poznań)- kupilam 2 dni temu, bylo ich sporo na polce

      Usuń
    4. O nie ;( Mam nadzieję, że ekspedientki się mylą :(
      U mnie jest w Piotrze i Pawle, osiedlowych sklepach, jest też na doz.pl (500 ml) i faktycznie był ostatnio, też duży, w Biedronce.
      Kurczę, zawsze mi się wydawało, że wszędzie go pełno bo to najpopularniejszy szampon dla dzieci.

      Usuń
  16. Dla mnie to kompletna nowość!
    Muszę spróbować koniecznie! Tylko zastanawiam się gdzie taki dorwę...:|

    OdpowiedzUsuń
  17. EDTA jest chyba najpopularniejszym kompeksonem :) i spotykam go w prawie wszystkich kosmetykach do mycia. Kiedyś na blogach czytałam, że nie jest to ten 'dobry składnik', a teraz wszyscy, jak jeden mąż, go chwalą :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja go nie chwalę pod względem bezpieczeństwa :) Świetnie sprawdza się w oczyszczaniu i tyle ;) W mojej łazience szampon eva to jedyny produkt z takim składnikiem :)

      Usuń
    2. Tak jest. Bezpieczny w dużych ilościach nie jest. Ale pod koniec składu...? Producentów obowiązują jakieś normy. Sama zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to składnik bezpieczny, ale to kwestia ilości. Mam, dla śmiechu, zapisaną na dysku grafikę z, wydawało mi się, szanowanej zagranicznej strony kosmetycznej. Infografika straszy, że SLES powoduje śmierć. Bardzo się cieszę, tylko niech wspomną o stężeniu. Bo jak się wypije kilka litrów wody na raz, to też się umiera.

      Usuń
  18. Ten aloesowy szampon już wycofali niestety. :( Przerzuciłam się z niego na Biovax Latte i daje jeszcze lepsze efekty, nawet bez użycia maski. Szkoda tylko, że nie domywa dobrze olei, tak jak w przypadku Equilibry.

    OdpowiedzUsuń
  19. Koniecznie muszę wypróbować, może to pomoże moim końcówkom? Jak na razie mam na nie tylko jeden sposób - gdy stają się szorstkie, pomagają tylko nożyczki.

    OdpowiedzUsuń
  20. Zaryzykowałam i naolejowałam włosy na całą noc Vatiką, której moje wysokoporowate zmęczone włosie nienawidzi. Zmyłam (dwa razy, na wszelki wypadek:D) szamponem z solą EDTA. Efekt naprawdę mnie zszokował, powtarzam ten zabieg raz w tygodniu i końce są zadowolone bardziej niż kiedykolwiek.

    Vatika bez wspomagaczy - http://4.bp.blogspot.com/-4CWfSuRd5ag/UQ54NlEwtmI/AAAAAAAAAGQ/FsIQ615ByO8/s400/DSCN5745.JPG

    Chelatowanie-
    http://3.bp.blogspot.com/-83Jh86q8FbM/UVVquHeHpnI/AAAAAAAAAMY/9pLmq9g7iJc/s640/DSCN5932.JPG

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Faktycznie widać ogromną różnicę! Już lecę kupić odpowiedni szampon ; )

      Usuń
  21. Ciekawy ten szampon. A co do wody- ja widzę różnicę na moich włosach.

    OdpowiedzUsuń
  22. Czytałam o tym niedawno, ale żeby kupić szampon do chelatowania muszę najpierw zużyć szampony, które zalegają u mnie w łazience, niestety potrwa to trochę.

    OdpowiedzUsuń
  23. Mam pytanie : używasz przed myciem oleju kokosowego czy jakiegoś innego?

