sobota, 2 kwietnia 2016

Ciekawostki o włosach - 20 ciekawostek na temat włosów


Wpis o ciekawostkach na temat skóry bardzo przypadł Wam do gustu, dlatego dzisiaj przygotowałam 20 ciekawostek na temat włosów. Co jeszcze dodałybyście do mojej listy? :)


1. Na głowie rośnie średnio 100-150 tys. włosów. Zakładając, że każdy włos rośnie w tempie 1 cm na miesiąc, suma przyrostu wszystkich włosów na głowie wynosi w ciągu miesiąca od 1 do 1,5 km! [100.000 x 0,01 m = 1000 m]

2. W ciągu całego życia z jednego mieszka włosowego wyrasta nam średnio 20-30 włosów.

3. Liczba mieszków włosowych jest zaprogramowana genetycznie, dlatego nie jesteśmy w stanie zagęścić z natury rzadkich włosów (jesteśmy w stanie pobudzić włosy do wzrostu tylko wtedy, gdy staną się rzadsze na skutek niewłaściwej pielęgnacji czy niedożywienia, o ile nie doszło do zaniku mieszków). Mieszki kształtują się już w 3 miesiącu życia płodowego.

4. Włos składa się z rdzenia, kory i osłonki, na którą składają się m.in. łuski włosów spojone tłuszczowym spoiwem. Pusty rdzeń pełnił kiedyś funkcję termoizolacyjną, która nie jest już nam potrzebna (obecnie włosy są głównie naszą ozdobą), dlatego też rdzeń we włosach ludzkich zaczął zanikać (w cienkich włosach w ogóle nie występuje).

5. Włos składa się w 80%-85%  z keratyny i w 10%-15%  z wody, natomiast pozostałą część stanowią pigmenty, lipidy i minerały.

6. Za kolor naszych włosów odpowiada barwnik melanina. Występuje we włosach w postaci ziarnistej (eumelanina - barwnik czarnobrązowy) i rozproszonej (feomelaniana - barwnik żółtoczerwony).

7. Włosy szybciej rosną latem niż zimą (promienie UV stymulują włosy do wzrostu).

8. Włosy blondynek są z reguły gęstsze i cieńsze niż włosy brunetek, których jest mniej, ale są za to grubsze i mocniejsze.

9. Umiejscowiona w mieszku włosowym cebulka jest jedyną żywą częścią włosa. Łodyga włosa, która wyrasta ponad powierzchnię skóry jest martwa i nie posiada zdolności do samoregeneracji.

10. Przekrój poprzeczny włosów prostych jest okrągły, natomiast kręconych owalny.

11. Włosy odzwierciedlają stan naszego zdrowia. Organizm najpierw zaopatruje w składniki odżywcze organy wewnętrzne, a dopiero resztki trafiają do włosów, skóry i paznokci - gdy jest ich mało, włosy zaczynają wypadać, skóra staje się ziemista, a paznokcie miękkie i łamliwe.

12. Łupież wywoływany jest przez bytujące na skórze grzyby Malassezia, które żywią się wydzieliną gruczołów łojowych (im więcej łoju, tym więcej grzybów i tym większe ryzyko powstania łupieżu).

13. Łupieżem nie można się zarazić, ale mimo wszystko nie warto pożyczać od nikogo grzebieni, szczotek, spinek i innych akcesoriów, które mają kontakt z włosami i skórą głowy.

14. Mokre włosy mają  zdolność do samoistnego rozciągania. Warto o tym pamiętać podczas strzyżenia włosów na mokro (zwłaszcza grzywki).

