niedziela, 11 maja 2014

Słowniczek pojęć dla Włosomaniaczki - od P do Z


Słownik włosowych pojęć stworzyłam z myślą o początkujących włosomaniaczkach. Terminy zaczynające się na litery od A do O znajdziecie w pierwszej części Słowniczka dla Włosomaniaczki, natomiast dziś wyjaśnię terminy zaczynające się na litery od P do Z.

P


PEELING SKÓRY GŁOWY - może być mechaniczny albo chemiczny. Taki peeling poprawia krążenie i odświeża skórę głowy: usuwa z niej zanieczyszczenia, łój, martwy naskórek i obumarłe włosy. Regularnie wykonywany może widocznie wzmocnić cebulki, ograniczyć przetłuszczanie i zlikwidować łupież.

PH - miara kwasowości i zasadowości roztworów. Gdy pH<7 - roztwór jest kwaśny, gdy pH=7 - odczyn roztworu jest obojętny, a gdy pH>7 - roztwór jest zasadowy. Zasadowe pH rozchyla łuski włosów, natomiast kwasowe ściąga łuski. Optymalne pH dla skóry i włosów oscyluje wokół 5,5. Przeczytaj: Rola pH w pielęgnacji włosów

PLOPPING/PLUNKING (inaczej ręcznikowanie) - ostatni etap stylizacji kręconych lub falowanych włosów, dzięki któremu uzyskuje się zdefiniowany skręt i efekt push-up. Ręcznikowanie polega na specyficznym zawinięciu włosów pokrytych stylizatorem w gładki bawełniany ręcznik lub koszulkę z długimi rękawami. Po ok. 15-30 minutach należy zdjąć ręcznik i wysuszyć włosy naturalnie bądź suszarką z dyfuzorem.

PŁUKANKA - roztwór, który używany jest tuż po umyciu włosów, do ostatniego płukania włosów. Płukanka powinna być chłodna i mieć lekko kwaśne pH, aby ściągnąć łuski włosów (uszczelnić osłonkę). Najpopularniejszą płukanką jest płukanka octowa, choć dziewczyny stosują też płukanki ziołowe, z przegotowanej wody, z mocznika, z mąki ziemniaczanej czy cytryny.

POROWATOŚĆ WŁOSA - termin ten określa szczelność włosa. Powierzchnia zdrowego włosa składa się z łusek, które szczelnie do siebie przylegają - są ze sobą sklejone tłuszczowym spoiwem. Łuski chronią włos przed uszkodzeniami i nadmierną utratą wody. Im łuski są bardziej rozchylone i pozbawione tłuszczowego spoiwa, tym wyższa jest porowatość włosa. Przeczytaj: Włosy o wysokiej porowatości

PÓŁPRODUKTY DOMOWE - produkty kuchenne, które można wykorzystać w pielęgnacji włosów: majonez, żółtko, ocet, żelatyna, woda zbożowa, mąka ziemniaczana, oleje spożywcze, siemię lniane, czysty sok/miąższ z aloesu itp.

PÓŁPRODUKTY KOSMETYCZNE - produkty, którymi można wzbogacać (w zalecanym przez producenta stężeniu!) gotowe produkty do pielęgnacji włosów: maski, szampony, wcierki, płukanki. Półprodukty kosmetyczne tona przykład: gliceryna, keratyna, elastyna, kolagen, mocznik, oleje kosmetyczne, wyciągi roślinne.

PROTEINY - białka, które można podzielić na proteiny wielkocząsteczkowe (proste) oraz małocząsteczkowe (hydrolizowane).

Białka proste z zasady osadzają się na włosach tworząc na nich film. Z kolei hydrolizowane proteiny, w przeciwieństwie do białek prostych charakteryzują się lepszą rozpuszczalnością oraz skuteczniej przenikają do wnętrza włosa. Dzięki temu są w stanie nietrwale „załatać” drobne ubytki w łodydze włosa, a co za tym idzie wygładzić, zmiękczyć, wzmocnić i uelastycznić włosy.

