piątek, 14 kwietnia 2017

Łupież - rodzaje, jak powstaje, jak leczyć i kilka ciekawostek



W jaki sposób powstaje łupież, jakie są jego rodzaje oraz jak się go pozbyć? Mało kto wie, że łupież to choroba dermatologiczna wywołana przez grzyby drożdżopochodne, a nie defekt kosmetyczny. Nieleczona postępuje, a nawet może przerodzić się w łojotokowe zapalenie skóry głowy, dlatego nie wolno jej bagatelizować. Zapraszam na wpis p.t. Wszystko o łupieżu. :)

Rodzaje łupieżu


Łupież suchy to nic innego jak drobne, suche łuski o białej bądź jasnoszarej barwie, które odrywają się od skóry samoistnie, pod wpływem dotyku bądź czesania. Suchemu łupieżowi nie towarzyszy stan zapalny, nadmierny łojotok i wypadanie włosów, ale nieleczony z czasem (w miarę nasilania łojotoku) może przekształcić się w jego tłustą, dużo trudniejszą do wyleczenia odmianę. 

Łupież tłusty występuje w formie tłustych, mocno przylegających do skóry żółtawych łusek. Towarzyszy mu zwykle stan zapalny, nadmierny łojotok, nieprzyjemny zapach i uporczywy świąd skóry głowy, a nawet wzmożone wypadanie włosów.

Jak powstaje łupież?


Za powstawanie łupieżu suchego i tłustego odpowiedzialne są grzyby drożdżopochodne z rodziny Malassezia (głównie Malassezia globosa), które bytują na powierzchni skóry człowieka i nie wywołują żadnych dolegliwości, dopóki nie stworzymy im dogodnych warunków do rozwoju. 

Grzyby Malassezia żywią się łojem wydzielanym przez gruczoły łojowe, dlatego intensywnie przetłuszczająca się skóra głowy, ciepło i zalegająca warstwa sebum stanowią doskonałe warunki do ich rozrostu.

Im więcej łoju, tym więcej grzybów pojawia się na skórze, a te z kolei powodują pojawianie się coraz większej ilości kwasów tłuszczowych i innych produktów rozkładu łoju, które podrażniają skórę głowy i przyspieszają proces jej złuszczania powodując łupież (jest to reakcja obronna skóry na działanie drażniące).

Leczenie łupieżu


Leczenie łupieżu należy zatem rozpocząć od zahamowania wzrostu grzybów, ograniczenia łojotoku oraz przywrócenia skórze fizjologicznej równowagi (czyli odpowiedniego poziomu pH, nawilżenia, natłuszczenia oraz uregulowania okresu złuszczania).

W walce z łupieżem tłustym należy stosować zatem preparaty (głównie przeciwłupieżowe szampony i wcierki), które posiadają właściwości:
  • Przeciwgrzybicze (stabilizują populację grzybów i zapobiegają ich namnażaniu): ketokonazol (Ketoconazole), klimbazol (Climbazole), cyklopiroksolamina (Cyclopirox Olamine), pirokton olaminy (Piroctone Olamine), siarczek selenu (Selenium Sulfide), pirytonian cynku (Zinc Pyrithione), klotrimazol (Clotrimazole), kwas undecylenowy (Undecylenic Acid).
  • Przeciwłojotokowe (ograniczają produkcję łoju): glinki, zioła, olejki eteryczne itp.
  • Cytostatyczne (redukują tempo podziałów komórek naskórka): pirokton olaminy (Piroctone Olamine), siarczek selenu (Selenium Sulfide), sól sodowa sulfonianu jasnego ichtiolu (Sodium Shale Oil Sulfonate), dziegcie (np. dziegieć brzozowy – Birch Tar, dziegieć sosnowy – Pix Liquida).
  • Keratolityczne (zmiękczają i usuwają zalegającą na skórze łuskę): kwas salicylowy (Salicylic Acid), mocznik (Urea), siarka (Sulfur), kwas mlekowy (Lactic Acid), dziegcie.

Walcząc z łupieżem warto pamiętać, aby ustalić i usunąć jego przyczynę, a nie tylko objawy – tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie będzie uporczywie powracał. Musimy więc właściwie pielęgnować skórę głowy i zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie poprzez pełnowartościową dietę, uregulowanie gospodarki hormonalnej, wzmocnienie układu odpornościowego czy ograniczenie stresu, a więc poprzez wyeliminowanie czynników, które mogą nasilać łojotok i sprzyjać rozwojowi grzybów.



