czwartek, 25 czerwca 2020

Jak prawidłowo myć zęby i o nie dbać? Wszystko o myciu zębów!


Prawidłowe mycie zębów to klucz do pięknego uśmiechu, zdrowych zębów i świeżego oddechu. Jest to niezwykle ważny element codziennej pielęgnacji, a jednak wciąż wiele osób popełnia podstawowe błędy podczas higieny jamy ustnej albo... wcale nie myje zębów!

W dobie pandemii, gdy dostęp do stomatologa jest nieco utrudniony, powinniśmy dbać o swoje zęby z jeszcze większą uwagą niż wcześniej. A jak właściwie dbać o zęby? Jak prawidłowo myć zęby? O tym w dzisiejszym wpisie. ♥

Choć wiele osób się nad tym nie zastanawia, zdrowe i proste zęby pozwalają nam nie tylko przeżuwać pokarm, ale mają też ogromny wpływa na rysy naszej twarzy i funkcjonowanie całego organizmu! Mało kto zdaje sobie sprawę, że bakterie z uszkodzonych kieszonek dziąsłowych przenikają do krwiobiegu i mogą prowadzić do różnych powikłań ogólnoustrojowych.

Wpis przygotowałam we współpracy ze znajomą dentystką i marką Oral-B.

Błędy popełniane podczas mycia zębów


Mycie zębów to niby coś oczywistego, a podczas higieny jamy ustnej popełniane są podstawowe błędy. Oto najpopularniejsze z nich:
 • Dokładne mycie tylko przednich, najbardziej widocznych zębów.
 • Mycie wszystkich zębów, ale tylko po ich zewnętrznej stronie.
 • Zbyt krótkie i zbyt powierzchowne mycie zębów, które nie usuwa dostatecznie płytki nazębnej i resztek jedzenia.
 • Zbyt długie i zbyt dokładne mycie zębów, które może uszkadzać szkliwo.
 • Pomijanie okolicy dziąseł podczas mycia zębów (w tej okolicy również gromadzi się płytka nazębna, która może prowadzić do zapalenia dziąseł).
 • Zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zębów.
 • Stosowanie pasty niedostosowanej do potrzeb zębów i dziąseł.
 • Niestosowanie nici dentystycznej (w przestrzeniach międzyzębowych gromadzi się sporo resztek jedzenia i płytki nazębnej, a nić pomaga je oczyścić).
 • Niewymienianie lub nieczyszczenie szczoteczki do zębów.
 • Dzielenie szczoteczki z innymi osobami!

Płytka nazębna a kamień nazębny


Płytka nazębna i kamień nazębny to dwa ważne terminy. Płytka nazębna to miękki nalot, który zaczyna się gromadzić na zębach już po kilku minutach od ich umycia. Ten kożuch to zlepek bakterii bytujących w jamie ustnej oraz składników pochodzących ze śliny i pożywienia. Jeśli nie usuniemy płytki przez kilka dni, ulegnie zwapnieniu i stworzy kamień nazębny.

Kamień, czyli zmineralizowana płytka nazębna może być:
 • naddziąsłowy - żółtawy, grubszy, łatwiejszy do zauważenia,
 • poddziąsłowy - ciemnobrązowy, twardy i trudny do wykrycia przez niewprawne oko.

Najwięcej kamienia gromadzi się w okolicach ujść ślinianek, czyli na zębach przednich dolnych od strony języka i na zębach górnych trzonowych od strony policzka. Co najgorsze, kamień jest przyczyną krwawiących dziąseł, nieświeżego oddechu i nadwrażliwości zębów. Obecność kamienia prowadzi do zapalenia dziąseł, a w konsekwencji do paradontozy (czyli choroby przyzębia).

O ile płytkę nazębną możemy sami usunąć w domu poprzez dokładne szczotkowanie, o tyle kamień nazębny może usunąć tylko lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna w swoim gabinecie. W tym celu stosowane są profesjonalne narzędzia do usuwania kamienia nazębnego.

Podsumowując, podczas mycia zębów usuwamy resztki jedzenia i płytkę nazębną, a zatem zapobiegamy powstawaniu kamienia i próchnicy. ♥


Zrób to dla swoich zębów


Poznaj układ swoich zębów. Zajrzyj do jamy ustnej i przyjrzyj się, w jaki sposób rosną Twoje zęby, bo nie zawsze rosną one równo. Na przykład jedna siódemka może być bardziej schowana albo wysunięta, co może utrudniać dotarcie do ósemki. Moje ósemki mają kształt kłów, dlatego podczas mycia muszę poświęcić im szczególną uwagę.

