sobota, 20 kwietnia 2019

Pokrzywa na włosy - jak pić, zbierać i suszyć?


Picie pokrzywy na włosy niesie za sobą szereg korzyści: włosy rosną szybciej i wyrastają znacznie mocniejsze. Zbieranie pokrzywy na włosy warto rozpocząć wczesną wiosną - pokrzywa jest wtedy młoda i najlepiej nadaje się do tworzenia urodowo-zdrowotno-odmładzających miksturek: od naparu i soku, przez płukankę do włosów, po pokrzywową posypkę do obiadu. Jak ją zbierać pokrzywę, jak ją suszyć i jak wpływa na włosy, skórę i paznokcie? O tym w dzisiejszym wpisie.

Co takiego ma w sobie młoda pokrzywa?


Pokrzywa - ta pospolita, najczęściej nielubiana roślina z parzącymi włoskami zawiera w sobie pokłady minerałów (wapń, fosfor, żelazo, siarkę, potas, potas, jod, sód), witamin (A, K, B, C), olejków eterycznych, chlorofilu, związków aminowych, garbnikowych, kwasów organicznych (mrówkowy, glikolowy, glicerolowy), flawonoidów, fitosteroli i innych. Substancje aktywne zawarte są zarówno w liściach, jak i łodygach oraz kłączach pokrzywy. Preparaty pokrzywowe wzmacniają włosy, skórę i paznokcie, oczyszczają organizm z toksyn, a także podnoszą jego odporność. Najbogatsze w pożyteczne składniki są pokrzywy młode.

Kiedy należy zbierać pokrzywę?


Pokrzywę najlepiej zbierać na przełomie kwietnia/maja zanim zakwitnie - wtedy jest najbogatsza w składniki odżywcze i ma najlepsze walory smakowe.

Gdzie zbierać pokrzywę?


Najlepiej wybierać te pokrzywy, które rosną na spokojnych, naturalnych terenach, daleko od szos, fabryk itp. Ekologiczna pokrzywa jest najzdrowsza.

Jak zbierać pokrzywę?


W celu ususzenia na herbatę należy zbierać wierzchołki pokrzyw (do 6 górnych liści), natomiast dla soku, płukanek czy nalewki zbieramy całe pędy. Aby zapobiec poparzeniu należy założyć gumowe rękawice.

Jak suszyć pokrzywę?


Świeżo ściętą, delikatnie oczyszczoną i oberwaną ze zniszczonych fragmentów roślinę należy rozłożyć na papierze lub bawełnianym ręczniku i pozostawić w suchym, przewiewnym i ciemnym miejscu. Można też wykorzystać piekarnik lub specjalne suszarki do warzyw. Prawidłowo ususzona roślina zachowuje naturalny kolor, jest całkowicie sucha i krucha.

Jak przechowywać pokrzywę?


Ususzoną pokrzywę najlepiej przechowywać w szklanych, szczelnych pojemnikach, w ciemnym i suchym miejscu, a kruszyć dopiero tuż przed użyciem. Świeżą należy zużyć na bieżąco.

Jak często pić herbatę z pokrzywy na włosy?


Pijemy jeden kubek dziennie przez miesiąc, robimy przerwę i ponawiamy kurację.

Do czego można wykorzystać zebraną pokrzywę?


Zastosowań pokrzywy jest mnóstwo, oto niektóre z nich:
  • Dodatek do sałatek, kanapek, zup, jajecznicy, mięs… Na tej stronie znalazłam wiele ciekawych przepisów kulinarnych z pokrzywą w roli głównej :)
  • Herbata z ususzonych pokrzyw, która oprócz wzmacniająco-oczyszczającego działania może posłużyć także do rozcieńczania szamponu, jako dodatek do kąpieli, wcierka do włosów lub tonik dla tłustej cery.
  • Herbata ze świeżych pokrzyw – kuracja takim naparem polecana jest w maju, kiedy pokrzywa jest młoda i zawiera najwięcej pożytecznych składników.
  • Płukanka do ciemnych włosów z ususzonej pokrzywy (świeża pokrzywa może barwić włosy na zielono) z dodatkiem octu jabłkowego. Wzmacnia cebulki, zapobiega łupieżowi i nabłyszcza włosy, ale porowate włosy może niestety wysuszać.
  • Miód pokrzywowy, czyli wzmacniająca organizm mieszanka sproszkowanej pokrzywy i płynnego miodu.
  • Leczniczy sok wyciśnięty w sokowirówce ze świeżych pokrzyw. Sok stabilizowany etanolem można także kupić w sklepach z żywnością ekologiczną, zielarniach lub aptekach. Rozcieńczony stosowany jest jako suplement diety lub odżywka do skóry głowy.