15. Wydłużenie suchego, zdrowego włosa o 10% jego długości nie powoduje uszkodzeń w jego strukturze. Zniszczony włos urywa się z kolei zaraz po delikatnym pociągnięciu. ;)

16. Zdrowy i gruby włos jest w stanie wytrzymać obciążenie o wadze 160-250 g! Cienki zaledwie 25-40 g. To odzwierciedla też zasady pielęgnacji: gruby włos jest dużo bardziej odporny na zniszczenia i nie wymaga tak skrupulatnej pielęgnacji, a cienki szybko się niszczy nawet pod wpływem czesania twardą szczotką (np. Tangle Teezer, o której pisałam TUTAJ) i cały czas trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem.

17. Zakładając, że mamy 100.000 zdrowych włosów na głowie i każdy może utrzymać ciężar 100 g, wspólnie mogłyby utrzymać przedmiot ważący 10 ton: 100.000 x 100 g = 10.000.000 g = 10.000 kg = 10 ton. Bajka o Roszpunce (którą zresztą bardzo lubię) nie jest zatem zupełnym wytworem wyobraźni. ;)

18. Każdego dnia tracimy ok. 80-100 włosów i jest to całkowicie normalnie. Prawidłowo, w stanie wzrostu (anagen) jest ok. 80-85 % włosów, w fazie przejściowej (katagen) 0,5-1 %, a w fazie spoczynku (telogen) 15-20 %. Więcej o cyklu życia włosa możecie przeczytać TUTAJ.

19. U kobiet w ciąży, pod wpływem wysokiego stężenia estrogenów, mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu, dlatego też włosy nie wypadają. Po porodzie poziom estrogenów znów zaczyna spadać, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać - zarówno te "zaległe", jak i "obecne".

20. Podcinanie końcówek nie sprawia, że włosy zaczynają szybciej rosnąć. To jeden z mitów, w który wierzyłam, gdy byłam mała. A Wy? :)


Które fakty o włosach były Wam doskonale znane, a o których nie miałyście pojęcia?


« Nowszy post Starszy post »

62 komentarze

  1. Ha ha też jako dziewczynka myślałam, że włosy rosną na końcach. Ale jest jeszcze jedna ciekawostka do 7 roku życia byłam uroczą blondynką i tak z każdym rokiem moje włosy naturalnie ciemniały 😃.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do melaniny, to nie do końca nie tak.
    Występuje we włosach w postaci ziarnistej (eumelanina - im jest jej więcej, tym włosy są ciemniejsze) i rozproszonej (feomelaniana -im więcej feomelaniny, tym włosy są jaśniejsze).
    Feomelanina ma czerwonawe zabarwienie, eumelanina brunatne - więc można mieć dużo feo i trochę eu i mieć na przykład włosy w kolorze rudawy brąz :) Włosy w kolorze popielatego blondu z kolei będą mieć inne proporcje (bez rudości, więc mało feo, natomiast eu w niedużym natężeniu daje właśnie taki szarawy efekt), mimo że będą obiektywnie jaśniejsze.
    A przynajmniej tak nam mówili na histologii :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest skrót myślowy, ale zmieniłam zdanie, aby nie wprowadzać nikogo w błąd. Dziękuję :*

      Usuń
  3. Świetny wpis !
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Wow nie wiedziałam, że mokry włos się rozciąga :D super ciekawostki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też o tym nie wiedziałam, tak samo o wadze jaką mogą utrzymać włosy i ich wspólnym miesięcznym przyroście, ogromne liczby, aż trudno w to uwierzyć. :D

      Usuń
    2. No jak to nie, przecież mokre włosy zawsze mamy dluższe. : P

      Usuń
  5. Hej Natalia :) Pisałam pod ostatnim postem, ale może nie zauważyłaś :) Chciałabym zapytać czym różnią się suszarki fryzjerskie od tych sprzedawanych w normalnych sklepach z RTV AGD? Gdybyś miała teraz kupić suszarkę, jaki byłby to model? Widziałam już Twój post o suszarkach, ale nadal mam mętlik w głowie. Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam, ostatnio mam mnóstwo spraw na głowie. Fryzjerskie suszarki mają zwykle większą moc i silnik AC, dlatego wiatr jest silniejszy i szybciej suszy włosy. Są też wielofunkcyjne, tzn. dostosowane do różnego typu włosów. Obserwując rynek widzę, że obecnie flagowe suszarki nie różnią się od tych fryzjerskich :)