Zacznij używać nici dentystycznej. Nici używamy przed szczotkowaniem, aby wstępnie usunąć spomiędzy zębów resztki jedzenia. To właśnie zalegające przez kilka dni resztki odpowiadają za nieświeży oddech, a szczoteczka nie zawsze jest w stanie je usunąć. Przed użyciem nici dentystycznej koniecznie zapoznaj się z instrukcją nitkowania zębów, która jest umieszczona na opakowaniu.

Nitkowanie pomogło mi w poznaniu swoich zębów - wyłapałam zakamarki, w których gromadzi się najwięcej resztek i od tamtej pory bardziej skupiam się na tych miejscach podczas szczotkowania. Nitkować można zęby też po szczotkowaniu, aby zweryfikować, czy zęby zostały dobrze umyte.

Regularnie oczyszczaj swoje zęby węglem aktywnym. Z zębami jest jak z włosami - na co dzień wymagają dokładnego, ale delikatnego mycia, a raz w tygodniu warto je mocniej oczyścić. W tym celu używam węgla aktywnego - włączenie do pielęgnacji zębów węgla i szczoteczki elektrycznej to najlepsze, co mogłam zrobić. ♥ Tak oczyszczam zęby węglem aktywnym:
 • Rozprowadzam na zębach sproszkowany węgiel aktywny i czekam 5-10 minut. Nie pocieram zębów pokrytych węglem.
 • Następnie dokładnie płuczę jamę ustną, a potem myję zęby szczoteczką elektryczną i pastą do zębów. W szczoteczce włączam tryb dokładnego czyszczenia.

Czyść swój język. W trakcie mycia zębów nie pomijaj języka - język to ogromne siedlisko bakterii! Gdy zaczniesz myć język, poczujesz ogromną różnicę. Jeśli masz szczoteczkę elektryczną, po umyciu zębów włącz tryb czyszczenia języka, a jeśli używasz szczoteczki manualnej, zainwestuj kilka złotych w specjalny czyścić (do kupienia w aptece).

Włącz do pielęgnacji zębów płyn do płukania jamy ustnej. Płyn może ograniczać ilość bakterii w jamie ustnej odpowiadających za rozwój płytki nazębnej, choroby dziąseł lub nieświeży oddech. Niektóre zawierają fluor, który wzmacnia szkliwo. Zalecane jest, aby stosować płyn 2 razy dziennie.

Dobierz odpowiednią pastę do zębów. Jeśli chcesz mieć białe zęby, wybierz pastę wybielającą, która skuteczniej usuwa osad. Jeśli masz problem z nadwrażliwością, stosuj delikatną pastę na nadwrażliwość. Jeśli zmagasz się z paradontozą lub chorobami dziąseł, wybierz pastę leczniczą ze związkami hamującymi rozwój bakterii np. z fluorkiem cyny.

Dbaj o swoją szczoteczkę. Wiele osób myśli, że szczoteczka do zębów "czyści się sama" podczas mycia zębów, a to nie do końca prawda. Po każdym umyciu zębów należy szczoteczkę dokładnie wypłukać z resztek pasty i śliny. Czyścimy nie tylko główkę, ale też rękojeść. Po umyciu zębów szczoteczka powinna samoistnie wyschnąć (nie chowaj jej do etui, gdy jest mokra). Samą szczoteczkę przechowujemy w suchym przewiewnym miejscu, aby ograniczyć ilość bakterii.

Szczoteczkę manualną lub główkę szczoteczki elektrycznej wymieniamy co najmniej raz na 3 miesiące lub wcześniej, jeśli widzimy po włóknach, że już są zużyte lub nie czyszczą tak dokładnie, jak na początku. Niektórzy producenci umieszczają specjalne włókna blaknące, które przypominają nam o wymianie. Dodatkowo specjaliści zalecają wymianę szczoteczki po przebytej chorobie jamy ustnej lub dróg oddechowych, np. zapaleniu gardła.

Zainwestuj w dobrą szczoteczkę do zębów. Zęby można skutecznie umyć zarówno szczoteczką manualną, jak i elektryczną, jednak ja nie wyobrażam już sobie życia bez szczoteczki elektrycznej. Wystarczą 2 minuty szczotkowania, aby zęby były bielsze, gładkie i czyste.


