środa, 27 marca 2019

Czy można założyć białą sukienkę na wesele? Albo długą i jasną? A czarną? Weselny savoir-vivre


Czy można pójść na czyjeś wesele w białej sukience? Czy wypada pójść na wesele w czarnej sukience? Czy można założyć na wesele jasną długą suknię? Czy brak rajstop jest na ślubie dobrym rozwiązaniem? Czy rozpinany sweterek jest stosowny? A co z dużymi dekoltami i miniówkami na weselach?

Teoretycznie można wszystko, ale są zasady, którymi warto się kierować, aby wypaść na osobę obytą i kulturalną.

Dzisiejszy wpis przygotowałam na Waszą prośbę i zrobiłam to pod okiem mojej ulubionej ekspertki od savoir-vire - Aleksandry Pakuły. ♥ Muszę przyznać, że podczas pisania sama dowiedziałam się wielu rzeczy i jak się okazało, ubierałam się na wesela nie do końca zgodnie z etykietą.

Savoir-vivre to inaczej dobre maniery (...), znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzeczności funkcjonujących w danej grupie. Savoir-vivre jest uwarunkowany kulturowo, a więc znacząco różni się od siebie w zależności od regionu świata. Znajomość międzykulturowych zasad określana jest mianem cross-cultural savoir-vivre. Znajomość zasad savoir-vivre jest jednym z wyznaczników kultury osobistej człowieka. [źródło: Wikipedia]

Czy można założyć na ślub i wesele białą sukienkę?

Biel na ślubie i weselu zarezerwowana jest wyłącznie dla panny młodej. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, białą sukienkę można założyć wyłącznie na własny ślub i na własne wesele.

Założenie klasycznej małej białej na czyjeś wesele to faux pas i dotyczy to różnych odcieni bieli: śnieżnej, złamanej, śmietankowej. Założenie krótkiej białej i strojnej sukni to również faux pas - krótka biała sukienka może być przecież suknią ślubną. Najczęściej jednak taki model sukni wybierany jest przez panny młode na poprawiny lub do przebrania nad ranem.


Natomiast założenie długiej białej sukni na czyjeś wesele to - zgodnie z zasadami savoir-vivre - nietakt nad nietaktami. Przeczytajcie historie moich obserwatorek z Instagramu:

Kliknij obraz, aby powiększyć.

Strój na weselu to jeden z elementów, za pomocą którego okazujemy kulturę i szacunek (lub ich brak) wobec organizatorów i gości. Kobieta, która zakłada na czyjeś wesele białą długą suknię pokazuje brak ogłady i sprawia przykrość parze młodej. Niektóre pary młode są wyluzowane w tym temacie, ale inne mogą to odebrać jako celowe zagranie (co widać po historiach, które do mnie nadsyłałyście).

Czy można założyć na wesele długą jasną sukienkę?

Najpopularniejsze suknie ślubne to bezy, rybki i księżniczki, ale to nie są jedyne słuszne modele sukien dla panny młodej. Są też znacznie skromniejsze kroje sukien ślubnych, dlatego pomiędzy jasnymi wieczorowymi sukniami a sukniami ślubnymi może być bardzo cienka granica. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, długa jasna suknia powinna być na weselu tylko jedna.


Suknia ślubna wyróżnia się zwykle tym, że jest długa i jasna - niekoniecznie biała. Ecru, złoto, srebro, jasny szary i pudrowy róż to aktualnie najmodniejsze kolory sukien ślubnych. Każda stylistka ślubna potwierdzi, że coraz chętniej odchodzi się od typowej bieli.

Savoir-vivre przewiduje jednak wyjątki od tej reguły. Jasne długie suknie mogą założyć druhny lub osoby bardzo bliskie i ważne dla panny młodej (np. mama, siostry, przyjaciółki czy świadkowa). Oczywiście, wyłącznie za zgodą panny młodej. Wyjątkiem jest też sytuacja, gdy para młoda życzy sobie, aby na weselu obowiązywały stroje wieczorowe. Kolejny wyjątek to choroba - są osoby, które cierpią na przykład na żylaki i nie wyobrażają sobie odkrywać nóg, ale powinny wybrać kolor inny niż biel.

