sobota, 4 lutego 2012

Odżywianie włosów | Jak i czym odżywiać włosy w domu?


Odżywianie włosów to zabieg regeneracji włosów, czyli: nawilżania, uzupełniania ubytków i pokrywania włosów cienkim filmem ochronno-wygładzającym. Jak i czym można odżywić włosy? O tym w dzisiejszym artykule.

Jeśli włosy są obciążone, zabieg odżywiania warto poprzedzić dokładnym oczyszczaniem włosów z substancji, które osadziły się na włosach w ostatnim czasie: resztki kosmetyków, kurz, łój, minerały. Do tego celu warto użyć szamponu chelatująco-oczyszczającego.

Oczyszczanie, czyli dokładne i podwójne mycie szamponem oczyszczającym przygotuje włosy do intensywnej pielęgnacji, czyli odżywiania. Włosy po głębokim odżywieniu będą gładkie, nawilżone i lśniące.

Produkty, za pomocą których odżywimy włosy:

 • naturalny olej roślinny kosmetyczny,
 • treściwa maska, to znaczy bogata w proteiny, humektanty i emolienty,
 • domowa maseczka z półproduktów kosmetycznych lub domowych,
 • płukanka z ziół,
 • płukanka z półproduktów kosmetycznych i domowych,
 • ampułka fryzjerska,
 • odżywka bez spłukiwania,
 • silikonowe serum,
 • nafta kosmetyczna.

Ważne jest to, aby w czasie jednego mycia włosów nie stosować wszystkich możliwych specyfików! Ale o tym za chwilę. Zacznijmy od krótkiego opisu każdego produktu.

NATURALNY OLEJ kosmetyczny to tłuszcz roślinny oczyszczony z barwy i zapachu, podobny do tego, na którym smażymy kotlety. Olej składa się z kwasów tłuszczowych, które uelastyczniają włosy, zatrzymują we włosie wodę i pomagają odbudować naturalną otoczkę tłuszczową. Olej wykorzystuje się do olejowania włosów. Przeczytaj: Wszystko o olejowaniu włosów

MASKA składa się z fazy wodnej i tłuszczowej - jest produktem nawilżająco-natłuszczającym włosy. Maska zawiera wyciągi roślinne, oleje, silikony, proteiny, aminokwasy, zioła i inne pożyteczne składniki, które odżywiają włosy. Z uwagi na bogaty i różnorodny skład, maska jest najważniejszym kosmetykiem w pielęgnacji włosów - bez dobrej maski nie odżywi się suchych i zniszczonych włosów. Przeczytaj: Równowaga PEH, czyli proteiny, emolienty i humektanty

Wyróżniamy maski:
 • proteinowe (z przewagą protein),
 • humenktantowe (z przewagą humektantów),
 • emolientowe (z przewagą emolientów),
 • mieszane (humektantowo-emolientowe, emolientowo-proteinowe itp.).

DOMOWA MASKA to produkt, który możemy przygotować samodzielnie w domu na bazie produktów kuchennych i kosmetycznych. Najsłynniejszą domową maską jest maska składająca się z żółtek, oliwy i cytryny, ale równie dobrze możemy przygotować maskę z czystego żelu lnianego (gotując ziarna lnu) lub jogurtu.

Domową maskę możemy również przygotować mieszając maskę lub odżywkę drogeryjną z półproduktami. Wystarczy zblendować ulubioną maskę z dojrzałym bananem lub awokado albo dodać do ulubionej maski odrobinę mocznika czy kilka kropel płynnej keratyny. 

ODŻYWKA to z reguły produkt podobny do maski, lecz mniej skoncentrowany i o lżejszej konsystencji. Nadaje się do codziennego użytku i kondycjonuje włosy - ułatwia rozczesywanie, dodaje blasku i ogranicza elektryzowanie. Zdarza się, że niektóre odżywki są treściwsze niż maski. Zaawansowane włosomaniaczki wykorzystują odżywki do mycia włosów. Przeczytaj: Mycie włosów odżywką

PŁUKANKA to produkt, którym płuczemy włosy w ostatnim etapie mycia włosów. Płukanki nie spłukujemy - odsączamy jej nadmiar ręcznikiem i suszymy włosy. Płukankę można przygotować z ziół (z rumianku, kory dębu, lipy), półproduktów domowych (z octu, cytryny, siemienia lnianego) czy z półproduktów kosmetycznych (z mocznika, glinki ghassoul). Płukanka powinna być chłodna, aby domknęła łuski włosów.