Inteligentna szczoteczka rotacyjna Oral-B Genius X


Od dwóch miesięcy testuję szczoteczkę elektryczną Braun Oral-B Genius X 20100S - jest to pierwsza moja szczoteczka, która tak skutecznie usuwa płytkę nazębną. Gdy po raz pierwszy umyłam nią zęby, poczułam się jak po porządnym piaskowaniu i fluoryzacji u stomatologa. ♥ Zęby były ultragładkie, bielsze i czystsze niż zwykle, choć od ponad roku używałam szczoteczek sonicznych. Nie sądziłam, że myjąc zęby w domu, można uzyskać jeszcze lepszy efekt niż po szczoteczce sonicznej! Oral-B Genius X jest naprawdę genialna i zbiera same pozytywne oceny.

Co mnie najbardziej zachwyciło w szczoteczce Oral-B Genius X?


Okrągła końcówka i specjalne włókna

Wspaniałe działanie szczoteczki to zasługa przede wszystkim okrągłego kształtu główki, miękkości włókien oraz sposobu ich ułożenia, a także ruchów, które wykonuje końcówka podczas szczotkowania zębów.

Włókna szczoteczki Oral-B Genius X są bardzo miękkie i - co najlepsze - ułożone pod specjalnym kątem, dzięki czemu skutecznie, ale delikatnie wymiatają wszelkie zabrudzenia z powierzchni zębów, spod dziąseł i z przestrzeni międzyzębowych. Po raz pierwszy miałam okazję się przekonać, że włókna w okrągłej główce otaczają ząb i dlatego czyszczą go dokładniej niż włókna w tradycyjnej, podłużnej końcówce.

Podczas mycia zębów końcówka wykonuje dwa rodzaje ruchów:
 • oscylacyjne (10.500 obrotów na minutę),
 • pulsacyjne (48.000 ruchów na minutę).


6 trybów szczotkowania

Szczoteczka posiada aż 6 trybów szczotkowania, które łatwo włączyć podczas szczotkowania:
 • Codzienne czyszczenie,
 • Delikatne czyszczenie,
 • Głębokie czyszczenie,
 • Pielęgnacja dziąseł,
 • Czyszczenie języka,
 • Wybielanie.


Czujnik siły nacisku

Szczoteczka posiada czujnik siły nacisku. Gdy zbyt mocno dociśniemy szczoteczkę, zapala się czerwona lampka i szczoteczka zwalnia obroty - w ten sposób informuje o tym, że należy zmniejszyć nacisk. Dzięki temu chronione jest szkliwo i dziąsła, a także włosie szczoteczki, które przy zbyt mocnym nacisku szybciej się zużywa.

Połączenie z aplikacją

Fajną sprawą jest również to, że możemy zainstalować na telefonie aplikację Oral-B, która m.in. oceni styl i jakość naszego szczotkowania, a nawet podsumuje ile czasu myliśmy zęby, w które dni albo czy czyściliśmy język. To bardzo przydatna funkcja dla osób, które dopiero uczą się prawidłowo myć swoje zęby lub którym brakuje cierpliwości przy pielęgnowaniu swojej jamy ustnej.

Eleganckie etui

To, co jeszcze zrobiło na mnie wrażenie to eleganckie etui podróżne wykonane z twardego plastiku. Etui umożliwia nie tylko przechowywanie szczoteczki, ale też jej ładowanie! Co najlepsze, za pomocą jednej ładowarki możemy naładować zarówno szczoteczkę, jak i swój smartfon. Etui mieści korpus szczoteczki oraz dwie końcówki.


Gdybym miała wskazać minusy szczoteczki, byłoby to dość częste ładowanie. Jedno pełne ładowanie szczoteczki wystarcza na 2 tygodnie użytkowania. Na szczęście szczoteczka tak genialnie czyści zęby, że całkowicie przymykam na to oko.

Jak prawidłowo myć zęby?


Krok 1. Zacznij od nitkowania, dzięki któremu usuniesz resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych - czasami do nich nie dociera włosie szczoteczki, dlatego musimy wspomóc się nitkowaniem.