    OdpowiedzUsuń
  24. W sumie jeszcze nigdy nie chelatowałam włosów. Wiedziałam, że kranówka nie wpływa dobrze na moje włosy, ale nie wiedziałam, że można z tym walczyć :)

    OdpowiedzUsuń
  25. BlondHairCare, czy przed umyciem włosów szamponem chelatującym, trzeba je naolejować? Czy nie? A jeśli tak to jakim olejem najlepiej to robić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to zależy od kondycji Twoich włosów. Ja lubię zawsze naolejować przed myciem. Ale olej trzeba dobrać indywidualnie - na mnie najlepiej działa kokosowy z Loton, oliwka Babydream fur Mama, oliwka Hipp i oliwa oliwek z Biedronki. Te oleje są polecane najczęściej włosom średnio- i wysokoporowatym (oprócz kokosa, który jest polecany dla włosów o niższej porowatości), ale ja mam włosy średnioporowate, a w dodatku naturalne, i te oleje sprawdzają się u mnie doskonale.

      Usuń
  26. Jeszcze nie chelatowałam włosów ale muszę się bliżej przyjrzeć temu zabiegowi :)

    OdpowiedzUsuń
  27. Nie słyszałam jeszcze o tym zabiegu. Muszę go koniecznie wypróbować.

    OdpowiedzUsuń
  28. Czy Twoim zdaniem metoda rozjaśniania włosów rumiankiem jest skuteczna? A może znasz jakąś inną?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sporo jest na blogach postów o rozjaśnianiu korzeniem rzewienia(rabarbaru).

      Usuń
    2. Rumianek według mnie rozjaśnia brzydko. Kiedyś próbowałam na swoich blond włosach i jeszcze do tej pory nie mogę się pozbyć tych białych, suchych pasemek..:/

      Usuń
  29. Ja zakupiłam lawendowy Johnson's baby i powiem wam, że też zauważyłam u siebie różnicę :) Zapewne moje włosy również były zadowolone z tego zabiegu.

    OdpowiedzUsuń
  30. To dość popularne, na moje nieszczęście :) składniki, więc chyba większość włosy chelatowała, nawet o tym nie wiedząc ;)

    OdpowiedzUsuń
  31. A ja właśnie wyposażyłam się w filtr do wody brita i będę próbować myć włosy miękką wodą :))

    a apropo EQUILIBRY to kremowy żel pod prysznic tej firmy ma podobny (choć trochę dłuższy skład) może sprawdzi się u Ciebie w roli szamponu "zastępczego" :))

    OdpowiedzUsuń
  32. a gdzie mogłabym dostać ten szamponik z evy natury style? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Biedronka okazjonalnie, SuperPharm, Hebe, drogerie Natura (?) i wuj internet.

      Usuń
  33. Ja zakupiłam lawendowy johnson's baby, ale wielkiej różnicy po jego użyciu nie zauważyłam. Za to wcisnęłam go mojej mamie ostatnio do mycia włosów i ona była zachwycona :) nigdy nie miała tak miękkich włosów :)

    OdpowiedzUsuń
  34. A ja zupełnie przypadkiem zauważyłam, że pantene aqua light, którego używa moja mama, również ma w składzie EDTA ;) jako że nie posiada silikonów, wypróbowałam go, i faktycznie jest różnica.

    OdpowiedzUsuń
  35. Hej, od dawna obserwuję Twojego bloga, jednak "jestem z pingera" (jak to brzmi :D). Dodałam linki Twoich notek o siemieniu lnianym w poście, nie masz nic przeciwko? [http://showurbelly.pinger.pl/]

    OdpowiedzUsuń
  36. pierwszy raz o tym słyszę, chyba wypróbuję taki szampon :)

    OdpowiedzUsuń
  37. Musze zainwestować w taki szampon - u mnie na śląsku woda jest tragiczna :(

    OdpowiedzUsuń
  38. O teraz koniecznie będę musiała sprawić sobie taki szapon ;D Moje włosy ostatnio są kapryśne, więc pasuje je uspokoić ;D Dzięki za świetny pomysł ;D

    OdpowiedzUsuń
  39. Hej , myślisz że możliwe jest aby maską max z protestami mleka i odżywki serafin gorzej działały gdywwcześniej umyje włosy szampanem z silikonami? Skuszony pozytywnymi opiniami chce zakupić te produkty. Jednocześnie nie chce rezygnować z moich ulubionych szamponów z griss kur'a