Czy kupna pokrzywa jest równie skuteczna, co własnoręcznie ususzona?

Najlepsza pokrzywa jest ta, którą zbieramy samodzielnie, ponieważ od A do Z mamy nad nią kontrolę. Jeśli chodzi o pokrzywę kupną, musimy zaufać producentowi. Jeśli chcesz kupić pokrzywę gotową, wybierz herbatę ziołową sypaną, a nie tą w torebkach. Sypana pokrzywa powinna być skuteczna na włosy, skórę i paznokcie, podobnie jak ta samodzielnie uzbierana.


W stosowaniu pokrzywy, jak i wielu innych ziół, jest wiele przeciwwskazań, więc w przypadku ciąży, jakichkolwiek dolegliwości, przyjmowania leków itp. należy zachować ostrożność i najlepiej skontaktować się ze specjalistą (lekarzem, farmaceutą lub zielarzem).


Kupujecie pokrzywowe herbaty na włosy czy suszycie pokrzywę sami? ♥ Ja zbieram pokrzywy na herbatę wraz z moją Mamą od wielu lat i muszę przyznać, że taka własnoręcznie uzbierana i ususzona jest o wiele smaczniejsza niż zakupiona w zielarni. W kwietniu i maju tradycyjnie robimy sobie zapas pokrzyw na najbliższy rok! ♥ 

« Nowszy post Starszy post »

56 komentarzy

  1. Ja kupuję herbatę pokrzywę i efekty faktycznie widać : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja przestałam regularnie pić bo mi się okres całkowicie rozregulował, czasami tak bywa.

      Usuń
  2. Nie wiedziałam że pokrzywa może być tak użyteczna:) zawsze omijałam ją szerokim łukiem ale od teraz to się zmieni:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tym zbieraniem pokrzywy to bym się zastanowiła bo jest kilka odmian i parę roślin wygląda podobnie...znając moje szczęście zerwałabym nie to co trzeba :P wolę kupić gotowe

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze można pójść z książką zielarską lub po prostu dotknąć roślinę - jak poparzy to pokrzywa ;D

      Usuń
  4. Zawsze kupowałam pokrzywę w aptece, bo zapominałam o jej zebraniu w odpowiednim czasie. Ale w tym roku sama zbiorę wszystkie przydatne zioła! I koniecznie muszę spróbować herbatki ze świeżych liści - jestem jej bardzo ciekawa.

    Przepraszam za reklamę, sama tego nie lubię, ale wczoraj pisałam o korze wierzby białej i pomyślałam, że może Cię to zainteresuje :)

    http://puszyslawa.blogspot.com/2013/04/kora-wierzby-biaej-na-tradzik-i.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Ile suszyć? :D
    Choć podobno nawet poparzenie sie pokrzywą jest zdrowe ;3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak :)) Moja sąsiadka wyleczyła w ten sposób gościec! Suszyć tyle, żeby była krucha i sucha, pewnie kilka dni :)

      Usuń
    2. Słyszałam też, że bardzo ważne jest, żeby suszyć zioła w ciemnym, ale suchym i przewiewnym miejscu.