Warto jednak pamiętać, że zdolność protein do tymczasowej regeneracji włosów zależy nie tylko od wielkości ich cząsteczek, ale także od kondycji włosów, dlatego powinniśmy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. W przypadku zniszczonych, porowatych włosów, proteiny zamiast wygładzić, wydobyć skręt, nawilżyć, zregenerować i otoczyć włosy ochronnym filmem mogą je przesuszyć, usztywnić i zwiększyć ich łamliwość. Przeczytaj: Włosy przeproteinowane

Przykłady proteinowych półproduktów:
 • hydrolizowana keratyna,
 • hydrolizowany jedwab,
 • hydrolizowana elastyna,
 • hydrolizowany owies,
 • hydrolizowany kolagen,
 • proteiny mleczne,
 • l-cysteina (aminokwas),
 • żółtko,
 • żelatyna itp.

PRZEOLEJOWANE WŁOSY - efekt zbyt częstego olejowania włosów, nakładania zbyt dużej ilości oleju lub niedomycia naolejowanych włosów. Włosy, na które nakłada się zbyt dużo emolientów stają się matowe, klejące, obciążone, zbite w kolonie, sprawiają wrażenie nieumytych. Włosy przekarmione olejami najlepiej oczyścić porządnie szamponem. Zobacz, jak wyglądają włosy przeolejowane: Obciążone włosy

PRZENAWILŻENIE - efekt niepoprawnego stosowania substancji nawilżających. Zastosowanie zbyt dużej ilości humektantów w stosunku do emolientów. W deszczu włosy będą się puszyć i będą mokre w dotyku, a podczas suszy włosy będą suche i sztywne.

PRZEPROTEINOWANIE - wynik nałożenia na włosy zbyt dużej dawki protein (jednorazowo lub w wyniku systematycznej pielęgnacji). Takie włosy stają się suche, matowe i tracą elastyczność, przez co są bardziej podatne na zniszczenia.


PRZESUSZONA SKÓRA GŁOWY - skóra głowy pozbawiona naturalnego płaszcza hydro-lipidowego - łuszczy się, jest ściągnięta, wrażliwa i szczypie. Skórę głowy mogą wysuszać silnie odtłuszczające detergenty, nadmiar ziół, protein lub produktów o kwaśnym pH, wcierki oparte na alkoholu itp. Aby przywrócić skórze nawilżenie, najlepiej wykonać na niej peeling enzymatyczny i nałożyć na nią natłuszczająco-nawilżającą maskę. Przeczytaj: Sucha skóra głowy

PUSH-UP - efekt włosów odbitych od nasady.

PUSZENIE SIĘ WŁOSÓW - efekt nadmiernego rozchylenia łusek włosów. Gdy jest wilgotno, łuski się rozchylają i włosy zaczynają chłonąć wilgoć z otoczenia. Włosy robią się wilgotne i przestają do siebie ściśle przylegać. Są zmierzwione i tracą wcześniej nadaną formę. Najczęściej puszą się włosy o wysokiej porowatości. Zobacz, jak wyglądają spuszone włosy.

R


REGENERACJA WŁOSÓW - długotrwały proces poprawy stanu zniszczonych włosów, podczas którego substancje aktywne stopniowo wnikają do wnętrza włosa i uzupełniają drobne ubytki występujące w cemencie międzykomórkowym i włóknach keratynowych.

Efekty regeneracji zauważalne są dopiero po systematycznym stosowaniu właściwych produktów, dzięki którym zwiększa się wytrzymałość mechaniczna włosów oraz poprawia się stopień nawilżenia i natłuszczenia włosów. Kondycjonowanie z kolei polega na oddziaływaniu jedynie na łuski włosów (tj. "tuszowaniu" ubytków), dzięki czemu włosy stają się wygładzone, błyszczące, przestają się puszyć i plątać.