Pielęgnacja skóry głowy z łupieżem


Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry głowy z tłustym łupieżem? Podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry tłustej (o przetłuszczaniu pisałam w TYCH POSTACH), lecz dodatkowo należy dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy. Szampon leczniczy oczyści skórę głowy z nadmiaru grzybów i zalegającego łoju, a także dostarczy jej składników aktywnych, które usuną łuskę, złagodzą podrażnienia i przywrócą skórze prawidłową mikroflorę. Raz na 1-2 tygodnie warto wykonywać peeling enzymatyczny lub cukrowo-glinkowy - taki zabieg złuszczy zrogowaciały naskórek i nawilży skórę głowy.

Najlepsze kosmetyki przeciwłupieżowe

Jak stosować szampon przeciwłupieżowy?

Aby szampon przeciwłupieżowy miał szansę zadziałać, najpierw należy go rozcieńczyć, a następnie nanieść na zwilżoną skórę głowy i spienić poprzez delikatny, bardzo dokładny masaż, który pozwoli „oderwać” łuskę od skóry głowy.

Spieniony środek najlepiej zostawić na skórze przez ok. 3-5 minut, a dla zwiększenia skuteczności zabiegu, najlepiej umyć głowę w ten sposób dwukrotnie. Po umyciu trzeba bardzo dokładnie i długo płukać włosy pod bieżącą wodą (najlepiej masować skórę podczas płukania, aby pozbyć się łuski i resztek kosmetyków).

Leczniczy szampon najlepiej stosować z częstotliwością zalecaną przez producenta lub lekarza dermatologa. Najpierw z reguły stosujemy go 2-3 razy w tygodniu przez miesiąc, a potem profilaktycznie raz na tydzień, zamiennie z łagodnym szamponem, który ukoi skórę i zapobiegnie jej przesuszeniu.

Jak często myć włosy z łupieżem?

Przetłuszczające się włosy z łupieżem należy myć tak często, jak tego potrzebują (nawet codziennie). Jeśli skóra jest tłusta i zmaga się z łupieżem, a włosy są suche, najlepszą metodą mycia jest metoda OMO, która chroni włosy przed wysuszającym działaniem przeciwłojotokowych składników aktywnych.

Ciekawostki na temat łupieżu


Proces złuszczania i tworzenia nowych komórek naskórka u zdrowego człowieka trwa ok. 28 dni, natomiast u osób z łupieżem od 7 do 14 dni.

Łupież to schorzenie, które dotyka nas dużo częściej jesienią i zimą, gdy zaczyna się okres grzewczy i częściej nosimy czapki. W okresie letnim najczęściej zanika, ponieważ skóra głowy ma więcej przewiewu, nie jest narażona na zmienność temperatur (zimą z mrozu wchodzimy do ciepłego pomieszczenia), a umiarkowana dawka promieni słonecznych działa na skórę przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Łupieżem nie można się zarazić.

Grzyby wywołujące łupież żywią się łojem - kosmetyki z cukrem nie stanowią dla nich pożywki. W przypadku łupieżu warto jednak stosować dietę ubogą w cukier.

Szampon przeciwłupieżowy na początku może nasilać objawy łupieżu, co może oznaczać, że stopniowo oczyszcza skórę głowy z zalegającej łuski. Jeśli po kilku użyciach nadmierne łuszczenie nie ustępuje, szampon jest prawdopodobnie zbyt silny i należy go wymienić.

Grzyby nie rozwijają się w kwaśnym pH, dlatego najlepszym domowym sposobem na łupież i nadmiar łoju jest kwaśna wcierka z cytryny lub octu jabłkowego.

Jeśli domowe sposoby zawodzą, a łupież się nasila bądź przybiera postać przewlekłą, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. Lekarz wykona niezbędne badania (m.in. na obecność grzybów), dobierze odpowiedni szampon leczniczy i udzieli cennych wskazówek, a w razie potrzeby przepisze przeciwgrzybiczy preparat doustny, maść lub płyn do wcierania w skórę głowy.