      Usuń
  6. Nie zdawalam sobie sprawy, ze luzpiezem mozna sie zarazic!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo to nie prawda. Fakty są takie, że grzyb Malesezia jest elementem naszej naturalnej flory skory głowy, wiec praktycznie każdy go ma nie można się nim więc "zarazić", natomiast u niektórych ten grzyb zaczyna się w sposób nadmierny rozrastać, namnażać (tego są różne przyczyny, łącznie z genetycznymi niestety) i wtedy jest łupież.

      Usuń
  7. Świetny wpis:) mam pytanie, jak długo zajęło Ci powracanie do naturalnego koloru włosów? :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze nie doszłam do końca :) Ale trwa to od połowy 2014 :)

      Usuń
    2. mimo wszytko, Twoje włosy wyglądają obłędnie! <3 i są moją inspiracją od stycznia, by nie farbować włosów :)

      Usuń
  8. Super wpis - można się dokształcić :) :P

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli chodzi o przekrój włosa to u mnie sprawa jest dziwna: z natury mam włosy falowane, średnioporowate, a wiekszość pojedynczych włosów w przekroju wydają się płaskie (lecz nie używam prostownicy czy lokówki). Ktoś też tak ma?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja! Ale nie wszystkie.. te brązowe/ciemny bląd są okrągłe ale mam około 5%-10% włosów w złotym odcieniu i one są płaskie, widać to wyraźnie, jak wstążki:)

      Usuń
  10. Haha też jako dziewczynka myślałam, że włosy rosną na końcach.

    OdpowiedzUsuń
  11. super ciekawostki! o wielu rzeczach nie wiedziałam ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Dla mnie odkryciem są fakty 8 i 10. Aż otworzyłam z wrażenia buzię ;)
    Mi zawsze tłumaczono, że podcinane włosy rosną szybciej, bo są zdrowsze i "nie tracą czasu" na regenerację...;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tylko dlatego, że się nie kruszą.

      Usuń
  13. Fajne ciekawostki :-)
    Jedna uwaga: "mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu" - nie przechodzą w fazę telogenu ;)

    OdpowiedzUsuń
  14. Niby wiemy, ile człowiek ma włosów i jak szybko rosną, ale fakt, że miesieczny przyrost wszystkich włosów to 1-1,5 km, zaskoczył mnie :) nie myślałam o tym w ten sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Dorzuciłabym jeszcze to, że kręcone włosy u niektórych (głównie czarnoskórych) osób mają w przekroju poprzecznym nawet kształt fasolki/nerki.

    OdpowiedzUsuń
  16. Jestem w 1 klasie fryzherskiej i wszystkiego tego uczyłam się na lekcjach 😁 takie małe przypomnienie

    OdpowiedzUsuń
  17. Fajny wpis z zebranymi ciekawostkami :D

    OdpowiedzUsuń
  18. ten pusty rdzeń by tłumaczył dlaczego mam włosy bardzo lekkie, a po farbowaniu szybko się łamią, ale tez są bardzo szorstkie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To niestety nie zalezy od rdzenia, którego prawie we włosach już nie ma (zwłaszcza cienkich). Problem tkwi prędzej w grubości włosów i ich kondycji, a także pielęgnacji.

      Usuń
  19. Przeraziło mnie to ile włosy mogłyby utrzymać :D

    OdpowiedzUsuń
  20. Nie wiedziałam, że promienie UV mają wpływ na przyrost. Brzmi to dość abstrakcyjnie:D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale niestety może być też przyczyną zwiększonego wypadania, to częsty powód tzw jesiennego wypadania (to intensywne uv z lata robi swoje).