    OdpowiedzUsuń
  40. *wax i * seboradin

    OdpowiedzUsuń
  41. Mam pytanie z innej beczki - czy komuś też się przetłuszcza skóra głowy bardziej z jednej strony? Odkąd zaczęłam stosować świadomą pielęgnację (1,5 roku) inaczej przebiega proces przetłuszczania się, ale ta skłonność po jednej stronie mnie zastanawia. Myślałam, że może chodzi o to, że mam przedziałek z boku i po prostu mniej włosów po jednej stronie, ale sprawa dotyczy także włosów od spodu. Ktoś ma pomysł, dlaczego tak jest? ;)
    Pozdrawiam, Ania

    OdpowiedzUsuń
  42. Ha, myślałam i o tym - ale też nie. Bo śpię czasem tylko na prawym, a czasem tylko na lewym boku. Względnie na wznak :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może podpierasz głowę zawsze tą samą ręką z jednej strony

      Usuń
  43. Blondhair, Anwen na swoim blogu pisała, że zastępuje szampon Equilibra kremowym żelem pod prysznic Equilibra. Pisała, że mają prawie identyczny skład.

    OdpowiedzUsuń
  44. Ostatnio Anwen pisała o tym że zamiast aloesowego szamponu kupiła z tej firmy płyn pod prysznic bo mają prawie identyczny skład i działa tak samo świetnie a bez problemu można go zakupić:)
    Pozdrawiam I.:)

    OdpowiedzUsuń
  45. Hej,
    Idac za ciosen chelatowania sprobowala, odzywki Farmona Z serii herbal care ze skrzyoem. Wszystkie odzywki z tej serii zawieraja disodium edta. Polecam

    OdpowiedzUsuń
  46. Ja pamiętam, że jak przeprowadziłam się do Poznania to płakałam nad stanem moich włosów po tutejszej wodzie.
    Chelatowania jeszcze nie próbowałam, ale mam zamiar rozejrzeć się za jakimś szamponem:D

    OdpowiedzUsuń
  47. equilibrę widziałam w SP w browarze:)

    OdpowiedzUsuń
  48. Hej, wybacz, że piszę pod tym postem, ale chciałabym się dowiedzieć co to jest rozpulchnianie twarzy. szukalam czegos na ten temat, ale nic nie moglam znalesc. z gory dziekuje za odpowiedz, oraz mam nadzieje że o olejowaniu twarzy bedzie jeszcze wiecej postow:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. może chodzić o rozszerzenie porów, co przytrafiło się mnie po używaniu nieodpowiednich dla mojej cery olejów :( miałam idealnie gładkie policzki, a teraz mam na nich pełno małych dziurek, a pozbycie się ich graniczy z cudem, więc radzę uważać co nakłada się na twarz :) jeżeli masz tłustą cerę, to nie używaj do twarzy olejów o wysokiej zawartości kwasu oleinowego, np. ze słodkich migdałów. jest o tym dużo informacji w necie.

      Usuń
  49. Chelatowanie ostatnio staje się modne. Coraz więcej o nim słychać :) Moje włosy chyba nie mają problemu z twardą wodą. Szampon aloesowy chyba wycofano, bo również nigdzie go nie widuję. Są inne produkty Equlibra- pomadka, żele, a jego brak :(

    OdpowiedzUsuń
  50. nigdy nie słyszałam o tym a mam ten sam problem.Na pewno poszukam tego szamponu i spróbuje.Aż ciekawa jestem efektów:D

    OdpowiedzUsuń
  51. A ja mam pytanie odnośnie używania silikonów. Na co dzień myjesz włosy delikatnymi szamponami, nakładasz odżywcze maski, oleje itp. Jaki jest więc sens nakładania po każdym myciu serum marionu, które składa się praktycznie z samych silikonów, w większości zmywalnych tylko slsem, skoro tworzą one powłokę utrudniająca wchłanianie odżywczych składników? Ja już się pogubiłam w tym światomym 'silikonowaniu', proszę o małe wytłumaczenie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Silikony są ok, ale w zbyt dużej ilości obciążają włosy itp. dlatego systematycznie je zmywamy :)