NAFTA KOSMETYCZNA otrzymywana jest z ropy naftowej, ale jest całkowicie bezpieczna dla włosów i skóry. Ma właściwości wygładzające włosy i filmotwórcze, dlatego nie zastąpi olejowania włosów i maseczkowania, ale świetnie je uzupełni. Naftę można kupić w aptece i drogerii. Przeczytaj: Płukanka z nafty

AMPUŁKA to skoncentrowany preparat odżywczy na włosy, zamknięty w buteleczce o niewielkiej pojemności, zwykle 5 lub 10 ml. Jeśli włosy potrzebują szybkiego i maksymalnego odżywienia, ampułka będzie świetnym rozwiązaniem, bo zawiera wysokie stężenie składników odżywczych. Ampułkę rozprowadza się na wilgotnych i dobrze oczyszczonych włosach, a jeśli włosy są przesuszone i zniszczone, na koniec nakłada się maskę, która włosy dodatkowo nawilży i natłuści.

ODŻYWKA BEZ SPŁUKIWANIA (b/s) to produkt w sprayu do stosowania po umyciu włosów. Rozpylamy odżywkę na wilgotnych, umytych włosach i nie spłukujemy jej. Odżywka b/s zawiera zwykle filtry UV, silikony i inne składniki wygładzające, które chronią włosy, ograniczają plątanie i zapobiegają elektryzowaniu.

SILIKONOWE SERUM to olejek na końce, który jest mieszanką naturalnych olejów i silikonów. Serum można stosować na suche lub wilgotne włosy - zarówno świeżo umyte, jak i kilka dni po umyciu. Uelastycznia, wygładza, nabłyszcza i zabezpiecza końce przed utratą wody i przed otarciami.

Alternatywą dla silikonowego serum jest jedwab, czyli mieszanka samych silikonów lub... naturalny olej. Wystarczy wetrzeć w końcówki kroplę oleju i również sprawdza się rewelacyjnie. Mój sposób wygląda następująco: rozcieram olejek w dłoniach, czekam aż wsiąknie w skórę zostawiając lekką poświatę i dopiero wtedy nakładam go na końcówki - dzięki temu nie obciąża włosów.

Jak stosować kosmetyki do włosów, aby odżywić włosy?

Ważne jest to, aby w czasie jednego mycia włosów nie stosować wszystkich możliwych specyfików! Wybieramy 1, 2, maksymalnie 3. W przeciwnym razie włosy będą przekarmione i obciążone: klejące, zbijające się w strąki i tłustawe, a skóra szybciej straci świeżość.

Oto przykładowe kombinacje:
 • olej, maska i płukanka,
 • olej i maska,
 • ampułka i maska,
 • maska i odżywka bez spłukiwania,
 • maska i silikonowe serum
 • olej, maska i silikonowe serum.

SPOSÓB 1
Krok 1. Olejowanie na sucho
Krok 2. Zmoczenie włosów i odsączenie nadmiaru wody
Krok 3: Maska - emulgowanie oleju maską przez 20-30 minut
Krok 4. Mycie skóry głowy szamponem
Krok 5: Dokładne płukanie głowy i odsączenie wody
Krok 6. Płukanie włosów w płukance
Krok 7. Odsączenie płukanki
Krok 8. Silikonowe serum - zabezpieczanie końcówek
Krok 9. Suszenie włosów

SPOSÓB 2
Krok 1. Olejowanie na mokro
Krok 2. Odsączenie nadmiaru wody
Krok 3: Maska - emulgowanie oleju maską przez 20-30 minut
Krok 4. Mycie skóry głowy szamponem
Krok 5. Dokładne płukanie głowy i odsączenie wody
Krok 6. Silikonowe serum - zabezpieczanie końcówek
Krok 7. Suszenie włosów

SPOSÓB 3
Krok 1. Mycie głowy (skóry i włosów) szamponem
Krok 2. Dokładne płukanie głowy i odsączenie wody
Krok 3: Maska na 2-3 minuty
Krok 4. Dokładne płukanie włosów
Krok 5. Odsączenie wody
Krok 6. Silikonowe serum - zabezpieczanie końcówek
Krok 7. Suszenie włosów

SPOSÓB 4
Krok 1. Mycie skóry i włosów szamponem
Krok 2. Dokładne płukanie głowy i odsączenie wody
Krok 3: Silikonowe serum - zabezpieczanie końcówek
Krok 4. Suszenie włosów

SPOSÓB 5
Krok 1. Zmoczenie włosów i odsączenie nadmiaru wody
Krok 2. Maska na 20-30 minut
Krok 3: Mycie skóry głowy szamponem
Krok 4. Dokładne płukanie głowy i odsączenie wody
Krok 5: Suszenie włosów

