Dlaczego warto znać datę ważności kosmetyku?
- Przeterminowany kosmetyk może uczulić skórę: wywołać świąd, pieczenie czy wysypkę.
- Znając datę ważności kosmetyku, zaplanujemy jego zużycie i nie będziemy musiały wyrzucać produktu, który został zużyty do połowy lub co gorsze, który nawet nie został otwarty!
- Dzięki umiejętności rozkodowania daty ważności, nie wyrzucisz kosmetyku dlatego, że "nie pamiętam, kiedy go kupiłam, ale dawno temu". Najpierw przeanalizujesz datę ważności, a później zdecydujesz, czy kosmetyk nadaje się do wyrzucenia.
Jak rozpoznać, że kosmetyk został przeterminowany?
- Produkt wyraźnie zmienił kolor, konsystencję i zapach.
- Pojawia się pleśń - albo na kosmetyku, albo na opakowaniu.
- Krem jest zwarzony lub rozwarstwiony (woda oddzieliła się od fazy tłuszczowej). To samo może spotkać balsam do ciała albo maskę i odżywkę do włosów.
Symbol PAO
Najważniejszym symbolem na opakowaniu kosmetyku jest symbol otwartego słoiczka, czyli PAO - Period After Opening. Znaczek otwartego słoika informuje nas, w ciągu ilu miesięcy od otwarcia musimy zużyć dany produkt.
Na otwartym słoiczku jest zwykle napisane: 3M, 6M, 9M, 12M, 18M lub 36M, gdzie M oznacza miesiąc. Jeśli na opakowaniu jest symbol otwartego słoika i 6M to znak, że produkt jest ważny przez 6 miesięcy od otwarcia.
Wskazówka
Tuż po otwarciu, na dnie kosmetyku warto zapisać wodoodpornym markerem datę otwarcia. Dzięki temu nie będziemy musiały się zastanawiać, czy maska do włosów straciła już ważność, czy jeszcze nie.
Tuż po otwarciu, na dnie kosmetyku warto zapisać wodoodpornym markerem datę otwarcia. Dzięki temu nie będziemy musiały się zastanawiać, czy maska do włosów straciła już ważność, czy jeszcze nie.
Symbol PAO i data ważności
Jeśli na opakowaniu kosmetyku znajduje się jednocześnie data ważności i symbol otwartego słoiczka, wówczas bierzemy pod uwagę obie informacje. Maksymalną datą, do której możemy stosować kosmetyk jest zawsze data ważności.
- Data ważności: 31.12.2019, PAO: 6M. Otwieramy produkt: 31.03.2019. Powinniśmy go zużyć do 30.09.2019.
- Data ważności: 31.08.2019, PAO: 6M. Otwieramy produkt: 31.03.2019. Powinniśmy go zużyć do 31.08.2019.
Jeśli producent zbada laboratoryjnie, że trwałość kosmetyku przekracza 30 miesięcy, wówczas nie ma obowiązku informować nas na etykiecie o dacie ważności. Zamiast tego powinien umieścić znak PAO, czyli otwartego słoiczka. Jeśli trwałość kosmetyku wynosi mniej niż 30 miesięcy, wówczas na opakowaniu musi pojawić się konkretna data ważności.
Brak terminu ważności i symbolu PAO na opakowaniu
Zaszyfrowana data ważności kosmetyku
Niektórzy producenci szyfrują datę ważności i zamiast klasycznej daty, umieszczają na opakowaniu różne kody, np. A339AP, 73822590, NE006. Wówczas musimy skorzystać z aplikacji, która rozszyfruje zakodowaną datę ważności. Jedną z nich jest checkcosmetic.net:
- w polu Select brand wybieramy markę kosmetyku,
- w polu Enter code wpisujemy kod, pod którym kryje się data ważności. Gotowe!
Datę ważności szyfruje wiele marek kosmetyków do pielęgnacji i makijażu:
L'Oreal, Avon, Ziaja, Oriflame, Wella, Anastasia Beverly Hills, Max Factor, Aussie, Bioderma, Biosilk, Benefit, Rimmel, Laura Mercier, NYX, NARS, Kiehl's, Maybelline, Garnier, Uriage, Nivea, OPI, La Roche-Posay, Lirene, Syoss, Tresemme, Matrix, Matrix, Jo Malone, Kerastase.