      Usuń
  21. Dobra rada odnośnie Tangle Teezer przez którą poniszczyłam sobie włosy. Nie wszystko co modne jest dla nas dobre. A o promieniach UV nie słyszałam. Poobserwujemy latem czy włosy będą rosły szybciej.

    OdpowiedzUsuń
  22. Przeraziło mnie to, że z jednego mieszka wyrasta 20-30 włosów w ciągu całego życia, ponieważ moje włosy są cienkie i słabe i baby hair zazwyczaj rosną mi max przez rok i wypadają :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest związane z cyklem życia włosa :) Nie martw się tym, że pojedyncze baby hair sporadycznie wypadają :)

      Usuń
  23. Ja dodałabym, że poza wszystkim dobroczynnymi składnikami odżywczymi do włosów wbudowują się oczywiście również te niepożądane. Przykładem są zażywane narkotyki, które pozostają w macierzy włosa. Istnieją metody analizy pozwalające u narkomanów prześledzić historię ich uzależnienia, czy też skontrolować podejrzanego "delikwenta" czy w konkretnym miesiącu zażywał daną substancję, zakładając że włos rośnie 1 cm na msc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie :) Sama robiłam kiedyś analizę pierwiastkową włosów :))

      Usuń
    2. Również planuję ją zrobić :)

      Usuń
  24. Hej mam problem , ponieważ nie mogę chodzic do fryzjera co 3 - 4 mies. i chciałabym zakupić nożyczki fryzjerskie, ale mama mi nie pozwala , ponieważ są drogie :(.Może znasz jakieś taanie i dobrej jakości?.Byłabym mega wdzięczna :).Pozdrawiam <3

    OdpowiedzUsuń
  25. Serio? Super post :)

    OdpowiedzUsuń
  26. O tak, mit o szybszym wzroście włosów po ścięciu... Wierzyłam w to przez lata i wciąż się dziwiłam, kiedy mi te włosy w końcu urosną. :D

    OdpowiedzUsuń
  27. Ostatnio doszłam do wniosku, że nie mam baby hair tylko masę krótkich, pourywanych włosów, najwięcej przy twarzy i na wysokości ucha. Nie używam już ciasnych gumek i metalowych spinek. Lubię chodzić w rozpuszczonych włosach i by nie wpadały mi do oczu robię sobie na skroniach małe warkoczyki i spinam je z tyłu motylkiem, czy to im szkodzi? Nie chcę mieć każdego włosa innej długości;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zależy od czego Ci się krusza włosy. Czy są suche, zniszczone czy to tylko wina gumek i spinek.

      Usuń
  28. Natalio proszę Cię o jakąś wskazówkę, bo już się pogubiłam. Pisałam jakiś czas do Ciebie, że bardzo zniszczyły mi się włosy i nadal nie znam przyczyny takiego stanu.

    Wyjęłam z szafki wszystkie produkty, które aktualnie stosuję i analizuję skład. Przypomnę, że mam włosy wysokoporowate, grube, gęste, naturalny blond, lekko falowane (na pewno nie mają tendencji do kręcenia).

    Jedyne co zmieniłam w pielęgnacji, to olej. Wcześniej używałam z rzepy i z Alterry jakąś mieszankę o cukierkowym zapachu. Teraz jest to olej migdałowy PURE ALMOND OIL 99,9 g oleju i po 0,01 g protein i soli. W necie przeczytałam : "Olejek z migdałów posiada proteiny, sole mineralne, witaminy z grupy B, witaminę A i witaminę E. Oprócz tego w olejku z migdałów znajdują się kwasy oleinowy oraz linolowy. Kwasy te zmiękczają naskórek i pomagają w pielęgnacji skóry." Czy to możliwe, że olej powoduje przeproteinowanie moich włosów???

    Zmieniłam TT na drewniany grzebień oraz stosuję maskę BLONDAWAX i włosy są miękkie, ale puch i elektryzowanie bez zmian. Mimo obcięcia ponad 10 cm znów widzę połamane końce.