S


SG (Straight Girl) - pielęgnacja włosów prostych

SKALP - skóra głowy. Skalp w słowniku języka polskiego nie oznacza żywej skóry głowy, ale ten termin przyjął się w języku włosomaniaczek. Przeczytaj: Jak dbać o skórę głowy?

SIEMIĘ LNIANE - ziarna lnu bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które wzmacniają włosy, skórę i paznokcie. Przeczytaj: Wszystko o siemieniu lnianym

SILIKONOWE SERUM - preparat, którego skład opiera się głównie na silikonach (jedwab) lub na silikonach i naturalnych olejach (silikonowy olejek). Jego zadaniem jest zabezpieczenie końcówek przed utratą wody i zniszczeniami, wygładzenie oraz nabłyszczenie włosów. Przeczytaj: Zabezpieczanie końcówek

SILIKONY - substancje, które pokrywają włosy nietrwałym filmem ochronnym. Dzięki temu włosy nabierają blasku, sprężystości, przestają się puszyć i plątać, a także są chronione przed urazami oraz szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Silikony znajdują się w wielu szamponach, maskach, odżywkach, silikonowych serach i olejkach. Nie są dla włosów szkodliwe i nie pokrywają ich szczelnym filmem - w wyniku licznych otarć mogą się z włosów ścierać. Przeczytaj: Podział silikonów

SKRZYPOKRZYWA - mieszanka pokrzywy i skrzypu polnego, która wzmacnia wyrastające włosy i przyspiesza przyrost, a także pozytywnie działa na skórę.

SUCHY SZAMPON - szampon w proszku, który absorbuje w pewnym stopniu pot i łój odświeżając tym samym włosy u nasady i skórę głowy. Ze względu na słabe właściwości myjące nadaje się tylko do sporadycznego stosowania.

T


TANGLE TEEZER - plastikowa szczotka do włosów. Przeczytaj: Ciemna strona Tangle Teezer

TBS - marka The Body Shop

TUNINGOWANIE MASEK - wzbogacacie masek, odżywek i szamponów półproduktami kosmetycznymi lub kuchennymi.

TURBAN - nakrycie głowy utworzone poprzez owinięcie głowy ręcznikiem. Zadaniem turbanu jest ogrzanie nałożonej maski lub wchłonięcie nadmiaru wody, która spływa po umyciu.

W


WCIERKA - odżywka do skóry głowy o działaniu stymulująco-wzmacniającym. Może pełnić wiele funkcji: ograniczać przetłuszczanie lub łupież, zagęszczać włosy, przyspieszać przyrost włosów czy nawilżać skórę głowy.

Z


ZABEZPIECZANIE KOŃCÓWEK - zabieg polegający na pokryciu końcówek silikonowym serum lub odrobiną naturalnego oleju. Nadaje to włosom elastyczności oraz chroni przed nadmierną utratą wody i zniszczeniami. Przeczytaj: Zabezpieczanie końcówek

ZAMYKANIE ŁUSEK - zabieg polegający na ściągnięciu łusek włosa; najczęściej wykonywany jest poprzez polanie włosów chłodną wodą lub kwaśną płukanką (np. octową, cytrynową). Dzięki temu włosy zostają wygładzone, nabłyszczone i wzmocnione. Przeczytaj: Płukanka octowa

ZAKWASZANIE WŁOSÓW - patrz: zamykanie łusek ↑

Ż


ŻEL LNIANY - żel uzyskiwany poprzez zagotowanie w wodzie niezmielonych ziaren siemienia lnianego. Żel stosuje się do stylizacji włosów lub jako nawilżającą włosy maskę d/s. Przeczytaj: Lniana odżywka do włosów


Mam nadzieję, że słownik włosomaniaczych terminów jest dla Was przydatny! ♥
Przeczytaj pierwszą część: Słowniczek włosowych pojęć od A do O


« Nowszy post Starszy post »