L'Oreal, Avon, Ziaja, Oriflame, Wella, Anastasia Beverly Hills, Max Factor, Aussie, Bioderma, Biosilk, Benefit, Rimmel, Laura Mercier, NYX, NARS, Kiehl's, Maybelline, Garnier, Uriage, Nivea, OPI, La Roche-Posay, Lirene, Syoss, Tresemme, Matrix, Matrix, Jo Malone, Kerastase.
Czy powinno się sztywno trzymać daty ważności kosmetyku?
Data ważności jest orientacyjną datą, do której kosmetyk powinien:- zachować swoją formę (konsystencję, zapach, kolor),
- spełniać wszystkie swoje funkcje.
Zdarza się, że kosmetyk ważny przez 2 lata, już miesiąc przed końcem daty ważności zmienia swoją barwę, zapach i konsystencję, a także traci swoje pierwotne właściwości. Wówczas taki produkt musimy niezwłocznie wyrzucić. Bywa również, że dany produkt miesiąc po przekroczeniu terminu ważności nadal jest świeży i pełni wszystkie swoje funkcje.
Jeśli data ważności została nieznacznie przekroczona (o tydzień czy dwa), a kosmetyk wciąż jest świeży, możemy go bez problemu użyć.
Termin ważności to nie wszystko! Liczy się też przechowywanie i użytkowanie
Trwałość kosmetyku zależy od warunków, w jakich jest przechowywany. Aby kosmetyki służyły nam aż do daty ważności, musimy:
- odpowiednio przechowywać produkty: w ciemnym i suchym miejscu,
- zachować higienę podczas używania kosmetyków: nabierać je czystą dłonią lub szpatułką,
- dokładnie zakręcać po każdym użyciu,
- nie rozrzedzać pełnych lub półpełnych kosmetyków - jedynie porcję, którą zużyjemy na raz.
Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu, będziecie umiały odczytywać i rozszyfrowywać datę ważności oraz że zapanujecie nad swoimi kosmetycznymi zbiorami. ♥
Tak! I też opisuję daty ważności :)
OdpowiedzUsuńTeż się staram tego przestrzegać jak tylko mogę :)
OdpowiedzUsuńo słoiczkach z miesiącami przydatności wiedziałam, o kodach nie zupełnie, dzięki za info ;)
OdpowiedzUsuńTaaaaaak... :) Mam takie nieprzebrane zapasy, że muszę już zwracać uwagę na daty. Używam co prawda tylko dwóch masek/odżywek na raz, reszta stoi zamknięta, ale zapas mam na prawie rok a niektórym produktom termin ważności upływa za kilka miesięcy, także... powędrowały do pierwszego rzędu w szafce ;)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam o tej aplikacji do odkodowywania dat :) Super, dziękuję :)
Ja zawsze zwracam uwagę na datę ważności jeszcze przed zakupem kosmetyku :)
OdpowiedzUsuńOj bez daty ważności ani rusz ;)
OdpowiedzUsuńOstatnio właśnie postanowiłam, że będę na nowo kupionych produktach pisać kiedy je otworzyłam :) Mam 2 kosmetyki co do których nie jestem pewna czy są już po terminie czy nie i mimo tego, że nic złego się nie dzieje po ich użyciu to chyba w przyszłym miesiącu już się ich pozbędę tak z ostrożności. Co do tych zaszyfrowanych dat ważności to jest to dla mnie nowość fajnie dowiedzieć się, że coś takiego w ogóle istnieje :)
OdpowiedzUsuńZwracałam uwagę właśnie na te słoiczki no i to, co na nich pisze zazwyczaj. Ale spokojnie zdążam zwykle je zużyć przed umpływem terminu ważności.