    Proszę Cię o pomoc :)
    Nina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej też może wysuszać, nie ze względu na proteiny, tylko brak dostatecznego nawilżenia włosów (dopiero nawilżenie i natłuszczenie właściwie nawilży włosy; olej nawilża tylko pośrednio). Olej lub brak właściwego nawilżenia (maski) może wywoływać puch i elektryzowanie :)

      Usuń
  29. Droga Natalio, bardzo Cię proszę o poradę - planuję zakup prostownicy do włosów. Tym razem chcę zainwestować ciut więcej, w nieco lepszy sprzęt, po długim namyśle wyselekcjonowałam dwa modele : http://www.hairstore.pl/babyliss-pro-ep-50-technology-wetdry-prostownica-do-wlosow-bab2073epye-zolta-p8173.html oraz http://www.hairstore.pl/babyliss-pro-the-straightener-prostownica-z-generatorem-jonow-bab2091epe-p7017.html . Który z nich Twoim zdaniem jest lepszy, na który w Twojej opinii powinnam się zdecydować? Jeśli żaden - jaką inną prostownicę możesz mi polecić? Bardzo zależy mi na Twojej odpowiedzi, jesteś moją "guru" jeśli chodzi o włosy :) Serdecznie Cię pozdrawiam!
    A.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym chyba wybrała tą zwykłą, tytanowo-ceramiczną. Prostowanie wilgotnych włosów mnie przeraża, chociaż wiem, że nie trzeba z tej opcji często korzystać :) Widziałaś moje posty na temat zakupu prostownicy? Może pomogą Ci w dokonaniu ostatecznego wyboru :*

      Usuń
  30. Eh, ja też wierzyłam, że włosy częściej podcinane nam szybciej rosną :(

    OdpowiedzUsuń
  31. Potrzebuję pomocy. Mam włosy naturalne ciemny blond. Chciałbym je rozjaśnić, plantuje zrobić sombre. Nie chcę zniszczyć włosów. Fryzjer mówi, ze lepiej zrobić sombre rozjaśniaczem na wodzie 3 lub 6%, potrzymać ok. 10 minut, to mniej zniszczy niż farba,która musi być trzymana dłużej.
    Dodatkowo chciałam uzyć Olaplexu. Fryzjer proponuje odbudową keratynową. Czy odbudowa keratynowa lepiej wpłynie na kondycję włosów niż olaplex. Dodam, że mam włosy bardzo delikatne i cienkie, ale mam już dosyć swojego naturalnego koloru. Prosze o odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  32. Ja nadal wierzę w punkt 20,:D

    OdpowiedzUsuń
  33. Natka dzięki za odpowiedź :)
    Dbam o nawilżenie włosów. 2 razy w tygodniu obowiązkowo treściwa maska na około godzinkę. Mam nadzieję, że to wina źle dobranego oleju i mój koszmar się skończy :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Z tym szybszym wzrostem przy podcinaniu końcówek to było tak, że nawet od fryzjerek nieraz taką głupotę sĺyszałam. Jak byłam mała to też wierzyłam, ale dosyć szybko stało się to dla mnie zupełnie nielogiczne ;)

    OdpowiedzUsuń
  35. Czy mogłabyś powiedzieć coś o odsiwiaczach? A konkretnie o Grey Out + koenzym Q10? Czy może poleciałabyś coś lepszego nie szkodliwego dla włosa? Mam 29 lat, niestety mam już problem z siwymi włosami, a ostatnie farbowanie u fryzjerki strasznie osłabiło moje włosy.

    OdpowiedzUsuń
  36. Mit o tym, że włosy podcinane rosną szybciej obalony - dziękuje ! :D

    OdpowiedzUsuń
  37. Nigdy nie wierzyłam w to że podcinane włosy szybciej rosną

    OdpowiedzUsuń