czwartek, 25 stycznia 2018

Co robić, aby ciemne włosy nie płowiały?

Moja chwilowa przygoda z brązem skończyła się na tym, że wróciłam do blondu z podkulonym ogonem - miałam dość ciągle płowiejącego koloru i częstego odświeżania koloru. Dziś pewnie nie miałabym tego problemu, bo wiem, co robić i czego nie robić, aby farba się z włosów nie wypłukiwała. Jeszcze takiego tematu na blogu nie było, więc czas nadrobić zaległości. :) Przy okazji post przyda się osobom, które chcą wypłukać niechcianą (np. zbyt ciemną) farbę.

Co sprzyja wypłukiwaniu się farby i płowieniu włosów?


Olejowanie włosów olejami wnikającymi (np. olejem kokosowym), które wnikając we włosy unoszą łuski. Oleje wnikające są szkodliwe dla koloru głównie wtedy, gdy po olejowaniu myjemy włosy samym szamponem z mocnymi detergentami. Najmniej szkodzą farbie, gdy emulgujemy je maską.

Mycie włosów w zbyt ciepłej wodzie, która również unosi łuski i sprawia, że pigment łatwiej się wypłukuje. Optymalna temperatura wody dla włosów to 38-40 stopni Celsjusza.

Silne detergenty, np. SLS, SLES, ALS, ALES, które znajdziemy w większości szamponów.

♥ Mycie włosów produktami o zasadowym pH - np. szamponem z dodatkiem sody oczyszczonej czy mydłem potasowym.

Ekspozycja na słońce - promieniowanie UV przenika do włosów i niszczy melaninę, która odpowiedzialna jest za naturalny kolor naszych włosów.

Kąpiele morskie - woda morska ma odczyn zasadowy, dlatego wraz z promieniowaniem słonecznym sprzyja płowieniu włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja prowadząca do przesuszenia włosów, zniszczenia końców oraz nadmiernej porowatości - we włosach o nieszczelnej strukturze pigment trudniej utrzymać we włosie. Im bardziej suche włosy, tym mniejsze nasycenie ich koloru.

Stylizacja oparta na wysokiej temperaturze, czyli regularnym prostowaniu czy suszeniu włosów, co w dłuższej perspektywie sprawia, że włos traci wodę i płowieje.
Co robić, żeby ciemne włosy nie płowiały?


♥ Przede wszystkim przed farbowaniem trzeba zadbać o kondycję włosów, szczególnie o nawilżenie i uszczelnienie struktury. Jeśli włosy będą porowate (a więc nieszczelne), farba szybciej się z nich wypłucze. W nawilżonych, zdrowych i mocnych włosach zatrzyma się na dłużej. To samo dotyczy włosów naturalnych - suche i zniszczone będą nienasycone kolorem, a nawilżone, zdrowe i błyszczące będą miały głęboki odcień.

♥ O włosy trzeba dbać również po farbowaniu - po zabiegu najlepiej podciąć końcówki, a potem stosować pielęgnację opartą na filtrach UV i składnikach filmotwórczych, które ochronią włosy i kolor przed uszkodzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych np. słońca.

Unikać produktów i czynności, które unoszą łuski. Domykaniu łusek sprzyjają:
- mycie włosów łagodnymi szamponami,
- produkty o lekko kwaśnym pH (np. płukanka octowa),
- olejowaniu olejami niewnikającymi i półwnikającymi,
- myciu włosów w ciepłej wodzie i ostatnim płukaniu chłodną wodą,
- składniki wygładzające w kosmetykach - silikony, antystatyki, proteiny wielkocząsteczkowe, oleje o dużych cząsteczkach.

♥ Przy ciemnych włosach warto wzmacniać kolor:
- płukankami ziołowymi do włosów ciemnych (np. płukanka z szałwii, kory dębu lub łupin orzechów włoskich), a nawet płukanką z kawy (bez fusów),
- olejami ziołowymi (np. Amlą),
- henną (tylko dla naturalnych i zdrowych włosów, które nie będą farbowane).
Co jeszcze dodałybyście do mojej listy?
Jak chronicie swoje ciemne włosy przed płowieniem?


« Nowszy post Starszy post »
Zapraszam do komentowania zdjęć i śledzenia relacji

17 komentarzy

 1. Świetny temat! Etap koloryzacji włosów mam już za sobą... heh co ciekawe farbowałam na brąz podczas gdy mój naturalny kolor był niemal identyczy ale odrosty miały "mysi" odcień więc farbowałam dalej..to dopiero była głupota! teraz już wiem że nie dawałam im szansy bo po zapuszczeniu naturalnych włosów wystarczyło jedno słoneczne lato by włosy zyskały ciepły odcień.
  A w temacie: warto wiedzieć że szampony przeciwłupieżowe wyjątkowo zmywają kolor zwłaszcza head&shoulders który należy do tych "silniejszych"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, o szamponach przeciwłupieżowych słyszałam i nawet miałam napisać, ale zapomniałam. Dziękuję ♥

   Usuń
 2. mam podobny problem jednak z wypłukiwaniem się koloru blond :( Albo nie łapie w ogóle, albo się spłukuje po tygodniu :( Już chyba nie ma dla mnie ratunku :(
  chociaż farbuję włosy to i tak wszyscy są w szoku, że mam je w dobrej kondycji :D Ale ile one kosztują... hahaha :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny artykuł. Od pewnego czasu stosuję tylko delikatne szampony i wychodzi im to tylko na dobre. Chętnie zostanę i dowiem się więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. polecam płukankę z kory dębu, stosuję ją od kilku miesięcy i odnoszę wrażenie, że przyciemniła również moje pojedyncze siwe włosy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi płukanka z kory dębu bardzo pomogła, gdy wracałam do naturalnego koloru po farbowaniu na ciemny brąz. Maskowała odrosty, dodatkowo mam wrażenie, że nabłyszczała i pogrubiała.

   Usuń
  2. A czy ta płukanka z kory dębu nadaje np. rudawy odcień włosom czy bardziej zimny?

   Usuń
 5. Natalio, jestem bardzo ciekawa Twojego zdania... czy gdybym zastosowała te rady odwrotnie, zwłaszcza oleje wnikające, rozjaśniłoby mi to naturalne włosy (ciemny blond xD)? Niby wiem o włosach dużo, ale może mi doradzisz? Za chemię nie chcę się łapać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedy miałaś takie włosy?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakie to są oleje niewnikające? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba wszystkie oprócz maseł shea i mango, kokosowego i palmowego. Więcej nie przychodzi mi do głowy. Oleje wnikające w temperaturze pokojowej zwykle mają stały stan skupienia.

   Usuń
 8. Po czystej hennie można i farbować i rozjaśniać (nacisk na słowo czysta) - moje po wieloletnim hennowaniu mogą być rozjaśniane i farbowane (chociaż tego nie planuję) :) Po mieszankach brązowych się nie zaleca rozjaśniania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam naturalnie taki prawie ciemny blond, ale szampon rumiankowy (nie używałam w celu rozjaśnienia) mi je rozjaśnił do średniego :D

  OdpowiedzUsuń

Instagram