      Usuń
  52. Zaciekawił mnie temat chelatowania, zwłaszcza, że mam twardą wodę w Lublinie. Na razie nie chcę kupować nowych kosmetyków: mam prawie pełną butlę 500ml szamponu z SLES, więc nie widzę sensu uzupełniac i tak sporych zapasów. Znalazłam Tetrasodium EDTA w moim żelu pod prysznic: konkretnie jest to Esencja do kąpieli i pod prysznic ze Starej Mydlarni. Mam wersję pomarańcza z wanilią, ale ma podobny skład do tej:
    http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=54655

    Skład: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocoamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Cocoamide Dea, Perfum, Glycerin, Methyl Propanediol, Benzyl Alcohol, Metylochloroizotiazoline, Metylochloroizotiazolinone, Tetrasodium EDTA, Citrid Acid, Aqua (and) Glycerin (and) Bytulene Glycol (and) Serenoa Serrulata (and) Adansonia Digitata, Propylene Glycol (and) Solanum Lycopersicum (Tomato) Fruit/Leat/Flower Extract, Water and Propylene Glycol and Ulva Lactuca Extract, Tetrasodium EDTA, Benzyl Alcohol, Metylochloroizotiazoline, Metylochloroizolinone, Citrid Acid, Citronellol, Hexylcinnamaldehyde, D-Limonene, Linalool, CI42051, CI47005.

    Czy tego typu produkty można użyć do chelatowania? Oczywiście mam na myśli "zabieg" raz czy dwa w miesiącu bo EDTA znajduje się wysoko w składzie i poza tym nie jest on najdelikatniejszy (co prawda moja skóra nie narzeka - jako żel sprawdza się świetnie, nie wysusza bardziej niz inne żele. Zresztą zawsze kremuję ciało po prysznicu, więc nic złego nie zauważyłam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie spróbuję ;) Dam znać jeśli będę miała jakieś cuda na głowie po nim ;)

      Usuń
  53. Witaj =)
    Od ponad roku jestem Twoja wielbicielka, z ogromna przyjmnoscia zagladam na Twój blog. Pamietam jak polecałas do mycia głowy balsam do mycia Baby dream fur mama. Ciekawa jestem co o nim sadzisz teraz i czy wgl jeszcze go uzywasz. a Moze pojawil sie jakis nowy post na jego temat ktory mi umknał.
    Ja wciaz go uzywam, na zmiane z altera oraz prostym płynem z sls.
    Prosze o odpowiedz i z góry dziękuje!
    Jestes wspaniala, i Twoje wlosy tez!


    Mam jeszcze jedno pytanko, widzialam ze zaopatrzylas sie lustrzanke. Masz zamiar isc na jakis kurs? czy poprzestaniesz na instrukcji?;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej :) Jak myłam włosy codziennie to balsam BDFM był idealny, teraz ograniczam przetłuszczanie i unikam dużej ilości olejków w szamponach. A co do lustrzanki na razie wystarczy mi instrukcja :)

      Usuń
  54. Zauważyłam, że moje włosy wyglądają i układają się świetnie po umyciu szamponem Jericho Rose, sprawdziłam - i rzeczywiście! Ma Disodium EDTA. Szkoda, że nie przepada za nim skóra mojej głowy :/ Ale mam całkowite potwierdzenie Twoich i Henrietty słów i teraz poszukam myjadła z tym składnikiem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście ja po Jericho Rose też mialam świetne włosy.