17 komentarzy

 1. wiele skrótów nie znałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry post, wiele wyjaśni początkującym :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny post! :))
  czytałam z zaciekawieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale się napracowałaś, szacun! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej wszystkim:) Chciałabym się Was poradzić, gdyby któraś z Was mogła odpisać, byłabym wdzięczna.
  A więc, kiedyś miałam burzę włosów, włosy mam wysokoporowate, lekko kręcone, z tendencją do puszenia się. Potem standard-prostownica,suszara,czasenie byle czym, bądź wcale. Teraz została mi garstka włosów, od jakiegoś roku próbuje je odbudować. Rezultaty widzę, ponieważ regularnie, konsekwentnie je olejuje naturalnymi olejkami z apteki(arganowy,ze słodkich migdałów,musztardowy,ze skrzypu). PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE WŁOSY JAKBY "NA ZEWNĄTRZ" CZYLI TA WARTSWA NA WIERZCHU JEST NADAL MEGA ZNISZCZONA I PSUJE CAŁE WŁOSY I ZAWSZE MUSZĘ JE WIĄZAĆ. ODRASTAJĄ CO PRAWDA ZDROWE,ALE DUŻO WOLNIEJ NIŻ TE WŁOSY "POD SPODEM". A TO SIANKO NA GÓRZE BARDZO MNIE DRAŻNI. CZY MOGĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ? OBCIĄĆ JE JAKOŚ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strzyżenie skonsultuj z fryzjerką. Na tą warstwę nakładaj więcej oleju i maski, chroń ją mocno przed zniszczeniami (otarciami, gumką do włosów itp.) :)

   Usuń
  2. Tak właśnie zrobię- dzięki;)

   Usuń
 6. Nie serem, lecz serum... Popracuj nad ortografią, bo naprawdę dużo robisz tych błędów, choć w porównaniu do Anwen jesteś profesorem Miodkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi, to jest po prostu literówka. Nie uważam, aby słowo serum odmieniało się w tym kontekście "serem" (o czym świadczy wykorzystanie tego słowa wielokrotnie w innych notkach) ;) Chętnie poczytam o błędach, które wg Ciebie popełniam, lubię się uczyć ;)

   Usuń
  2. Ależ oczywiście, że to literówka a nie błąd ortograficzny!!!
   Inaczej, tzw. omyłka pisarska :D
   Anonimy z 08:27 przesadza. Nie należy się takimi osobami przejmować :)
   Ewa

   Usuń
 7. No właśnie PH... a tyle dziewczyn myje włosy facelle który ma je nieodpowiednie do włosów:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nakładanie odżywki po facelle, nie ma sensu? To czym mam umyć głowę żeby nałożyć maskę lub odżywkę?

   Usuń
  2. o to mi właśnie chodziło:) a zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy jest sens nakładać maskę przed myciem, bo po szamponie łuski są rozchylone i te składniki dotrą, a jak to jest przed?:) tym bardziej jeśli jeszcze po poprzedniim myciu nałożyliśmy maskę/odżywke bo czasami spotykałam się z opisem producenta że właśnie ma kwaśne pH (np na maskach Ziaji tak pisze).

   Usuń
  3. Facelle ma dobre (lekko kwaśne) pH, więc nadaje się do mycia włosów bez maski lub po nałożeniu maski przed myciem (kwaśne pH ściąga łuski). Szampony dostępne w drogeriach mają na ogół również lekko kwaśne pH, więc nie rozchylają łusek aż tak bardzo jak np. specjalistyczne szampony o zasadowym pH :) Wg mnie mimo kwaśnego pH można nakładać maskę po Facelle, nie ma powodu do paniki :)

   Usuń
 8. Świetny wpis, wszystko bardzo rzeczowo opisane.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakiś czas temu natknęłam się na Twój post na temat depilacji albo czegoś wokół tego i pisałaś tam, że przerzuciłaś się na konkretne maszynki do golenia (na pewno męskie). Podrzuciłabyś link albo dała znać, o jakie chodzi?:) nie mogę go odnaleźć...

  OdpowiedzUsuń