czwartek, 11 kwietnia 2019

Elektryzowanie się włosów: 3 najlepsze sposoby na elektryzowanie


Elektryzowanie się włosów to uciążliwy problem. Włosy elektryzują się od czapki, od szczotki czy po zdjęciu swetra. Co zrobić, aby włosy przestały stawać dęba? Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów? Oto 3 proste sposoby, dzięki którym pozbędziesz się elektryzowania. Gwarantuję! Stosuję je od lat i nie pamiętam, kiedy moje włosy się elektryzowały.

Dlaczego włosy się elektryzują?

Na zdrowych włosach znajdują się zarówno ładunki dodatnie, jak i ujemne, co zapewnia im równowagę elektrostatyczną, natomiast na włosach zniszczonych (na powierzchni i w ubytkach) przeważa liczba ładunków ujemnych. W wyniku tarcia (podczas szczotkowania bądź wkładania golfu) na włosach kumulują się ładunki dodatnie, a ładunki ujemne przechodzą na szczotkę lub sweter.

Zgodnie z zasadą fizyki jednoimienne ładunki się odpychają, a różnoimienne się przyciągają, dlatego pojedyncze włosy odpychają się od siebie i jednocześnie lepią się do szczotki czy swetra. Innymi słowy: włosy się elektryzują.

Włosy elektryzują się najczęściej wtedy, gdy są suche, porowate i zniszczone, dlatego jeśli je wzmocnisz, nawilżysz i wygładzisz, problem nie powróci ani wtedy, gdy sięgniesz po plastikową szczotkę, ani zimą, gdy ze względu na suche powietrze, sezon grzewczy oraz grube swetry, szale i czapki włosy lubią elektryzować się najbardziej. Aby skutecznie ograniczyć uciążliwe elektryzowanie, pamiętaj też o kilku kwestiach, o których piszę poniżej.

Płyn do płukania tkanin działa antystatycznie

Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów wszystkie czapki, szaliki, rękawiczki, sweterki oraz kurtki należy wypłukać w płynie do płukania tkanin, który działa antystatycznie. Niektóre dziewczyny płuczą także swoje włosy w wodzie z kropelką płynu... włosy przestają się elektryzować, ale to raczej nie wpływa dobrze na ich kondycję. Płukanie ubrań w płynie do płukania w zupełności wystarczy.


Woda i ocet na elektryzowanie

Jeśli chcemy szybko opanować naelektryzowane włosy - wystarczy przeczesać włosy dłonią zwilżoną wodą lub... nawilżaną chusteczką.

Można też płukać włosy w płukance z octu, która działa przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i antystatycznie.

Regularne nawilżanie włosów niweluje elektryzowanie się

Elektryzowaniu sprzyja też nadmiar silikonów i innych substancji filmotwórczych zgromadzonych na włosach - włosy pokryte filmformerami ocierają się o naładowane dodatnio tkaniny powodując elektryzowanie. Najbardziej podatne na elektryzowanie są włosy przesuszone, dlatego należy je systematycznie nawilżać. Przeczytaj: Jak zacząć dbać o włosy?

Zadbaj o akcesoria do włosów, aby włosy przestały się elektryzować

Elektryzowanie wzmagają często plastikowe grzebienie i szczotki. Jeśli włosy elektryzują się podczas szczotkowania lub rozczesywania (np. za pomocą szczotki z naturalnego włosia), wystarczy odpowiednio wypielęgnować szczotkę. Przeczytaj: Co zrobić, gdy włosy elektryzują się od szczotki?


Jakie są Wasze sposoby na elektryzujące się włosy?


« Nowszy post Starszy post »

4 komentarze

 1. rzeczywiście włosy bardziej się elektryzują, mój sposób jest taki, że po każdym myciu używam odżywki do włosów i pomaga

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wyobrażam sobie płukania włosów w mieszance z dodatkiem płynu do płukania ubrań...
  Potarcie włosów wodą działa niestety na krótką chwilę, wiec...
  Bierzemy sie za nawilżanie!^^

  OdpowiedzUsuń
 3. dobrze, że wrzuciłaś link do tego posta :) o płynie antystatycznym nie pomyślałam, jak miałam długie włosy... tylko co zrobić z kapeluszem z wełny? tego nie wypłuczę :( dodatkowo, kiedyś była dostępna pianka do włosów (zimowa, antystatyczna) ale potem nie można było już jej nigdzie dostać :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam włosy elektryzujące się i jednocześnie mocno przetłuszczające się. Moje włosy są cienkie, sięgają trochę za łopatki. Obecnie posiadam szczotkę TT i ona elektryzuje moje włosy. Bardzo proszę Cię o pomoc w wybraniu nowej szczotki.

  OdpowiedzUsuń