W innych przypadkach wyboru jasnej długiej sukni na czyjeś wesele nie tłumaczy nawet moda na typowo ślubne materiały (tiul, satynę, koronkę) czy kolory (odcienie bieli, beżu, pudrowego różu). Długa suknia to element stroju wieczorowego, a na ślubie i weselu obowiązuje strój wizytowy. Zgodnie z savoir-vivre, jeśli nie jesteśmy wyjątkami, takich sukienek nie zakładamy na czyjeś wesele:


Zapewne wciąż wiele osób nie widzi problemu, bo przecież "zwykła jasna długa suknia nigdy nie umywa się do sukni ślubnej". Spójrzcie na poniższe zdjęcie:
Wygląd pani w sukni z rozporkiem jest kompletnie niezgodny ze ślubnymi zasadami savoir-vivre (jest to strój wieczorowy), ale o tym za chwilę.

Czy na wesele można pójść w czarnej sukience?

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, czarny total look nie jest stosowny na tego typu uroczystość, ponieważ na weselu wszyscy powinni się weselić, a czerń kojarzy się ze smutkiem i żałobą. W przypadku czarnych sukienek obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku białych - można je założyć, ale za zgodą pary młodej.

Co w takim razie wypada założyć na czyjeś wesele?

Zasady savoir-vivre mówią, że jeśli organizatorzy nie zawarli na zaproszeniu informacji na temat dress code'u, na ślubie i weselu obowiązuje domyślnie strój wizytowyJeśli na zaproszeniu umieszczono informację, że obowiązuje strój wieczorowy lub tematyczny - wówczas na ślubie (w kościele lub urzędzie) obowiązuje strój wizytowy, a na weselu wieczorowy lub tematyczny.Kobiecy strój wizytowy składa się z sukienki, kostiumu lub garsonki, przy czym na polskie wesela najczęściej wybierana jest sukienka. Jest kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać:
  • Sukienka powinna mieć długość do kolan (może być też o 7 cm krótsza lub dłuższa).
  • Sukienka nie może być czarna i biała (uwzględniając wszystkie odcienie bieli).
  • Do sukienki zakładamy cieliste, matowe rajstopy o maksymalnej grubości 8 den. Unikamy rajstop grubych, wzorzystych, świecących i ciemnych.
  • Nie zakładamy sandałów, lecz buty zakrywające palce i pięty (rajstopy i sandały to przecież okropne połączenie). Unikamy balerinek.
  • Do sukienki zakładamy żakiet - rozpinane sweterki nie są eleganckie, podobnie jak brak rajstop.
  • Do kościoła i urzędu nie przychodzimy z odkrytymi ramionami - na czas ceremonii okrywamy ramiona ozdobnym szalem lub żakietem.
  • Czyjś ślub i wesele to nie jest odpowiednie miejsce na za krótkie spódniczki, głębokie dekolty, odkryty brzuch i gołe plecy.

Zasady savoir-vivre mówią, że panna młoda na swój ślub może założyć wszystko, na co ma ochotę.

Męski strój wizytowy to garnitur granatowy lub stalowy, natomiast czarny garnitur i smoking stanowią strój wieczorowy. Jeśli na zaproszeniu jest informacja, że na weselu obowiązuje strój wieczorowy, wówczas do kościoła lub urzędu mężczyźni powinni założyć garnitury granatowe lub stalowe, a na wesele czarne. Jeśli nie ma informacji o stroju, domyślnie obowiązuje strój wizytowy, czyli garnitur granatowy lub stalowy. Garnitur brązowy jest elementem stroju casual'owego, nie jest odpowiedni na ślub i wesele.

Pan młody może założyć na swój ślub i wesele wszystko, na co ma ochotę.

Opisałam wzorcowe zasady savoir-vivre - co z nimi zrobicie i jak je zinterpretujecie, Wasza sprawa. :) Warto je jednak znać - w niektórych środowiskach są bardzo mocno przestrzegane. Przypominam, że nie jestem autorką tych zasad - spisałam dla Was wyłącznie zasady savoir-vivre dotyczące ubioru gościa weselnego.

Od zawsze wiedziałam, że założenie białej sukienki na czyjś ślub to faux pas, ale dopiero podczas konsultacji u Oli zdałam sobie sprawę, że również popełniałam błędy. Zakładałam krótkie sukienki, a latem wybierałam sandały na szpilce i nie nosiłam rajstop. Ups.

Znałyście weselny savoir-vivre? Przestrzegacie go? Jakie błędy do tej pory popełniałyście?


PS Uprzedzając komentarze typu "ubiór nie jest w tym dniu najważniejszy" - wszyscy o tym doskonale wiedzą. Tematem dzisiejszego wpisu jest strój gościa weselnego według zasad savoir-vivre, a nie to, że na ślubie najważniejsza jest przysięga, a na weselu zabawa. :)


« Nowszy post Starszy post »