      Usuń
    3. Właśnie tak napisałam w poście :-))

      Usuń
    4. Rzeczywiście :D Widocznie jeszcze drzemałam, wybacz niedoczytanie ;)

      Usuń
  6. Pokrzywa to jedno z najcenniejszych ziół, które warto pić regularnie. Ja piję napar z pokrzywy od kilku lat z przerwami:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Normalnie telepatia, już od rana planowałam poszukac dziś czegoś o zborze pokrzywy i sposobach jej użytkowania, wchodzę do Ciebie i podane na tacy :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Kupuję gotową, jak są tereny gdzie rośnie to właśnie w miejscach zanieczyszczonych :/

    OdpowiedzUsuń
  9. Zawsze susze miętę a właśnie w tym roku biorę się za pokrzywę. Mam w planie przeznaczyć ją na płukankę do włosów i na herbatkę do picia.

    OdpowiedzUsuń
  10. moja mama zawsze w sezonie zrywa pokrzywę i miksuje ją z jogurtem, błonnikiem i zarodkami pszennymi. to jej sposób na dobre trawienie i zrzucenie kilku kilogramów

    OdpowiedzUsuń
  11. jak byłam młodsza uwielbiałam zjadać młode listki pokrzywy, ku przerażeniu koleżanek. Umiałam zgnieść igiełki pod takim kątem, że już nie parzyły. Wielu ma swoje ulubione zioła, moim ulubieńcem jest pokrzywa. Dodaję ją do sałatek, zielonych koktajli i soków :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie mogę się doczekać, jak zaczną rosnąć :) Pokrzywki instant z torebek, jakoś mi nie podchodzą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi też nie;( za to świeżutka, młodziutka z ogrodu bardzo;) !!! Herbata z młodej, świeżej pokrzywy odprowadza nadmiar wody z organizmu, co za tem idzie wyszczupla;) dała mi świetne rezultaty w 2 tyg;) później niestety nie miałam dostępu do młodej pokrzywy, a tym bardziej do świeżej. A susz , który ususzyłam w tekturowym pudełku, zniosłam w pośpiechu do ganku, leżał tam kilka dni i jak sobie o nim przypomniałam to sie okazało, że cały przeszedł zapachem butów!!! Trafić mnie chciało, musiałam wszystko wywalić;( Także uważajcie gdzie kładziecie szusz nawet na dzień czy dwa;( W tym roku zamierzam kupić papierorwe torby, lub zostawić jakieś po cukrze i w nich susz schować w kredencie w kuchni;) Już dziś ide sprawdzić, czy uda mi sie znaleźć pare świeżych listków na herbatkę;) Dodam, że bardzo pobudza do działania, dodaje energii i poprawia samopoczucie, ponoć jest polecana osobom walczącym z depresją i osłabieniem. Świetny post! Pozdrawiam

      Usuń
  13. Ja piję sok z pokrzywy (taki 99 %) oraz skrzypokrzywę. Liczę na odtrucie organizmu. O ile napar z pokrzywy bardzo mi smakuje, o tyle sok z niej jest jedną z najobrzydliwszych rzeczy, jakich w życiu próbowałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Mam pytanie z innej beczki... Czy spray chroniący przed temperaturą, o takim składzie:

    Skład: Aqua (water), Propylene Glycol, Glycerin, Dipropylene Glycol, Fragrance (perfum).

    faktycznie może zadziałać?? Nie potrafię czytać składów i nie wiem który z tych składników może odpowiadać za ochronę ;/ Chciałabym go stosować do prostowania i suszenia. Z góry dziękuję Ela.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie może działać. Wszystkie składniki (poza kompozycją zapachową) służą zatrzymaniu wody. Aby ochronić włosy przed temperaturą trzeba dodać substancji filmotwórczej, która stworzy na włosach powłokę.