OdpowiedzUsuńAle nie wiedziałam do tej pory, co oznacza, jak takowej daty ani słoiczka nie ma, ale dzięki Tobie już wiem! Dziękuję :)
pierwsze to co zwracam na to uwagę :)
OdpowiedzUsuńJasne, nie mogłabym użyć czegoś po terminie!
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis, przydatny bo czasem ciężko rozszyfrować datę ważności.
OdpowiedzUsuńNiestety ludzie w drogeriach mają paskudny zwyczaj otwierania kosmetyków żeby sprawdzić jak pachną... widzę to szczególnie na działach z kosmetykami do włosów - szampony, odzywki, także maski, również żele pod prysznic padają ofiarą 'wąchaczy'. Tak naprawdę nie wiadomo kiedy dany produkt został otwarty :( Fakt, że kosmetyki te zwykle zużywa się w czasie krótszym niż 12 miesięcy i na pewno nie stały az tyle na półce sklepowej żeby się przeterminować, nie mniej jednak pewien niesmak pozostaje.
Zgdadza się, szkoda, że nie wszystkie kosmetyki są zafoliowane :(
UsuńA ja całe zycie myślałam że to PAO to jakieś 'chińskie' oznaczenie pojemności;p Ciekawe bardzo masz te artykuły, oryginalne w porównaniu do innych blogów włosomaniaczek, pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńdziękuję :)
Usuńbardzo pomocny post :) staram się pamiętać ile mam czasu na zużycie danego kosmetyku, chociaż wiadomo jak to jest. muszę zacząć zapisywać datę markerem. nie wiem tylko, jak traktować kosmetyki, które można otworzyć w drogerii - nie wiemy przecież, kiedy zostały otwarte...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam, A
Zaniedbanie ważności kosmetyków (często też leków) to chyba najczęstszy problem w Polskich domach - przeglądałam ostatnio z koleżanką jej kosmetyczne zbiory, wyrzuciłyśmy nie wiele mniej niż połowę produktów.
OdpowiedzUsuńzawsze zwracam uwagę na termin ważności :) A aplikacja do rozszyfrowania dat – świetna rzecz! :* Nie miałam pojęcia o czymś takim :)
OdpowiedzUsuńNie zużywamy w terminie, wyrzucamy.. nie bardzo to ekologiczne.
OdpowiedzUsuńdlatego trzeba to zmienić i zwracać uwagę na datę ważności i datę otwarcia, aby przyspieszyć zużywanie lub wydać w odpowiednim momencie :)
Usuńprzy okazji tego posta trzeba bylo napisac, jak sie "obchodzic" z kosmetykami ktore sa w postaci malo higienicznej (np słoiczki). Najlepiej używać patyczka do nakładania, żeby krem/etc nie miał kontaktu z dłonią, lub zawsze dokładnie przed samym zanurzeniem palucha myć dłonie... Niby taka oczywista sprawa, ale jak widziałam jak sporo z moich koleżanek w ten sposób "wydobywa" specyfik nawet bez uprzedniego umycia rąk to aż żołądek mi się wywraca na drugą stronę....
OdpowiedzUsuńnie popadajmy w paranoję.....patyczek do nakładania kremu tez musi być sterylny? a może krem nakładajmy w rękawiczkach? generalnie uważam, że obsesyjna higiena prowadzi do alergii...ale to moje zdanie. każdy może mieć swoje.
UsuńTeż masz trochę racji, nie chodziło mi o taką nadmierną przesadę :) ale jeśli już dbamy o to, żeby nasza skóra była umyta, stonizowana (ztonizowana?) i nakremowana, to nie jest to zbyt apetyczne robić to dłońmi, których używało się dzień cały.
UsuńPewnie mam trochę świra na tym punkcie, ale mojego patyczka nie sterylizuję, tylko myję pod wodą i od czasu do czasu przetrę alkoholem
ale przecież, kiedy myjesz twarz, to myjesz jednocześnie dłonie:) ja zawsze po umyciu buzi niczego nie dotykam opuszkami palców, którymi mam zamiar nałożyć krem czy podkład:)
Usuńdata ważności jak dla mnie jest "datą umowną" myślę że spokojnie jeszcze można używać dany krem przez 1 miesiące czy nawet 2...