SPOSÓB 6
Krok 1. Nafta kosmetyczna - wtarcie kilku kropel w końce
Krok 2. Maska - emulgowanie nafty maską przez 20-30 minut
Krok 3: Mycie skóry głowy szamponem
Krok 4. Dokładne płukanie głowy i odsączenie wody
Krok 5: Silikonowe serum - zabezpieczanie końcówek
Krok 6: Suszenie włosów

Jeśli istnieje ryzyko, że produkt obciąży lub przetłuści włosy, stosujemy go w minimalnej ilości lub w większej ilości, ale przed myciem. Im suchsze i bardziej porowate włosy, tym większą porcję poszczególnych produktów możemy na nie nałożyć i odwrotnie - im włosy są zdrowsze i mniej porowate, tym mniejszą porcję produktów powinniśmy na nie nakładać.

Odżywianie skóry głowy - wcierki

Wcierki to odżywki do skóry głowy, które wspomagają funkcjonowanie skóry głowy. Mogą pełnić różne funkcje:
 • pobudzanie włosów do wzrostu,
 • złuszczanie martwego naskórka,
 • usuwanie łupieżu,
 • nawilżanie,
 • ograniczenie przetłuszczania,
 • ograniczenie wypadania,
 • leczenie chorób skóry głowy (łysienie, łojotokowe zapalenie, grzybica).

W zależności od zaleceń producenta, wcierki można stosować na kilka sposobów:
 • kilka godzin przed myciem (jeśli mają treściwy skład i obciążają włosy),
 • tuż po umyciu,
 • w suchą skórę,
 • w wilgotną skórę.

Bazę wcierki mogą stanowić:
 • tłuszcze (wcierki będące mieszanką ziół i olejów),
 • woda (wcierki na bazie hydrolatów i ekstraktów roślinnych),
 • alkohol (etanol lub alkohol denaturowany) - alkohol stanowi jednocześnie konserwant, a w dodatku ułatwia składnikom odżywczym penetrację skóry.

Wcierki na bazie wody i alkoholu można stosować zwykle po umyciu bez obaw o obciążenie, natomiast wcierki tłuste najlepiej wcierać przed myciem.

Wcierkę należy wcierać ostrożnie, czyli tak, aby nie spływała po włosach. Dlaczego? Włosy mogą nie tolerować niektórych składników, których potrzebuje skóra głowy - dotyczy to na przykład ziół lub alkoholu. Produkt należy dokładnie i powoli wmasować w owłosioną skórę głowy.

Wcierki najlepiej działają wtedy, gdy stosowane są w świeżo umytą i wilgotną skórę. Skóra jest wtedy miękka, oczyszczona i wilgotna - lepiej chłonie składniki odżywcze. Warto pamiętać, aby nie nakładać wcierek na mokrą skórę - woda rozrzedzi produkt i nie wchłonie w skórę tak, jak powinien. W dodatku spłynie po końcach włosów.

Jeśli wcierki na bazie alkoholu będą przesuszały skórę, warto stosować je z przerwami (np. 3 tygodnie wcierania, tydzień przerwy). Aby kuracja była skuteczna, wcierki powinniśmy wcierać minimum raz dziennie! Warto pamiętać, że najlepszą „wcierką” dla cebulek włosów jest zdrowe odżywianie. ♥« Nowszy post Starszy post »

43 komentarze

 1. Trochę dużo tego, ale tak jak piszesz umiar i jeszcze raz umiar.Nie ma co popadać w paranoje :)
  Muszę poszukać jakieś płukanki do włosów, nigdy jeszcze nie używałam

  OdpowiedzUsuń
 2. strasznie zamazane to zdj, chyba ze mi sie tylko nie wyswietla :) glorie mam w domu ale moje wloski jej nie lubia ;) chyba dodam do niej spiruliny i tak ja zuzyje :/

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam Twoje wpisy :)) a co sądzisz o liotonie z pokrzywy? używałaś? Ja właśnie chciałabym sobie wykonać taki :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mocno odżywiam włosy i chyba to jest błąd ;p A wszystko nawilżające zawiera silikony których unikam :(

  OdpowiedzUsuń
 5. chciałam zrobić żel z siemienia lnianego jednak wyszedł mi za rzadki (używałam zimnej wody wiec dobroczynne właściwości siemienia powinny być zachowane). No i się zastanawiam czy to co mi wyszło można dodać do odzywki np. w metodzie OMO do pierwszego lub drugiego O? A może zrobić z tego płukankę do włosów? Masz może jakieś sugestie? Byłabym wdzięczna za poradę, Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.laboratoriumurody.pl/forum/siemie-lniane-na-cienkie-lub-zniszczone-farba-wlosy,t11245.html
   ja mam juz od dawna ochote na plukanke :D