Krok 2. Zagryź lekko zęby i wyczyść ich zewnętrzną stronę. Następnie rozchyl zęby i wyczyść powierzchnię żującą, a na koniec powierzchnię wewnętrzną. Co ważne, podczas mycia zębów skup się na trudno dostępnych obszarach, które trzeba staranniej wyczyścić.

Techniki mycia zębów zalecane przez dentystów (gdy używamy szczoteczki tradycyjnej lub sonicznej) to wymiatanie i ruchy okrężne:
 • Wymiatanie na linii dziąseł: główkę szczoteczki przyłóż do zębów i dziąseł pod kątem 45 stopni, a następnie wykonuj nią małe ruchy przy dziąsłach: najpierw okrężne, a potem wymiatające (od dołu do góry i na odwrót).
 • Ruch okrężny na zębach: główkę szczoteczki ustaw prostopadle do linii zębów, a następnie myj je wykonując delikatne, okrężne ruchy.

Szczoteczka Oral B Genius X, o której napisałam wyżej, nie wymaga znajomości manualnej techniki szczotkowania. Musimy jedynie przyłożyć szczoteczkę delikatnie do zębów i linii dziąseł, a ona sama skutecznie oczyści zęby.

Krok 3. Wypłucz zęby wodą, a następnie płynem do płukania jamy ustnej.

Jak długo i jak często myć zęby?


Jak długo myć zęby? To zależy od stosowanej szczoteczki. Jeśli stosujemy szczoteczkę oscylacyjno-rotacyjną, wystarczą 2 minuty. Jeśli myjemy zęby szczoteczką manualną lub soniczną, powinniśmy przeznaczyć ok. 3 minuty. W każdym przypadku powinniśmy to robić 2 razy dziennie: rano i
wieczorem.

Jak często myć zęby? Minimum rano i wieczorem, a najlepiej rano, w połowie dnia i wieczorem. Lepiej umyć zęby po śniadaniu niż przed śniadaniem. Zęby myjemy pół godziny po posiłku - tej zasady warto się trzymać zwłaszcza wtedy, gdy spożywamy produkty o kwasowym pH (np. sok z cytryny).


Jestem ciekawa, czy dbacie prawidłowo o swoje zęby czy musicie coś zmienić w pielęgnacji jamy ustnej? Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiedziałyście się, jak powinno się myć zęby. ♥ Życzę Wam pięknego uśmiechu!


« Nowszy post Starszy post »

23 komentarze

 1. Też używam szczoteczki Oral B, tylko że model PRO500. Mój model ma podstawkę ładującą, więc nawet nie wiem na jak długo starcza �� Po każdym użyciu jest ładowana do pełna. Model Genius nie jest w nią wyposażony? Myślałam,ż płyn do płukania jest zbędny, ale muszę się w takim razie temu przyjrzeć �� Nici dentystycznej też używam z Oral B. Jest to jedyna nić, która nie zrywa się na moich zakamarkach ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma podstawkę! ♥ I dodatkowo etui. Ta nić faktycznie jest kultowa :)

   Usuń
  2. Ja używam tej najbardziej podstawowej lecz również jestem bardzo zadowolona.

   Usuń
 2. Akurat zaczęłam testować 'ssanie' oleju. Podobno pomaga usunąć bakterie z dziąseł, wzmacnia zeby i delikatnie je rozjaśnia. Zobaczymy, i tak mam do zużycia olej kokosowy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak! :) Ja niestety nie wytrwałam dłużej niż 2 tygodnie, ale czekam na Twoje efekty ♥

   Usuń
 3. wpis jak zwykle bardzo dokładnie przygotowany. Tutaj jednak warto zwrocić uwagę co do past do zębów i płukanek - zawierają szkodliwy fluor - wiadomo niby jego ilość jest mała, jednak nie bez powodu na opakowaniach jest tzw ''uwaga produkt zawiera'' . Odkąd zaczęłam czytać bloga i dbać o włosy w tak naprawdę, w dużo bardziej naturalny sposób niż kiedyś, zaczęłam interesować się zdrowiem i produktami itp skoro tak naturalne sposoby świetnie zmieniły moje włosy to dało mi to do myślenia. Warto zainteresować się tematem fluoru, jak bardzo nam szkodzi, wpływa na nasz mózg i jest dodawany gdzie się da, a woda w domu to jakaś tragedia, do butelkowanej tez jest dodawany, do tego do past do zębów ;/ Warto się zainteresować tematem, bo w informacje w TV, która bezczelnie oszukuje ludzi nie mamy co liczyć. Warto poczytać :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie piszcie takich farmazonów, że fluor szkodzi! W niskich dawkach działa kariostatycznie i ZAPOBIEGA próchnicy, remineralizuje zęby! Trzeba poczytać literaturę medyczną najpierw, by się orientować w temacie!