OdpowiedzUsuńNie do końca jest to "data umowna". Producenci robią badania tzw. przechowalnicze na podstawie, których ustalają datę ważności. W tym okresie produkt zachowuje wszystkie swoje właściwości deklarowane na opakowaniu w 100%. Po upływie tego czasu mogą rozłożyć się niektóre witaminy itp. nie oznacza to jednak, że produkt jest szkodliwy dla zdrowia. Termin ważności jest podawany na wyrost, ponieważ producenci chcą się zabezpieczyć. Oczywiście nie namawiam nikogo do używania przeterminowanych produktów, ale na logikę biorąc, jeżeli coś ma ważność 2 lata, to raczej następnego dnia a nawet po miesiącu raczej nic się nie stanie.
UsuńDokładnie :) Ale ja najczęściej orientowałam się, że coś już jest przeterminowane o kilka miesięcy :D
UsuńNo wlasnie :) Mi często szkoda wyrzucić przeterminowany produkt i staram sie jak najszybciej go zużyc.
UsuńNiestety moja zona ma paskudny zwyczaj i twierdzi ze kosmetyki NIE MAJĄ TERMINU WAŻNOŚCI (lub jak kto woli są ważne BEZTERMINOWO)... Nie wiem naprawdę jak mam ją przekonać do przejrzenia zapasów i powyrzucania przeterminowanych kosmetyków... Jak ja jej kosmetyki poprzeglądam i powyrzucam ze względu na datę przydatności - jest wielka awantura... Poradźcie coś proszę bo już nie wiem jak mam do niej dotrzeć...
Usuńja zawsze staram się zwracać uwagę na wszelkie 'znaczki' :) przydatny post :)
OdpowiedzUsuńFajny post, nie wiedziałam o tych 30-stu miesiącach i czasem godzinę obracałam w rękach produkt w poszukiwaniu daty i jej tam nie było :)
OdpowiedzUsuńCiężko wywnioskować kiedy został otwarty kosmetyk, bo jeśli kupujemy je w drogeriach, to często ktoś otwierał je przed nami, żeby na przykład powąchać :)
OdpowiedzUsuńja zwracam uwagę, bo jednak co do kosmetyków, które działają na nasze ciało, nigdy za mało ostrożności :)
OdpowiedzUsuńbardzo przydatny wpis :)
Zawsze zwracam uwagę na daty ważności kosmetyków!
OdpowiedzUsuńzwracam, chociaż często okazuje się, że dany kosmetyk jest juz przeterminowany... widocznie mam ich za dużo :D
OdpowiedzUsuńHaha, a ja się zastanawiałam co ten tajemniczy słoik oznacza, a takie teorie spiskowe snułam, że teraz płaczę ze śmiechu :D
OdpowiedzUsuńja kiedyś myślałam, że to znaczy, że można 12 metów tego produktu upakować w słoiku. NIE PYTAJ, hahahaha xD
UsuńPrzydatne!
OdpowiedzUsuńŚwietny post. Ja od niedawna zwracam uwagę na terminy.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńzawsze sprawdzam daty ważności produktów - zarówno kosmetyków jak i innych ale o znaczeniu "otwartego słoiczka" nie wiedziałam =) bardzo przydatna informacja.
OdpowiedzUsuńTwój blog to skarbnica wiedzy, ale przyznam że im więcej czytam tym odnoszę wrażenie ze mniej wiem ^^ Jednak patrząc na metamorfozę którą przeszły Twoje włosy (nie uwierzyłabym że taki efekt jest możliwy gdyby nie Twoje zdjęcia) nie chce się poddawać. Przyznam jednak że przeszłam małe załamanie gdy po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii - pełna nadziei - skusiłam się na olej kokosowy, a on w ogóle nie służy moim włosom. Zastanawiam się czy w takim razie inwestować w Vatika albo Sesa czy Alma skoro one też są z olejem kokosowym. Mam włosy wysokoporowate, łamliwe i wypadają :( pije drożdże i trochę pomaga, myślę o oleju lnianym do olejowania i siemieniu lnianym w diecie.