      Usuń
  55. Szampony Joanna Naturia mają w składzie disodium EDTA :)

    OdpowiedzUsuń
  56. ja niestety po tym szamponie rumiankowym z barwy miałam istny śnieg na głowie i nie tylko ja. dlatego bałabym się wypróbować nawet tego z Evy :(

    OdpowiedzUsuń
  57. Ten składnik zawierają też szampony Biały Jeleń firmy Pollena

    OdpowiedzUsuń
  58. http://equilibra.pl/index.php?mode=sales&id=16

    OdpowiedzUsuń
  59. To tłumaczy dlaczego po umyciu włosów żelem pod prysznic Fa z olejkami miałam takie błyszczące włosy. Dla mnie bomba ! :)

    OdpowiedzUsuń
  60. ogromnie mnie zaciekawił ten temat. Akurat tak się składa, że mam "na stanie" nie Tetrasodium a Disodium EDTA. Kupiłam daaawno temu za grosze w mazidla.com -
    http://mazidla.com/kategorie-poproduktow/konserwanty/wersenian-dwusodowy-edta.html?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=127&category_id=37
    Zadałam u Henrietty pytanie czy nada się dodawanie go do szamponu jakiegokolwiek (takiego, jaki my np. lubimy, bez SLS czy silikonów). Orzekła iż można smiało próbować, totez tak zrobiłam :) I nie wiem - placebo czy nie - ale włosy jak nie moje :)Bardzo ten temat mi się spodobał :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tym sposobem zamierzam teraz dodawać sobie Disodium (oczywiście w ułamku procenta) do odżywki Hegron i tym myć włosy. Wiele osób żali się że te chelatujące składniki są zazwyczaj w szamponach typu 'mega-wysuszający-killer', i rzeczywiście, ja bym nie umyła już włosów slsem, a nawet do betainy kokamidopropylowej mam dystans, ze względu na suchość włosów i skóry głowy, łupież, etc...
      Ubzdurałam sobie także, że do ostatniego płukania tez moge dodać dosłownie "ziarenko" wersenianu i dzięki temu nie poleje już ich na nowo twardą wodą :) Wersenian był tani jak barszcz, chyba ze 2 zł, a używa się go procentowo tak mało, że szok, na ile to może wystarczyć...
      Dziekuję, że piszesz takie ciekawe posty :) Robisz bardzo dużo dobrego dla naszych włosków ;)
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dziękuję za informację :)) I za komplement :)

      Usuń
  61. Może uda Ci się jeszcze dostać ten szampon aloesowy Equilibra na stronie:
    http://www.e-apteka-niezapominajka.pl/kosmetyki/11747-equilibra-aloesowy-szampon-250-ml.html
    http://www.aptekaslonik.pl/prod_info.php?products_id=1389

    OdpowiedzUsuń
  62. Kosmetyków z EDTA nie należy stosować zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujemy leki zawierające cynk, żelazo, miedź, glin, ołów i bizmut. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż EDTA ma działanie wiążące metale ciężkie. Odradza się również stosowanie kosmetyków z EDTA w przypadku zażywania antybiotyków.
    źródło: http://ekotarg.pl/artykul/wybieram_zdrowe_kosmetyki._cz._v_co_to_jest_edta_,247

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę:) przez przypadek znalazłam ten artykuł więc chciałam ostrzec:) gorzej będą mieli te osoby, co walczą z cerą trądzikową:/ ja na szczęście rok temu wyleczyłam cerę z trądziku:)i nie muszę przyjmować tego typu leków:) także mogę sobie pozwolić na taki szamponik:)

      Usuń
  63. Musze spróbować chelatowania, mam badzo twardą wodę i widzę różnicę :) dzieki!

    OdpowiedzUsuń
  64. Na początku podchodziłam do chelatowania sceptycznie, ale jak przeczytałam o tym na blogu mojej "włosowej wyroczni" czyli Twoim ;)postanowiłam spróbować. Miałam ten problem, że cokolwiek bym nie robiła włosy były sztywne i puszące się. Moje włosy właśnie wyschły po chelatowaniu no i po prostu klękajcie narody. Są mega miękkie i gładkie. (Żeby wszystko było jasne: olej kokosowy położyłam na ok.6-7h, później dwukrotne mycie szamponem Johnsons z ekstraktem z lawendy, na koniec odżywka Potters z limonką i melisą na dwie minuty). Dziewczyny chyba Was ozłocę za to chelatowanie. Jak mówią starzy górale: You made my day! Tym razem good hair day ;)