      Usuń
  15. Szkoda, że nie ma mnie w PL, bo bm sobie nazbierała trochę :/

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja kupowałam zawszę pokrzywę, ale teraz poproszę babcię, która mieszka na wsi żeby mi uzbierała i część będę suszyć :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Na pokrzywę muszą uważać osoby z wysokim poziomem żelaza. Anemiczki mogą pić śmiało ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. Ciekawe, czy dobrze by się przechowywała zamrożona, teoretycznie nic złego nie powinno się z nią dziać i można by sobie rozmrażać mniejsze porcje do naparów i innych mikstur

    OdpowiedzUsuń
  19. pokrzywa jest bardzo zdrowa ale ja nie mogę jej pić samej bo boli mnie brzuch.odkryłam za to herbatę sniadaniowa herbapolu - jest pyszna ma pokrzywę w skladzie i brzusio nie boli.

    OdpowiedzUsuń
  20. U mnie niestety picie pokrzywy i skrzypu spowodowało zaostrzenie AZS, podobnie było kiedy na chorą skórę rąk zastosowałam miksturę z siemienia, nawet oliwa z oliwek pogarsza jej stan :( Jestem ewenementem? Chciałabym spróbować kozieradki na skalp, ale boję się, że zamiast ukoić, pogorszy podrażnienia...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A próbowałaś przeprowadzić kurację z cynkiem? Jakie obszary objęte są AZS, tylko dłonie?

      Usuń
    2. Nie słyszałam o tej kuracji, jedyna "naturalna" rzecz, która mi pomagała na ogólny stan skóry to kapsułki gold omega, ale przeszkadza mi żelatyna w otoczce (po dłuższym stosowaniu mimo samozaparcia zapach i smak jest wstrętny). Próbowalam pić olej lniany w koktajlach - niestety po 2 miesiącach mimo mieszania z bananami i mlekiem nie mogłam już przełknąć i tego smaku. Ze skórą jest różnie - w najgorszych momentach ciężko znaleźć zdrowy kawałek ciała, aktualnie głównie dłonie, skalp i niestety twarz, a protopic przestał działać. Czytałam o Twojej mieszance z octem i olejem, ale nie wiem czy mogłabym spokojnie nałożyć to na twarz z bąblami (co ciekawe, moje AZS ewoluuje, bo ostatnio zamiast standardowej wysypki pojawiają się właśnie bąble jak po komarze i niestety one utrzymują się najdłużej).

      Usuń
    3. Ja od kilku tygodni łykam chela-cynk i mi pomaga :-) Spróbuj! Niestety nie wiem jak twarz zareaguje na ocet z olejem, lepiej najpierw spróbuj na dłoniach (może szczypać :/). Trzymam kciuki :*

      Usuń
    4. Dziękuję... za cynk! ;)

      Usuń
    5. Nie ma sprawy :) Daj znać jeśli pomoże :) Ja łykam z witaminą A :) Na pewno poświęcę temu osobny post :)

      Usuń
  21. Dziękuję Ci kochana za ten wpis :* bardzo mi się przydał, bo mam sporo pokrzyw za podwórkiem także jeszcze przed weekendem majowym je wyzbieram :) i mam nawet suszarkę do owoców więc od razu wysuszę :D

    OdpowiedzUsuń
  22. To znów ja! :D

    Mój blog został wyróżniony w czymś w rodzaju tagu, polegającego na wymienieniu ulubionych blogów. Wspomniałam między innymi o Tobie, więc jeżeli bierzesz udział w takich zabawach i masz na to ochotę, zapraszam do sporządzenia listy ;)

    (link do mojej - znów reklama! - czuję, że zaraz mnie wyrzucisz za spam :D)
    http://puszyslawa.blogspot.com/2013/04/moje-ulubione-blogi.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba musisz przyznać, że mam talent do zawracania ludziom głowy ;)

      Usuń
  23. Ja zbieram sobie pokrzywę w maju, suszę, a potem piję przez cały rok :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Ja właśnie dzisiaj idę sobie pozrywać pokrzywę bo mam jej mnóstwo w ogrodzie ;D. Chciałam sobie zrobić płukankę do włosów, dobrze jednak, że mama mnie uprzedziła, że ze świeżej pokrzywy płukanka może mi włosy zabarwić na zielono o.O A przecież jestem blondynką...