   Usuń
  2. Jak najbardziej, moje włosy uwielbiają taką żelową płukankę!! Do odżywki dodałabym gęstego żelu :) Widocznie musisz użyć mniej wody albo więcej siemienia, żeby uzyskać gęsty żel :)

   Usuń
 6. eve, dziękuje bardzo za linka :) :*

  miłej soboty włosomaniaczki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny artykuł, tego właśnie szukałam. Obserwuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. tak patrzę na zdjęcia Twoich włosów po lewej stronie i nie mogę się nadziwić w jak krótkim czasie aż taka różnica jest :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja do oleju kokosowego lubię dodawać trochę olejku rycynowego :) Muszę przetestować te płukanki octowe ... może to coś zmieni, bo do tej pory płukałam samą zimną wodą...

  Czekam na kolejne wpisy :) bo każda Twoja notka jest kopalnią wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że nie wykonuję tych wszystkich kroków, chyba bym umarła ;) Również nie stosuję dużo wcierek i zgadzam się, że najważniejsza w całej pielęgnacji - nie tylko włosów - jest dieta... wydajemy tyle pieniążków na kosmetyki, gdybyśmy tylko zainwestowały je w zdrowe pożywienie, z pewnością efekt byłby lepszy...

  Ogólnie ja również jestem za minimalizmem ;)

  PS. A cysteina to faktycznie śmierdziuszek :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Nawet nie wiesz jak się cieszę, że tutaj trafiłam! <3 też zapuszczam włosy, mam manieeee! Widzę, że Ty też :) będę się u Ciebie dokształcać!:) hihi

  OdpowiedzUsuń
 12. wszystkie produkty używałam oprócz Glorii :) nie mogę tego kupić ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. cieszę się że tu trafiłam, wiele cennych wskazówek uzyskałam i musze chyba troche zmienić swoją pielęgnację włosów :)
  bedę obserwować:)! i zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 14. Droga HairCare, mogłabyś napisać w jaki sposób stosowałaś Seboren? Chodzi mi o długość kuracji - czy wcierałaś w cały skalp codziennie i przez jaki okres? I czy używałaś tego produktu tylko w celu przyspieszenia porostu czy z innych względów. Pytam, bo zastanawiam się nad zakupem tego specyfiku, ale nie mam żadnych problemów skórnych, łupieżowych itd. i zastanawiam się czy ten lek nie będzie za silny. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :) Na początku stosowałam kilkanaście dni, ale ma alkohol, więc nie można długo stosować. Teraz uzywam go co jakis czas, gdy chcę przedłużyć swiezosc skory glowy :) Ja rowniez nie mam lupiezu i wlosy moje nie wypadaja, ale za to sie przetluszczaja :(

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Moje włoski też lubią się przetłuszczać, zatem wypróbuję:) Zobaczymy, czy będą jakieś efekty;) Pozdrowienia:)

   Usuń
 15. witam,
  chciałabym dowiedzieć się co sądzisz o składnikach tej serii Baby stworzonej przez Oriflame
  http://pl.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=12767

  składniki
  AQUA, COCO-GLUCOSIDE, LAURYL GLUCOSIDE, SODIUM LAURETH SULFATE, GLYCERYL OLEATE, PEG-7 GLYCERYL COCOATE, DISODIUM COCOAMPHODIACETATE, SODIUM COCOAMPHOACETATE, SODIUM CHLORIDE, POLYQUATERNIUM-67, PARFUM, CITRIC ACID, TILIA CORDATA EXTRACT, 2-BROMO-2-NITROPROPANE-1,3-DIOL, PROPYLENE GLYCOL, JUNIPERUS MEXICANA OIL, CEDRUS ATLANTICA OIL

  czy mogłabym zamiast baby z rossmanna używać tego płyny lub
  http://pl.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=12763

  dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze, to jest linia baby? Jak na dziecięcy preparat ma silne składniki. Dla doroslych jest ok :) Ale nie stosowalabym go codziennie - posiada SLS. Jesli chodzi o kosmetyki z Rossmanna - ja wolę linię Babydream fur mama niz Babydream dla dzieci :) Są tańsze niz Oriflame ;)

   Usuń
 16. A ja mam takie zapytanie - może to i głupie ale jak wyglądają 'gumowate' włosy :) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo tego, że są umyte są takie hmm... wyglądają jakbyś posmarowała je gumą do stylizacji włosów dość obficie :)

   Usuń
 17. Cześć, chciałabym zacząć używać ,,półproduktów", ale nie mam zielonego pojęcia co jest najskuteczniejsze i w jakich proporcjach to stosować? Prosze o powmoc
  i jeszcze jedno pytanie co polecasz na konce włosów, zeby je chronic? jaki olejek?
  mi jedwabie nie służą działaja przesuszajaco.