    OdpowiedzUsuń
  65. Oh, chciałam napisać o promocji w S-P, ale widzę, że dziewczyny mnie już ubiegły :D u siebie też widziałam ten szampon :)

    OdpowiedzUsuń
  66. A ja mam pytanie, jakie działanie będzie miała substancja chelatująca w odżywce b/s? :) Kupiłam taką właśnie i się zastanawiam czy to ma znaczenie, czy jak nałożę ją na włosy a przy następnym myciu normalnie umyję głowę to czy moja czupryna będzie "bardziej wolna" od osadu wody twardej? :)

    OdpowiedzUsuń
  67. a orientujesz się, czy szampon tataro-chmielowy z tej samej serii też posiada właściwości chelatujące? tylko ten znalazłam w pobliskim realu, skład był niefortunnie zaklejony, a w internecie nie mogę znaleźć nic na ten temat. Pozdrawiam. M. :-)

    OdpowiedzUsuń
  68. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, nie widziałam, żeby ktoś o tym napisał, więc zrobię to ja ;) Wczoraj patrzyłam na te szampony Polleny Ewy właśnie pod kątem Twojego posta i własńie nie wszystkie jego warianty zawierają Tetrasodium EDTA. Chciałam wczoraj kupić wariant rzepowy, a kiedy przeczytałam skład okazało się, że go tam nie ma... Potem popatrzyłam na pokrzywowy i również go tam nie było. W końcu wybór padł na tataro-chmielowy i tam był (to tak przy okazji co do posta wyżej), w rumiankowym też był (ale mam ciemne włosy...), niestety nie wiem czy był w brzozowym (już nie chciałam złościć sprzedawcy koniecznością podawania mi kolejnej butelki...). Szczerze mówiąc to też mi się wydawało, że będą się jedynie ekstraktami różniły, więc byłam zdziwiona, że jest inaczej :O Podsumowując: EDTA jest na pewno w wariantach: rumiankowym i tataro-chmielowym, a nie ma w pokrzywowym i rzepowym, a brzozowy trzeba sprawdzić przy zakupie ;)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  69. http://www.e-zikodermo.pl/?name=equilibra&x=0&y=0 jest teraz promocja na produkty equilibra, więc jak ktoś jest zainteresowsany to bardzo polecam i szampon i e-zikoaptekę :)

    OdpowiedzUsuń
  70. Witam:) A jakie polecasz maski/odżywki z tym składnikiem? Ja mam to samo będąc w mieście gdzie studiuję końcówki są szorstkie po umyciu włosów, natomiast myjąc w domu są zdecydowanie inne;/ Więc problem tkwi pewnie w wodzie, bo kosmetyków używam tych samych:( pozdrawiam Magda

    OdpowiedzUsuń
  71. Wracając do oczyszczania:)
    Podstawą jest szampon, zawierający którąś z wymienionych soli (Disodium/Tetrasodium EDTA).
    Nie powinien on zawierać silikonów, natomiast SLS to opcja dowolna.


    Przykładowe szampony (łatwo dostępne)
    - Johnson's Baby, szampon z ekstraktem z lawendy / 6-10 zł.
    - Joanna Naturia, szampon z pokrzywą i zieloną herbatą / 4-5 zł.
    - Joanna z Apteczki Babuni, szampon z ekstraktem z drożdży piwnych i chmielu / 5-6 zł.
    - Joanna Rzepa, szampon wzmacniający / 5-6 zł
    - Pollena-Ewa, Eva Natura Style, wszystkie rodzaje szamponów, ok. 5 zł za 1000 ml. (używam wersji tataro-chmielowej)
    - Timotei, szampon Naturalne Oczyszczanie z wyciągiem z zielonej herbaty / 10-11 zł za 400 ml.

    Jednak szampon z tym składnikiem sam w sobie nie da tak dobrych efektów, jak połączony z działaniem oleju kokosowego.

