Plopping - inaczej ręcznikowanie lub koszulkowanie włosów - to prosty i szybki domowy zabieg, który powinna znać każda właścicielka fal i loków. Ręcznikowanie pełni dwie ważne funkcje: odsącza z włosów nadmiar wody po umyciu i stylizuje pasma, formując piękny skręt.
Jak wykonać plopping? Na jakich włosach da najlepszy efekt i jak często można go stosować? O tym w dzisiejszym artykule.
Wydobycie skrętu – czy jest możliwe na wszystkich włosach?
Włosy dzielimy na 3 rodzaje pod kątem skrętu:
- proste (1),
- falowane (2A, 2B, 2C)
- i kręcone (3A, 3B).
Im włosy są bardziej podatne na kręcenie, tym plopping przyniesie lepsze efekty. Ręcznikowanie zostało opracowane przez włosomaniaczki z myślą o włosach falowanych i kręconych. Na włosach idealnie prostych nie uzyskamy ani fal, ani loków - włosy będą jedynie "pogniecione".
Określenie typu skrętu jest możliwe dopiero po właściwym wypielęgnowaniu włosów. Zaniedbane fale i loki są zwykle rozluźnione, spuszone i wyglądają jak zniszczone, dlatego na takich włosach ocena skrętu będzie zaburzona.
Plopping, czyli jak wydobyć skręt włosów?
Plopping (koszulkowanie lub ręcznikowanie) to specyficzne zawinięcie włosów w gładki materiał, najlepiej bawełniany lub wiskozowy. Materiałem może być ręcznik lub koszulka w rozmiarze L-XL, najlepiej z długimi rękawami.
Następnie owijamy głowę koszulką w taki sposób, aby zebrane pasma przylegały lekko do szczytu głowy i koszulki. Ploppingujemy włosy zwykle od 15 minut do kilku godzin. Po koszulkowaniu suszymy włosy naturalnie lub suszarką.
Co jest potrzebne do wykonania ploppingu?
Wydobywanie skrętu włosów krok po kroku
Krok 1: Zmoczenie włosów i rozprowadzenie maski lub odżywki na mokrych włosach. Produkt ochroni końce przed szamponem, dzięki czemu będą mocniej nawilżone i bardziej podatne na stylizację.
Krok 2. Po rozprowadzeniu maski przechodzimy do mycia skóry. Nie trzeba myć włosów, ponieważ maski i odżywki mają właściwości myjące, a poza tym spływająca piana wystarczająco oczyści włosy.
Krok 3. Czas na rozprowadzenie maski lub odżywki na świeżo umytych włosach. Maskę możemy zostawić na 3-60 minut. Im włosy są bardziej suche i zniszczone, tym dłużej należy trzymać na nich maskę.
Krok 4. Po spłukaniu maski lub odżywki, na włosach ociekających wodą (!) rozprowadzamy odżywkę bez spłukiwania. W tym kroku możemy też rozczesać włosy grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
Krok 5. Następnie - na włosach wciąż ociekających wodą i pokrytych odżywką bez spłukiwania - rozprowadzamy stylizator, np. żel. Stylizator wgniatamy we włosy, naprzemiennie zaciskając i luzując dłoń. W tym czasie powinniśmy słyszeć specyficzny dźwięk "chodzenia po mokrej trawie".
Krok 6. Po wgnieceniu stylizatora przechodzimy do ploppingu. Mokre włosy zawijamy w gładki ręcznik lub koszulkę, aby odsączyć wodę i dodatkowo "ugnieść" loki.
Krok 7. Po upływie 20-30 minut ściągamy delikatnie ręcznik i suszymy włosy: naturalnie lub suszarką.
Krok 8. Gdy włosy wyschną, mogą być sklejone stylizatorem - te pasma trzeba rozluźnić, odgniatając je dłońmi, najlepiej pokrytymi cienką warstwą serum z olejkami i silikonami.
WAŻNE: Kręconych włosów nie rozczesujemy na sucho!
Kosmetyki dla włosów kręconych i falowanych
Jak często można wykonywać plopping?
- Jak dbać o włosy, aby były piękne i zdrowe?
- Produkty do stylizacji włosów
- Produkty do pielęgnacji włosów kręconych
Śliczne włosy.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Zresztą jak zawsze sporo cennych wskazówek! :)
OdpowiedzUsuńTakie rady dziewczynom bardzo się przydadzą ;)
OdpowiedzUsuń