środa, 27 września 2023

Fryzjer spalił mi włosy - co robić? Jak zregenerować włosy spalone rozjaśniaczem lub prostownicą? Ile trwa regeneracja?


Fryzjer zniszczył Ci włosy, które teraz kruszą się, odpadają, łamią się i rozdwajają? Spalił Twoje pasma prostownicą, rozjaśniaczem, farbą, lokówką, karbownicą, gorącym nawiewem suszarki i to już podczas jednego zabiegu? Jeśli zostałaś ofiarą błędu fryzjerskiego, który sprawił, że Twoje włosy są teraz przesuszone, puszące się i łamliwe, ten post jest dla Ciebie.


Jakie włosy są najbardziej podatne na zniszczenie i spalenie?


Na doszczętne zniszczenie narażone są przede wszystkim włosy tych kobiet, które często korzystają z zabiegów:

 • trwale zmieniających kolor lub kształt włosów - jest to np. rozjaśnianie czy trwała ondulacja,
 • stylizujących włosy wysoką temperaturą, np. prostownicą, lokówką, karbownicą,
 • prostujących włosy jednocześnie chemicznie i na gorąco, np. botoksem, prostowaniem keratynowym, nanoplastią.


Najłatwiej spalić włosy rozjaśnione, nawet te zadbane - wystarczy jednokrotnie i nieprawidłowo wykonana stylizacja gorącą prostownicą lub rozgrzaną suszarką i szczotką. Na przykład wielokrotne wyprostowanie jeszcze wilgotnych pasm prostownicą, która:

 • ma metalowe płytki, które są uszkodzone (porysowane, brudne),
 • jest rozgrzana do temperatury 230*C lub wyższej.

Prostowane włosy powinny być suche, temperatura jak najniższa (nawet 80*C), prostownica bardzo wysokiej jakości, a włosy w idealnej kondycji. Płytki prostownicy muszą być ceramiczne i czyste, a ich powłoka nie może być porysowana lub zdarta.

Najtrudniej spalić włosy naturalne, które są zadbane i nigdy nie były poddane zabiegom, które ingerują w ich strukturę (prostowanie keratynowe, trwała ondulacja, nanoplastia itp.).

Łatwiej spalić włosy cienkie i delikatne niż grube i mocne.


Poradnik z planem pielęgnacji dla włosów spalonych i mocno zniszczonych kupisz TUTAJ. Wpisując hasło BLOG otrzymasz dodatkową zniżkę na wszystkie produkty - specjalną dla Czytelników mojego bloga!


Włosy spalone, czyli jakie?


Włosy spalone zachowują się różnie, w zależności od czynnika, który je zniszczył, o czym piszę pod kolejnymi nagłówkami. Mówiąc w skrócie, włosy spalone są przesuszone, szorstkie i sztywne, a co najważniejsze - odpadają. Fragmenty włosów bez cebulki wyczesujemy szczotką czy palcami lub po prostu odpadają na podłogę. 

Chętniej się falują, mocno się plączą, puszą i wyglądają jak wycieniowane. Ciężko je wygładzić, tracą gęstość i nie działa na nie zwykła pielęgnacja.

Włosy spalone prostownicą czy rozjaśniaczem nie potrzebują siły, żeby je urwać - wystarczy je delikatnie dotknąć, a nawet potrząsnąć głową. Ciężko sobie to wyobrazić osobie, której włosy są zdrowe i mocne.

Włosy zniszczone u fryzjera mogą odpaść od razu po zabiegu, w ciągu tygodnia lub miesiąca. Mogą też odpadać stopniowo, niemal niezauważalnie. Kobieta, której dotyczy stopniowe wykruszanie się włosów, nie widzi problemu, bo traci gęstość włosów stopniowo. Dostrzeże problem dopiero wtedy, gdy zerknie na zdjęcie z przeszłości, na którym jej włosy są dużo gęstsze, dłuższe i mocniejsze.