    OdpowiedzUsuń
  72. Umyłam włosy rumiankową Evą - taką, jak na zdjęciu :) Zupełnie spontanicznie, więc bez żadnych olejów, masaży i innych wynalazków, na koniec nałożyłam tylko odżywkę Alterry. SUPER! Moja woda jest bardzo zażelaziona i od dawna zastanawiałam się, jak może to wpływać na stan włosów (zrezygnowałam nawet z rozjaśnienia, choć bardzo o tym marzyłam, bo bałam się, że zrobią się pomarańczowe :D) Chelatowanie okazało się być strzałem w dziesiątkę i na pewno zagości w moim planie pięlęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  73. Szampon Equilibra można zakupić na allegro za ok 16 zl :)

    OdpowiedzUsuń
  74. Witam!
    Przeczytałam wiele opinii włosomaniaczek, a wciąż nie mogę znaleźć odpowiedzi na tak proste i skomplikowane pytanie: dlaczego olej kokosowy jest polecany przed zabiegiem chelatowania? Tylko on? Kokosowy w OMO całkowicie się u mnie nie sprawdził- puszenie/plątanie/wysuszenie- lniany jest lepszym wyborem; czy zatem w tej metodzie moje wysokoporowate włosy też źle zareagują na kokos? Piszę z nadzieją na odpowiedz, gdyż widzę, ile głów uratowałaś! :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  75. Nie wiem skąd ta nagonka na SLS i SLES. Zajrzyjcie do składu past do zębów a ku waszemu zdziwieniu na 3 czy 4 miejscu znajdziecie SLS. I nie mówię tu o tanich pastach do zębów tylko o np. bland-a-med :D

    OdpowiedzUsuń
  76. Tetrasodium EDTA zawiera szare mydło z Barwy .Nadaje sie ono do tego zabiegu chelatowania?

    OdpowiedzUsuń
  77. Proponuje filtr pod prysznic. Ja używam Fit Aqua o kupuje na allegro. Starcza na pól roku. Woda jest miekka i nie robią się osady z mydła. Widzę różnice na skórze i włosach, a rozjaśniam włosy od 14 lat

    OdpowiedzUsuń
  78. Szamponem, który-moim zdaniem-również zasługuje na uwagę ze względu na obecność chelatującego składnika (Tetrasodium EDTA) jest szampon Pati firmy Polskie Zioła (używam wersji pokrzywowo-chmielowo-tatarakowej i nie wiem jak z obecnością wspomnianego składnika w pozostałych wariantach, których-jak zdążyłam zauważyć-jest kilka).

    OdpowiedzUsuń
  79. Eva Nature Style rumiankowy - jak możesz polecać szampon, który na drugim miejscu w składzie posiada SLS?? To dyskwalifikuje kosmetyk w pierwszej kolejności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A niby czemu? Nie kazdy jest takim wlosowym fanatykiem, ze tylko to co naturalne. Mnie np szampony bez mocnych detergentow nie sluza.

      Usuń
  80. Aktualnie skład szamponu equilibra się zmienił, rozumiem że już nie jest tak dobry jak poprzedni? Bardzo proszę o odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawiera Tetrasodium glutamate diacetate, która jest subst. chelatującą :) Ale nie wiem, jak to wpływa na działanie. :(

      Usuń
  81. Polecam ten szampon, ale do mycia glazury i kabin prysznicowych - do tego jest super. Z kolei na moich włosach zrobił takie "kuku", że przez ponad tydzień musiałam nakładać maseczki nawilżające, żeby przywrócić im jako taki wygląd. Mam wodę mocno twardą, postanowiłam wypróbować chelatowanie. Dwa razy podchodziłam (w odstępie kilku miesięcy) i dwa razy spektakularna klapa - włosy suche, bez połysku, siano. Mam inne proste szampony z EDTA, które takiego efektu nie dają.

    OdpowiedzUsuń
  82. Witam. Może doradzisz czego mam użyć do moich włosów...skora głowy przetłuszczające się, swędząca. Reszta włosów lekko zniszczona,matowa,ciężko rozczesać mokre i suche włosy.Mam cienkie włosy.

    OdpowiedzUsuń