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja piłam przez miesiąc pokrzywę w torebeczkach, ale mi nie służyła, źle się po niej czułam :(

    OdpowiedzUsuń
  26. Kochana nie wiem czy wiesz ale na doz jest plukanka z pokrzywy za 6 czy 8 zl jakos tak :) Nazywa sie Anna :)))) W skladzie ma tylko pokrzywe i wode destylowana :)) W sumie na opakowaniu jest napisane ze to odzywka a nie plukanka ale ja ja stosuje jako wcierke na skore glowy a na reszte wlosow klade maske :) Potem wszystko splukuje :) Ale zastanawiam sie czy moze nie przelac jej do atomizera i nie spryskiwac calych wlosow :)) Polecam Ewell

    OdpowiedzUsuń
  27. Mi na początku pokrzywa nie smakowała ale jakoś teraz ją polubiłam nawet wyregulował mi się okres z czego jestem bardzo zadowolona;) Jutro pójdę i nazbieram sobie zapasy;)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  28. Od małego nie lubiłam pokrzyw.wiem,ze sa zdrowe,ale nie mogłam przestać się drapać... :)
    Zapraszam do siebie na post o kosmetykach z lusha,balsamy w kształcie kuli czy marchewki,zele pod prysznic wyglądające jak mydło itp.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  29. Mieszkam na odludziu... z daleka od drogi itp. Pokrzywa rośnie zaraz za płotem... pokusiłam się rok temu o zerwanie kilku listków majowej pokrzywy... pomimo wymycia, po zaparzeniu wyszły z niej małe, nieprzyjemne czarne robaczki - nie zniechęcając nikogo, chyba jednak wolę kupną herbatkę, a lepiej suszone ziółko ;]

    OdpowiedzUsuń
  30. Jeszcze jedna informacja:
    ponieważ pokrzywa działa oczyszczająco,
    powinno się ją pić tylko przy Księżycu ubywającym -
    wtedy efekt jest spójny i spotęgowany.
    Ubywający Księżyc (czyli od pełni do nowiu) w naturalny
    sposób sprzyja wszystkiemu, czego chcemy się pozbyć,
    a ponieważ pokrzywa uwalnia toksyny, dobrze jest
    jak najszybciej wydalić je z organizmu.

    Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  31. mam pokrzywę i popijam od czasu do czasu ;] Kiedyś, jak byłam mała to często przebywałam na wsi i zawsze jak ciocia robiła jedzonko dla świń to chodziliśmy się temu przyglądać do parnika i kuzyn zwijał mi listki pokrzywy w kulkę a ja zjadałam ^^

    OdpowiedzUsuń
  32. moja siostra od 3 lat hoduje sobie taką pokrzywkę w domu na parapecie;) jadłam nawet z niej zupę i omleta całkiem ma smaczny smak;)

    OdpowiedzUsuń
  33. przypomniał mi się smak zaparzonej pokrzywy u babci.. pyszna,słodka. Dodatkowo piękny kolor- bardzo jasny zielony.. nie to co herbaty z pokrzywy- gorzkie,ciemne..

    OdpowiedzUsuń
  34. Mogłabyś zrobić wpis także na temat uprawy? z podpisu zdjęcia wnioskuję, że uprawiasz zioła, moja przygoda z miętą skończyła się wraz z pojawieniem się mszyc... nie wiem skąd one się wzięły w moim domu, ale skutecznie mnie zniechęciły do posiadania jakichkolwiek roślin...
    Kinga

    OdpowiedzUsuń
  35. zimą kupuje ogólnie zbieram skrzyp i pokrzywę

    OdpowiedzUsuń
  36. Piłam pokrzywę, ale teraz zrobiłam przerwę.

    OdpowiedzUsuń
  37. więcej przydatnych informacji o pokrzywie http://leczniczeziola.pl/450/pokrzywa :)

    OdpowiedzUsuń
  38. A ja chciałam zapytać : czy taką kupną suszoną pokrzywę (nie w torebkach) do picia wystarczy zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut czy trzeba gotować??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wystarczy zalać, ale zerknij jeszcze na opakowanie, aby się upewnić :)

      Usuń