Spalone włosy nie są wysokoporowate - są GIGAporowate. Potrzebują planu pielęgnacji, który jest GIGAdociążający, ponieważ tradycyjna pielęgnacja (szampon + odżywka) nie przyniesie im żadnych korzyści. Zwykła maska czy odżywka nie jest w stanie dociążyć, nawilżyć i wygładzić takich włosów. Suche, kruche, łamliwe i sztywne włosy rządzą się swoimi własnymi prawami, które dokładnie opisałam w poradniku z planem pielęgnacji.


Gdy fryzjer spali włosy rozjaśniaczem lub trwałą...

Gdy włosy zostają spalone preparatem o pH zasadowym (np. rozjaśniaczem lub płynem do trwałej ondulacji), na mokro ciągną się jak guma, a po wysuszeniu są przesuszone i mocno się wykruszają.


Gdy fryzjer spali włosy prostownicą, lokówką lub karbownicą...

Włosy spalone wysoką temperaturą nie ciągną się jak guma, gdy są mokre. Masowo się wykruszają zarówno wtedy, gdy są mokre, jak i suche. Kawałki włosów zostają w dłoniach i na szczotce, a także opadają na ubrania i podłogę.Różne poziomy spalenia włosów


Włosy mogą zostać zniszczone tylko na końcach, na różnej długości, a nawet od samej nasady. Znam dziewczynę, której po rozjaśnianiu włosy odpadły przy samej głowie! Przeżyła koszmar. Częstym przypadkiem jest spalona wyłącznie wierzchnia warstwa włosów lub same końce.


Co zrobić, gdy fryzjer zniszczy włosy?


Przede wszystkim, trzeba:

 • zachować spokój,
 • korzystać z rzetelnych porad - kompleksową wiedzę na temat przesuszonych, spalonych i kruszących się włosów znajdziesz w moim poradniku Suche, kruche i łamliwe,
 • uzbroić się w cierpliwość, bo regeneracja spalonych włosów to plan na co najmniej kilka-kilkanaście miesięcy,
 • zacząć działać, czyli wdrożyć bogatą pielęgnację,
 • ubiegać się o odszkodowanie od fryzjera, który zniszczył włosy. Odzyskane pieniądze przeznaczysz na zakup poradnika oraz kosmetyków, które pomogą Ci zregenerować zniszczone włosy.


Jak długo trwa odbudowa zniszczonych włosów?


Gdy włosy są doszczętnie zniszczone, czyli ich fragmenty masowo się odrywają, pierwsze efekty pielęgnacji pojawią się po 1-3 miesiącach. Włosy po systematycznej, dobrze dobranej i bogatej pielęgnacji po kilku tygodniach będą w zauważalnie lepszej kondycji. Niestety, jedno mycie nie dociąży i nie odbuduje tak mocno zniszczonych włosów - tego typu pasma muszą być traktowane wyjątkowo, zupełnie inaczej niż włosy zdrowe.

Pełna regeneracja takich włosów może zająć od kilku tygodni do kilku lat. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zostały zniszczone i do jakiej długości chcemy je zapuścić.


Co robić, aby zregenerować spalone włosy?


Aby odratować osłabione włosy, trzeba je permanentnie chronić przed zniszczeniami oraz co mycie stosować oleje roślinne, maski i odżywki do spłukiwania, odżywki bez spłukiwania i olejki silikonowe. Trzeba też o nie dbać pomiędzy myciami, stosując oleje roślinne i sera silikonowe.


A może wystarczy takie włosy maksymalnie obciąć i po prostu od nowa zapuścić?


Jeśli włosy sięgają talii i zostały spalone do łopatek - tak, wystarczy obciąć do łopatek i wdrożyć standardową pielęgnację. Ale jeśli włosy zostały zniszczone w okolicach uszu lub nasady - wtedy trzeba by je było ściąć na zapałkę, aby cięcie przyniosło jakikolwiek efekt.