  Pozdrawam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. ja dodaję kilka kropel do masek i odżywek, moje ulubione to wyciąg z aloesu, l-cysteina i keratyna.
   2. na końce olejek kokosowy lub z wiesiołka, w minimalnej ilości :)

   Usuń
 18. dziękuję za odp.
  jeszcze jedno obiecuję, że ostatnie pytanie...czy olejek kokosowy zabezpieczy nasze włosy przed ciepłem suszarki?

  posiadam termo ochronny spray CHI, ale wydaje mi sie, że przesusza włosy, stosuję go przed prostowaniem/suszeniem na drugim miejscu zawiera Sodium Lauryl Sulfate

  Zabezpieczenie końcówek to mój jedyny problem, opracowałam swój własny plan pielegnacji, maski, szampony, oleje i teraz półprodukty, na które zdecydowałam się dzięki Tobie, ale komplenie nie wiem jak zawsze wykonczyć ta pielegnacje jaki etap koncowy? bo jedwab na koncówki to ciszy zabójca i dzieki niemu moje włosy sa teraz takie suche;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem mimo olejku lepiej suszyć chłodnym nawiewem. Ja jako zabezpieczenie stosuję tylko delikatne olejki - kokos, wiesiolek itp. Im mniej tym lepiej :)

   Usuń
 19. Widzę, że musze trochę przystopować, bo się chyba za bardzo rozpędziłam z naturalną pielęgnacją;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Czy po olejowaniu i umyciu włosów nakładamy maskę na włosy czy też na skalp?

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy znasz jakieś sposoby na zabezpieczenie włosów przed ciepłem prostownicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. silikonowe sera? hmm.. nie prostuję, więc trudno mi się wypowiedzieć, ale stawiałabym na jedwabie bez alkoholu w składzie :)

   Usuń
 23. Wszystko fajnie ale troszkę zgłupiałam:) a jakich masek używać?które sa te odpowiednie?czy mogą to być jakieś normalne ze sklepu?czy masz jakieś konkretne które stosujesz? i czy dobrze zrozumialam ze mamy różnorodnie myć włosy?tylko na czym ta różnorodność ma polegać?fajnnie by było gdybyś zrobiła liste produktów i półproduktów które kiedy i jak używasz.Kocham cie za to co robisz i jestem pod oggrooomnym wrazeniem.
  Podrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Hejka , chciałabym się dowiedzieć jakie poleciłabyś produkty wymienionych czynności odżywiania włosów, dopiero zaczynam przygodę z włosomaniactwem:) wiec proszę o konkretne przykłady do wyżej wymienionych punktów:)z góry dziękuję i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 25. Hejka , chciałabym się dowiedzieć jakie poleciłabyś produkty wymienionych czynności odżywiania włosów, dopiero zaczynam przygodę z włosomaniactwem:) wiec proszę o konkretne przykłady do wyżej wymienionych punktów:)z góry dziękuję i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 26. witam, jakich maske dżywczych używasz? Co mogłabyś polecić? jestem świeżakiem i dotychczas używałam biovaxu- bo zapobiegał skutecznie jesiennemu wypadaniu włosów, ale juz mi się skonczył i nie mam opakowania, żeby podać skład. Dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Właśnie "przenawilżyłam" tak wiem,że takie słowo nie istnieje xd , moje włosy są strasznie gumowate . :(
  PS sorki,ze tak komentuje ,ale zakochalam sie w twoim blogu ;)))
  haha :D

  OdpowiedzUsuń
 28. czy ktos w koncu napisze jak to z tymi maskami i odzywkami ? Nakladac je na cale wlosy od samej skory glowy? Czy od polowy wlosow na same konce? uzywam zwyklych szamponow bez zadnych dodatkowych olei nawilzaczy i protein wiec? Wychodzi na to ze powinnam na calej dlugosci rozprowadzac produkty odzywcze ale juz tak straszycie ze obciaze ze wlosy zaczna wypadac ze to tamto siamto juz sie gubie :/

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam, czy możesz doradzić mi jakie produkty są do nawilżania włosów a jakie do odżywiania?

  OdpowiedzUsuń
 30. Lecę do sklepu po maseczkę :-)
  Super
  Dzieki

  OdpowiedzUsuń