Ach i dzięki Tobie znalazłam sposób na moją szybko przetłuszczającą się głowę (sok z cytryny=).
WIELKIE DZIĘKI TOBIE za te porady i opisy własnych doświadczeń!
Lepiej wypróbuj zwykłą oliwę, olej lniany lub inny czysty olejek, bez ziół i innych dodatków :) Moje włosy lubią sesę, ale w małych ilościach i rzadko :) Dziękuję za komplementy :-)
UsuńŚwietny post! Dlaczego nie uczą tego w szkole? :D
OdpowiedzUsuńTo dzięki Tobie od 4 miesięcy jestem włosomaniaczką. Jeszcze nie zdążyłam Ci podziękować, więc zrobię to teraz: z całego serca dziękuje za multum rad, wskazówek, podpowiedzi i 'gotowców', z których mogłam korzystać i czerpać garściami, opanowując podstawy. Codziennie wchodzę na bloga i z niecierpliwością czekam na kolejne nowinki :)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo :-) Strasznie to miłe :* Szkoda, że pracuję i nie mogę dodawać postów częściej :(
UsuńCzęsto zerkam, ale przyznaję, czasem zdarzy mi się zapomnieć! :-)
OdpowiedzUsuńPytanie z zupełnie innej beczki: gdzie można kupić olej lniany? W aptece? Czy kupując w takim miejscu, można mieć pewność, że będzie taki, jaki powinien być (bez konserwantów itp.)? Ile kosztuje średnio taki olej i jaka jest jego pojemność? Z góry, dzięki bardzo za odpowiedzi :)
OdpowiedzUsuńkiedyś czytałam w jednej z twoich notek, że nawilżając skórę używasz wymiennie z kwasem hialuronowym do olejów: hydrolizowanej elastyny etc, stężonego aloesu. mogłabyś wypisać wszystko co można używać do tych olejów oraz jak tego użyć? wlać na dłoń kilka kropel oleju, do tego odrobię elastyny, zmieszać i nakładać na twarz? można używać też mocznika?
OdpowiedzUsuńJa zazwyczaj robiłam podobnie, jak Ty. Patrzę, że kupiony dosyć dawno to pewnie się popsuło. A byłam w błędzie, jak widać. Bardzo przydatny post! Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńPerełko, wspaniały post :) :* Poruszyłaś bardzo ważną kwestię i teraz już wiem, że będę patrzyła na daty ważności, bo wiem jak to robić. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńRzadko sprawdzam daty ważności na kosmetykach...
OdpowiedzUsuńsylwia ja kupiłam olej lniany na allegro zapłaciłam cos koło 20 zł bez przesyłki, kupowałam tańsze wcześniej ale jakość jest zauważalna, teraz mam z firmy która produkuje też oliwy gocia dor. polecam:)
OdpowiedzUsuńno ok a gdzie sprawdzic date waznosci firm np MUA, Mary-KateandAshley, Collecion2000 ?
OdpowiedzUsuńAby nie próbki i kosmetyki po dacie z sieci SUPER FARM !!! KLUB LIFESTYLE - żenada i porażka !!!
OdpowiedzUsuńData ważności? Chyba data produkcji (MFG)
OdpowiedzUsuńWitajcie czy ktoś z was mógłby mi pomóc rozszyfrować ten kod : 072814KK03 najprawdopodobniej jest to data ważności produkt firmy TIGI ale niestety nie umim odczytać...bardzo proszę o pomoc :)
OdpowiedzUsuńZ tym kodem to nie wiedziałam jak rozszyfrować dzięki za info.
OdpowiedzUsuńMoja zagadka została właśnie rozwiązania. Często zdarza się, że ciężko znaleźć datę ważności właśnie na odzywkach, szamponach, maskach do włosów, ale dzięki Tobie problem z głowy! :D
OdpowiedzUsuń♥
UsuńPAO, kiedyś kolega grał w zespole PAO , skrót tłumaczył; pij aż oślepniesz
OdpowiedzUsuń