Zmagacie się z łupieżem czy ten problem w ogóle Was nie dotyczy? 
A może pozbyliście się tego uporczywego problemu raz na zawsze? Jeśli tak - podzielcie się swoimi sposobami na łupież. :)


« Nowszy post Starszy post »

37 komentarzy

  1. oo dzięki za ten post! mi zawsze na łupież pomaga head&shoulders :)

    OdpowiedzUsuń
  2. ja od zawsze cierpiałam na lupiez do tyego stopnia,. ze wlosy wylazily mi garściami. Szampony p/lupiezowe nie pomagaly . Dopiero kompres z siemienia lnianego 2x/mies lub częściej sposowodowal,. ze nie mam już lupiezu i wloasy mi odrastają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Olejowanie skalpu przed myciem pomogło mojemu mężowi. A wcześniej łupież nawracał bardzo często po odstawieniu szamponów specjalistycznych. Po nizoralu mojemu bratu włosy wypadały garściami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przy łupieżu i ogólnie jakiejkolwiek grzybicy powinno się ograniczyć cukier do minimum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to prawda, niestety cukier w naszym organizmie jest pożywką dla grzybów, ale również dla wirusów i bakterii :)

      Usuń
    2. Również cukier na głowie. A tu znów szerzymy mity o peelingach cukrowych, które na skórę głowy się zupełnie nie nadają.

      Usuń
    3. Grzyby wywołujące łupież żywią się łojem, a nie cukrem, więc peeling cukrowy jak najbardziej się sprawdzi. Poczytaj, nie opieraj się na domysłach.

      Usuń
    4. W jednym z postów była rozmowa ze specjalistą prawdopodobnie z Vichy, który mówił o tym żeby nie stosować peelingów mechanicznych na skórę głowy

      Usuń
    5. Ale to w kontekście wypadania. :) Tu mamy do czynienia z warstwą łuski

      Usuń
    6. W tym wypadku jednak lepiej zastosować peeling enzymatyczny np cerkogel 30
      Peeling mechaniczny może tylko pogorszyć sprawę, np. doprowadzi do podrażnień

      Usuń
  5. Do mnie łupież wracał najczęściej w lato. Kiedyś miałam z tym ogromny problem przez kilka lat, teraz już mniej, a pomagają mi tylko Nizoral(choć juz długo nie stosowałam) lub head&shoulders. Wszystkie inne wcierki, płukanki, szampony nie zdawały egzaminu :/

    OdpowiedzUsuń
  6. Hej! Od jakiegoś czasu jestem czytelniczka Twojego bloga. Spotkał mnie pewien problem i nie mogę sobie z nim poradzić. Otóż nigdy nie miałam problemu z przetluszczajacymi sie włosami. Od dłuższego czasu nawet po umyciu mam właśnie taki problem. Próbowałam już wszystkiego :( stosowałam również szampon oczyszczający oraz lekkie szampony i peeling'i, niestety to tylko strata kasy. Nie wiem od czego tak mogło się stać? Z dwa miesiące temu kupiłam ampułki structural by fama, być może to od tego? Aczkolwiek uzylam tylko raz i mała ilość bo moje włosy mają skłonność do obciążeń. Pomaga mi czasami szampon Eva Nature Style pokrzywowy do włosów tłustych i normalnych, aczkolwiek slabo się pieni i mam wrażenie że przez to włosy są niedomyte. Help me;) pozdrawiam serdecznie - czytelniczka Magda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może niedokładnie myjesz i spłukujesz głowę, tak jak napisałaś? Myj głowę 2 razy - za drugim razem będzie się pienił aż za bardzo. :D Poza tym, w tekście podlinkowałam do wszystkich tekstów na blogu o przetłuszczaniu, tam wszystko na ten temat napisałam. :)

      Usuń
    2. Im bardziej walczysz z przetłuszczaniem tym masz większy problem. Postaw na nawilżanie, a nie tylko oczyszczanie. Polecam regularne stosowanie żelu lnianego przed myciem

      Usuń
    3. Dziękuję za podpowiedź w końcu mogę się cieszyć puszkiem a nie "tłuszczakami" :D :):* bingo!

      Usuń
  7. to nie produkty rozkładu łoju są przyczyną podrażnienia skóry w przypadku łupieżu tłustego, tylko enzymy które są wydzielanie przez grzyby w trakcie jego trawienia, sam łój nie podrażnia skóry ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Kochana, a co to jest takie białe kulki na końcu włosa? to lojotok? bo z zakoli mi takie małe, krótkie wloski z nim wypadają :( nie wiem jak się tego pozbyć...
    Ania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to jest cebulka włosa. ewentualnie jak ta cebulka jest oklejona łojem (żółtym lub białym) to witam w klubie łojotkowców.