   Usuń
  2. No właśnie ciężko oddzielić prawdę od mitów, bo internet jest zalany nierzetelnymi artykułami, a badania naukowe czy specjalistyczna wiedza jest trudno dostępna. :( Dotyczy to każdego tematu

   Usuń
  3. Wszystko zależy od dawki, nawet wodą można się śmiertelnie zatruć jeśli się wypije kilka litrów na raz :) Ilość fluoru w paście nie jest niebezpieczna, zwłaszcza, że się jej nie połyka.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy tekst :)
  Ja pierwsze na co zwracam uwagę u kogoś to właśnie zęby :)) bardzo dużo osób ma je w tragicznym stanie... A pracują i na inne rzeczy mają pieniądze, a na wstawienie przedniego zęba to już nie 😉😉😉

  P.S. piękny uśmiech Natalka i PRZEŚLICZNA SUKIENKA 😍😍😍 z ciekawości - skąd? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :* Zara 2020 :) To samo jest, jeśli chodzi o dbanie o swoje zwierzęta. Stawiają domy, kupują wypasione samochody, ale z psem czy kotem nie pojadą do weterynarza :(

   Usuń
 5. Jak często robisz odrost?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku co miesiąc, bo za każdym razem wychodziło mi żółtko. Teraz opanowałam żółtko i mogę rzadziej :)

   Usuń
  2. Odrost robi się sam po jakimś czasie ;D

   Usuń
 6. Widzę bardzo zadowalające efekty z regularnego ssania oleju. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno przeczytałam post lekarza dentysty, który twierdził, że najpierw powinno się wypłukać usta płynem do płukania jamy ustnej, żeby wstępnie zmiękczyć kamień i osad nazębny,po czym nakładamy pastę na suchą szczoteczkę i szczotkujemy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Extra temat, przeczytam po pracy :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta szczoteczka to złoto! Jeden z najlepszych zakupów ever!!! Swoją drogą bardzo przydatny wpis. Wiele osób niepoprawnie myje zęby, a już mało kto nitkuje!

  OdpowiedzUsuń
 10. Kochana Natalio! Obserwuję Cię od bardzo długiego czasu, Twoje włosowe rady są niesamowite... Ale nie polecałabym czytelniczkom oczyszczania zębów wysoce abrazyjnym węglem aktywnym- wplywa on negatywnie na szkliwo, jego długotrwałe stosowanie może skutkować nadwrażliwością zębów. Jeśli mówimy o oczyszczeniu zębów raz na jakiś czas to zdecydowanie tylko i wyłącznie profesjonalnie, w gabinecie stomatologicznym przy pomocy skalingu i piaskowania. Tak samo jak i z włosami chodzimy do fryzjera- odświeżyć kolor, podciąć, nawilżyć. W koncu profesjonalista zrobi to najlepiej i najbezpieczniej. Również nie wierzcie, że wegiel aktywny czy ssanie oleju kokosowego wybieli Wam zęby- koszmarna bzdura! Wybielanie zębów jest związane ze zmianą porowatości szkliwa, czego nie uzyskamy środkami spożywczymi- gdyby tak było to samo jedzenie rzeczy nasączonych olejami rozwiązało by Wasze problemy. ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. O tym, że zęby należy myć na ok. 30 min po posiłku, powinien pamiętać dosłownie każdy! Niestety większość z nas szczotkuje je tuż po jedzeniu. Jest to naprawdę duży błąd, dlatego starajmy się go unikać

  OdpowiedzUsuń
 12. W imieniu Oral-B23 czerwca 2021 17:46

  Dziękujemy za szczegółową recenzję. Cieszymy się, że szczoteczka się Pani podoba. W przypadku zainteresowania tematem, po więcej szczegółów na temat specyfikacji zapraszamy do odwiedzenia strony Oral-B https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/dlaczego-produkty-oral-b/dlaczego-szczoteczka-elektryczna/szczoteczka-oral-b-blogerzy

  OdpowiedzUsuń