czwartek, 25 stycznia 2018

Co robić, aby ciemne włosy nie płowiały?


Co zrobić, gdy farba szybko wypłukuje się z włosów? Co sprawia, że ciemne włosy szybko płowieją?  Jak wypłukać z włosów niechcianą farbę? O tym w dzisiejszym artykule.

Gdy miałam brązowe włosy, ciemna farba szybko się z nich wypłukiwała, a kolor zaczynał płowieć już tydzień po koloryzacji. Właśnie z tego powodu zakończyłam swoją przygodę z brązem i wróciłam do blondu z podkulonym ogonem. Miałam dość częstego odświeżania koloru.

Dziś wiem, jak dbać o włosy, aby nie traciły koloru. Co robić i czego nie robić, aby farba nie wypłukiwała się z włosów. Mimo to nie planuję powrotu do brązu, ale mam nadzieję, że moje porady przydadzą się Wam!

Dlaczego farba szybko wypłukuje się z włosów?

Jeśli włosy szybko płowieją po koloryzacji to znak, że są porowate. Ich struktura jest nieszczelna i przez to szybciej wypłukują się z włosów różne substancje, między innymi barwniki. Co sprzyja wypłukiwaniu się włosów z farby?

  • Olejowanie włosów olejami wnikającymi. Takim olejem jest na przykład olej kokosowy - wnika we włosy i rozpycha się w nich, m.in. unosząc łuski. Oleje wnikające są szkodliwe dla koloru głównie wtedy, gdy po olejowaniu myjemy włosy samym szamponem z mocnymi detergentami. Oleje najmniej szkodzą farbie, gdy emulgujemy je maską. Przeczytaj: Emulgowanie oleju maską

  • Mycie włosów w gorącej wodzie. Zbyt ciepła woda również unosi łuski i zmiękcza włosy, a tym samym sprawia, że pigment łatwiej się wypłukuje. Optymalna temperatura wody dla włosów to 38-40 stopni Celsjusza. Przeczytaj: Jak myć włosy?

  • Mycie włosów mocnymi detergentami. Silnie myjące detergenty, które znajdziemy w wielu szamponach to SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), ALS, ALES. Częste i agresywne mycie mocnymi szamponami zdziera z włosów naturalną otoczkę tłuszczową, co w końcu może doprowadzić do wzrostu porowatości włosów. Przeczytaj: Detergenty w kosmetykach

  • Mycie włosów produktami o zasadowym pH. Zasadowe produkty to na przykład szampon z dodatkiem sody oczyszczonej lub mydło potasowe - rozmiękczają strukturę włosa i umożliwiają dokładne oczyszczenie.

  • Nadmierna ekspozycja na słońce. Promieniowanie UV przenika do włosów i niszczy melaninę, która odpowiedzialna jest za naturalny kolor naszych włosów. Przeczytaj: Jak słońce niszczy włosy?

  • Suszenie włosów na słońcu. Mokre włosy są znacznie bardziej narażone na szkodliwe działanie słońca niż włosy suche. Przeczytaj: Suszenie włosów na słońcu

  • Kąpiele morskie. Woda morska ma odczyn zasadowy, dlatego wraz z promieniowaniem słonecznym sprzyja płowieniu włosów. Przeczytaj: Jak chronić włosy przed wodą morską?

  • Niewłaściwa pielęgnacja włosów, która prowadzi do przesuszenia włosów, zniszczenia końców oraz nadmiernej porowatości. Im suchsze włosy, tym mniejsze nasycenie ich koloru, ponieważ we włosach o nieszczelnej strukturze trudniej zatrzymać pigment. Przeczytaj: Jak zacząć dbać o włosy?

  • Nadmierna stylizacja włosów. Stylizacja oparta na wysokiej temperaturze (prostowanie, kręcenie, suszenie) sprawia, że włosy tracą wilgoć i płowieją.

Co robić, żeby ciemne włosy nie płowiały?


Zadbaj o włosy przed farbowaniem

Przede wszystkim przed farbowaniem trzeba zadbać o kondycję włosów, szczególnie o nawilżenie i uszczelnienie struktury. Nawilżone, zdrowe i mocne włosy zatrzymają barwnik dłużej niż włosy porowate, suche i zniszczone.

To samo dotyczy włosów naturalnych - suche i zniszczone będą wypłowiałe, a nawilżone, zdrowe i błyszczące będą miały głęboki, nasycony odcień.