      Usuń
    2. Ja też coś takiego mam i mi powiedział trycholog że to jest cebulka z pochewką :) Czyli naturalna kolej rzeczy. :))

      Usuń
  9. Mój problem z łupieżem skończył się, gdy przestałam stosować przy każdym myciu mocno oczyszczający szampon i stałam się świadomą włosomaniaczką ;) Raz na jakiś czas jednak myję skórę głowy Nizoralem.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo mądry i przydatny wpis! Nigdy nie miałam łupieżu, ale parę razy jako nastolatka pożyczyłam sobie należący do mojej siostry szampon z piroktionianem olaminy i użyłam go... profilaktycznie!, trzymając na głowie przez cały okres kąpieli w wannie. Uff. Dobrze, że wtedy nosiłam włosy zaledwie do ucha - uwielbiałam tę fryzurę - i były tak zdrowe, że nie dały się przesuszyć.

    Wesołych świąt, Natalio!
    PS Zauważyłam ostatnio, że kruszy mi się - tak, kruszy... - wierzchnia warstwa włosów z tyłu głowy. Nie wiem, co robię źle - nie używam spinek ani gumek z metalowymi elementami, olejuję codziennie od 4 miesięcy (przez ostatnie dwa lata raz w tygodniu), nie trę, nie szarpię, śpię w warkoczu (kok nie przechodzi), a włosy do ramion mam... naturalne. Jedynie myję SLES-em. Jedyne optymistyczne rozwiązanie jest takie, że zeszłoroczne baby hairy tworzą iluzję skruszenia, co sterczą. Ale niestety nie jestem optymistką... Natalio, jak sądzisz, co mogło być przyczyną takiego stanu?

    OdpowiedzUsuń
  11. Oczywiście miałam na myśli pirokton, nie piroktonian... Wyłazi ta chemia napisana na maturze na 98% :PP, kiedy dwa lata po maturze nie pamięta się już, jak odmieniać chemiczne nazwy. xD

    OdpowiedzUsuń
  12. Super skuteczne są szampony z siarczkiem selenu np. Selsun. Pachnie okropnie, włosy matowi i wysusza na potęgę, ale skuteczność nieporównywalna z niczym innym to rekompensuje. Jest lepszy nawet niż leki od dermatologa.

    OdpowiedzUsuń
  13. Obiło mi się kiedyś o uszy, że stosując zbyt często szampon pezeciwłupieżowy nie mając łupieżu w celu np. oczyszczenia to potem gdy łupież się pojawi to taki szampon nie działa już tak dobrze w rozwiązaniu problemu, czy to prawda? :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Polecam wcierkę lub płukankę z cytryny lub octu. U mojego chłopaka równiez dobrze sprawdza się szampon Natura Siberica przeciwłuieżowy

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja właśnie też słyszałam, że na łupież jest dobry ocet, ale nie wiem czy to prawda. Miałam kiedyś z tym problem i zwykły szampon przeciwupieżowy mi pomógł.

    OdpowiedzUsuń
  16. Najgorsze, że szampony przeciwłupieżowe pozbawiają blasku i koloru włosy farbowane :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zgodzę się, bo to zależy jakim szamponem myjesz włosy i czy Twoje włosy już nie są tak zniszczone. Poza tym o włosy trzeba dbać - odżywkami, olejkami itp. Ja farbuję się od zawsze i bez kuracji maseczkami nie da się obejść. Niestety łupież też mnie dopadł i wtedy używałam Pirolamu. Jest o nim nawet mowa we wpisie. Po łupieżu nie ma już śladu i włosy są w dobrej formie.

      Usuń
  17. Ja mam już wielokrotnie przetestowany i sprawdzony szampon Selsun blue, który działa i nie niszczy tak włosów jak sławny Nizoral. Lekko pośmierduje, ale idzie przeżyć.

    OdpowiedzUsuń
  18. Nigdy nie miałam problemu z włosami, nie były może jakieś przepiękne, stan bym okreslila jako dobry. Od niedawna, zauwazylam, ze mam delikatny lupiez. Zaczyna mnie to martwic. Dzisiaj kupilam szampon przeciwlupiezowy z seboradinu. Czy komus pomogl?

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja szybko poradziłam sobie z łupieżem dzięki szamponowi pirolam z apteki. Wcześniej próbowałam naturalnych sposobów, ale nie podziałały. A po tym szamponie poprawa była już po kilku myciach, a po dwóch tygodniach stosowania łupież zniknął całkowicie

    OdpowiedzUsuń