Zniszczone końcówki (rozdwojone i wykruszone) trzeba podciąć natychmiast, jednak gdy końcówki są zdrowe, a włosy są spalone i odpadają na całej długości, podcięcie 5 czy 10 cm niewiele da, bo nie zahamuje odpadania. Zahamuje to odpowiednia pielęgnacja i sporadyczne skracanie końców.

Nie każda kobieta czuje się dobrze w krótkich włosach i nie każda czuje się na siłach, aby drastycznie skrócić swoje włosy - na szczęście nie trzeba tego robić. Metodą małych kroków też da się zregenerować urywające się włosy!

Wszystkie tajniki pielęgnacji i traktowania spalonych włosów opisałam w swojej najnowszej książce Suche, kruche i łamliwe. Poradnik z planem pielęgnacji dla włosów zniszczonych. Znajdziesz w niej plan pielęgnacji dla doszczętnie zniszczonych włosów oraz wszystkie najważniejsze porady, dzięki którym zapuścisz piękne i mocne włosy.

Dzięki lekturze książki rozpiszesz sobie włosową strategię, która powie Ci, po jakim czasie osiągniesz włosowy cel.


Jakich kosmetyków używać, gdy włosy są spalone rozjaśniaczem lub prostownicą?


Włosy przesuszone, kruche i sztywne kochają emolienty i humektanty, najmniej lubią proteiny, zwłaszcza w początkowym etapie pielęgnacji. Uwielbiają produkty obfite w oleje, woski, silikony i inne składniki wygładzające. Pielęgnacja takich włosów musi być wielowarstwowa, aby dogłębnie włosy nawilżyć i wygładzić. Nałożenie przypadkowej maseczki niewiele da, a umycie samym szamponem jeszcze mocniej pogorszy stan włosów, które są osłabione przez prostowanie i rozjaśniacz.


Wszystkie produkty kosmetyczne (maski, odżywki, oleje, olejki silikonowe, szampony) wraz z dokładnym planem pielęgnacji krok po kroku znajdziesz w moim poradniku - kupisz go TUTAJ.

Lista kosmetyków to nie wszystko - gdy włosy są spalone, bardzo istotne jest także prawidłowe stosowanie produktów. Wszystkie porady znajdziesz w poradniku.


Poradnik z planem pielęgnacji dostępny jest TUTAJ. Wpisując hasło BLOG otrzymasz dodatkową zniżkę na wszystkie produkty - specjalną dla Czytelników mojego bloga!


W poradniku dla włosów spalonych, kruchych, łamliwych i przesuszonych znajdziesz między innymi:

 • Czy warto wyprostować keratynowo spalone włosy, aby je wygładzić i wypielęgnować? A może warto wykonać botoks, nanoplastię, Olaplex?
 • Przykłady włosów, które zostały spalone i/lub przesuszone.
 • Włosowa historia blondynki, która odratowała włosy spalone rozjaśniaczem.
 • Włosowa historia brunetki, która zapuściła kruche i łamliwe włosy.
 • Co trzeba robić, a czego absolutnie nie wolno, gdy włosy są zniszczone i odpadają?
 • Co najbardziej lubią włosy mocno zniszczone?
 • Jaką szczotką i w jaki sposób rozczesywać słabe włosy?
 • Jak suszyć spalone włosy?
 • Jak olejować włosy, które są kruche i łamliwe?
 • Jak myć takie włosy? Która metoda mycia jest najlepsza?
 • Najlepsze maski dla włosów (55 produktów!), które zostały zniszczone, przez co kruszą się i są przesuszone.
 • Najlepsze oleje dla mocno zniszczonych włosów.
 • Najlepsze olejki silikonowe dla włosów osłabionych.
 • Przykładowy plan realizacji włosowych celów, rozpisany w czasie.
 • Plan pielęgnacji GIGAdociążający włosy - skrojony na miarę włosów spalonych rozjaśniaczem lub prostownicą.
 • i wiele innych.


Autopromocja poradnika z planem pielęgnacji: Suche, kruche i łamliwe.
« Nowszy post Starszy post »

Brak komentarzy

Prześlij komentarz