Dbaj o włosy po farbowaniu

O włosy trzeba dbać również po farbowaniu - po zabiegu najlepiej podciąć końcówki, a potem stosować pielęgnację opartą na składnikach wygładzających: filtrach UV, silikonach i olejach. Składniki filmotwórcze chronią włosy przed płowieniem koloru i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (słońca czy otarć).

Unikaj produktów i czynności, które unoszą łuski włosów

Domykaniu łusek sprzyjają:
  • mycie włosów łagodnymi szamponami,
  • stosowanie płukanki octowej o lekko kwaśnym pH,
  • olejowanie włosów olejami niewnikającymi i półwnikającymi,
  • mycie włosów w ciepłej wodzie, a nie gorącej,
  • płukanie włosów chłodną wodą tuż po umyciu,
  • składniki wygładzające w kosmetykach - silikony, antystatyki, proteiny wielkocząsteczkowe, oleje o dużych cząsteczkach.

Wzmacniaj ciemny kolor swoich włosów domowymi sposobami
  • płukankami ziołowymi do włosów ciemnych: płukanka z szałwii, kory dębu lub łupin orzechów włoskich,
  • płukanką z kawy (bez fusów),
  • henną. Warto pamiętać, że henna zarezerwowana jest tylko dla naturalnych i zdrowych włosów, które nie były farbowane.


A Wy dziewczyny, jak chronicie swoje ciemne włosy przed płowieniem i wypłukiwaniem się farby?


« Nowszy post Starszy post »

17 komentarzy

  1. Świetny temat! Etap koloryzacji włosów mam już za sobą... heh co ciekawe farbowałam na brąz podczas gdy mój naturalny kolor był niemal identyczy ale odrosty miały "mysi" odcień więc farbowałam dalej..to dopiero była głupota! teraz już wiem że nie dawałam im szansy bo po zapuszczeniu naturalnych włosów wystarczyło jedno słoneczne lato by włosy zyskały ciepły odcień.
    A w temacie: warto wiedzieć że szampony przeciwłupieżowe wyjątkowo zmywają kolor zwłaszcza head&shoulders który należy do tych "silniejszych"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, o szamponach przeciwłupieżowych słyszałam i nawet miałam napisać, ale zapomniałam. Dziękuję ♥

      Usuń
  2. mam podobny problem jednak z wypłukiwaniem się koloru blond :( Albo nie łapie w ogóle, albo się spłukuje po tygodniu :( Już chyba nie ma dla mnie ratunku :(
    chociaż farbuję włosy to i tak wszyscy są w szoku, że mam je w dobrej kondycji :D Ale ile one kosztują... hahaha :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo przydatny artykuł. Od pewnego czasu stosuję tylko delikatne szampony i wychodzi im to tylko na dobre. Chętnie zostanę i dowiem się więcej :)

    OdpowiedzUsuń
  4. polecam płukankę z kory dębu, stosuję ją od kilku miesięcy i odnoszę wrażenie, że przyciemniła również moje pojedyncze siwe włosy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi płukanka z kory dębu bardzo pomogła, gdy wracałam do naturalnego koloru po farbowaniu na ciemny brąz. Maskowała odrosty, dodatkowo mam wrażenie, że nabłyszczała i pogrubiała.

      Usuń
    2. A czy ta płukanka z kory dębu nadaje np. rudawy odcień włosom czy bardziej zimny?

      Usuń
  5. Natalio, jestem bardzo ciekawa Twojego zdania... czy gdybym zastosowała te rady odwrotnie, zwłaszcza oleje wnikające, rozjaśniłoby mi to naturalne włosy (ciemny blond xD)? Niby wiem o włosach dużo, ale może mi doradzisz? Za chemię nie chcę się łapać.

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedy miałaś takie włosy?

    OdpowiedzUsuń
  7. Jakie to są oleje niewnikające? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba wszystkie oprócz maseł shea i mango, kokosowego i palmowego. Więcej nie przychodzi mi do głowy. Oleje wnikające w temperaturze pokojowej zwykle mają stały stan skupienia.

      Usuń
  8. Po czystej hennie można i farbować i rozjaśniać (nacisk na słowo czysta) - moje po wieloletnim hennowaniu mogą być rozjaśniane i farbowane (chociaż tego nie planuję) :) Po mieszankach brązowych się nie zaleca rozjaśniania.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja mam naturalnie taki prawie ciemny blond, ale szampon rumiankowy (nie używałam w celu rozjaśnienia) mi je rozjaśnił do średniego :D

    OdpowiedzUsuń