poniedziałek, 10 lutego 2014

Słowniczek pojęć dla Włosomaniaczki: od A do O


Co to znaczy bad hair day i baby hair? Co oznaczają skróty DM, CG, B/S lub D/S? Co to są emolienty i humektanty? A emulgowanie? Zapraszam Was do lektury pierwszej części Słowniczka pojęć dla włosomaniaczki, w którym wyjaśnię wszystkie włosowe pojęcia zaczynające się na litery od A do O.

A


AiK - odżywka Garnier Awokado i Karite. Aktualnie odżywka jest wycofana ze sprzedaży, a jej miejsce zajęła odżywka Oil Repair 3 Butter.

B


BDFM - BabyDream Fur Mama, balsam do kąpieli o bardzo przyjemnym składzie. Dostępny jest tylko w Rossmannie i nadaje się do mycia suchych włosów.

BABY HAIR - nowo wyrastające włoski, które mierzą zazwyczaj od 1 do 4 cm.

BAD HAIR DAY - zły włosowy dzień, czyli taki, podczas którego włosy prezentują się źle lub nie chcą się układać. Gdy mamy bad hair day, włosy mogą być:
B/S - skrót od "bez spłukiwania". Innym terminem określającym odżywkę bez spłukiwania to "leave in".

C


CASSIA - bezbarwna henna do włosów. Henna to zioło barwiące włosy. W składach kosmetyków widnieje jako Lawsonia Inermis Extract.

CHELATOWANIE WŁOSÓW - zabieg polegający na oczyszczaniu włosów z białego osadu minerałów, które znajdują się w twardej wodzie. Osad ten powoduje, że włosy są szorstkie, matowe i bardziej podatne na zniszczenia. Minerały najchętniej osadzają się na włosach o wysokiej porowatości, które charakteryzują się nierównomierną, szorstką powierzchnią.

Włosy można chelatować za pomocą produktów zawierających składniki chelatujące, np. Tetrasodium EDTA lub Disodium EDTA albo na przykład kwaśną płukanką (octową, cytrynową). Przeczytaj: Szampon chelatująco-oczyszczający

CG - pielęgnacja Curly Girl, czyli bezsilikonowa pielęgnacja kręconych włosów.

D


DM - sieć niemieckich drogerii, w których można kupić między innymi kosmetyki marki Balea albo Alverde.

DYFUZOR - nakładka na suszarkę, dzięki której można wydobyć z włosów objętość i/lub skręt. Dyfuzor jest idealny do suszenia falowanych i kręconych włosów.

DOCIĄŻANIE WŁOSÓW - jednorazowy zabieg lub długotrwały proces nawilżania i natłuszczania zbyt lekkich, suchych, spuszonych włosów, na przykład za pomocą olejowania, emolientowej maski, silikonowego serum lub kilku kropel oleju wtartego w końcówki. Dzięki temu włosy stają się cięższe, ujarzmione i nabierają koloru.

D/S - skrót od "do spłukiwania".

E


EDTA - wyjaśnienie pod CHELATOWANIE WŁOSÓW

EMOLIENTY - substancje, które tworzą na włosach i skórze warstwę okluzyjną, czyli cienki i niewidzialny film. Ta warstwa ochronna zapobiega odparowywaniu wody, a także chroni włosy przed zniszczeniami. Emolientami są naturalne oleje i masła, parafina, silikony, lanolina, nafta kosmetyczna, alkohole tłuszczowe, trójglicerydy. Przeczytaj: Emolienty w pielęgnacji włosów

EMULGOWANIE - proces łączenia dwóch niemieszalnych substancji (na przykład wody i oleju) poprzez dodanie emulgatora, prowadzący do powstania trwałej emulsji. W pielęgnacji włosów termin ten jest najczęściej używany w kontekście "emulgowania oleju odżywką" - na włosy pokryte olejem nakłada się odżywkę, która łączy się z olejem i ułatwia jego zmywanie. Przeczytaj: Emulgowanie oleju maską

G


GP - marka Green Pharmacy

GLUTEK LNIANY - inaczej żel lniany uzyskiwany poprzez zagotowanie w wodzie niezmielonych ziaren siemienia lnianego. Żel stosuje się do stylizacji włosów jako odżywkę b/s lub jako nawilżającą włosy maskę d/s. Przeczytaj: Lniana odżywka do włosów

H


HENNA - naturalny barwnik otrzymywany z liści i pędów rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (w składach kosmetyków występuje jako Inermis Lawsonia Leaf Extract). Wraz z innymi ziołami wykorzystywany jest do nietrwałej koloryzacji włosów. Taka koloryzująca mieszanka ziół nazywana jest potocznie henną.

HUMEKTANTY - substancje, które mają zdolność wiązania wody i utrzymywania wilgoci; przykłady półproduktów nawilżających: wyciąg z liścia aloesu, gliceryna, kwas hialuronowy, mleczan sodu, mocznik, sorbitol, glikol propylenowy, betaina, niektóre proteiny. Przeczytaj: Humektanty, emolienty, proteiny, witaminy w pielęgnacji włosów

I


INCI - International Nomenclature of Cosmetics Ingredients. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, producenci zobowiązani są umieszczać skład każdego produktu kosmetycznego na opakowaniu lub ulotce, a nazwy składników muszą odpowiadać międzynarodowemu nazewnictwu składników kosmetycznych; na opakowaniach składy można znaleźć po INCI lub Ingredients. Przeczytaj:
Dlaczego warto czytać składy kosmetyków? i Jak analizować składy kosmetyków?

J


JONIZACJA - funkcja jonizacji występuje praktycznie we wszystkich nowoczesnych urządzeniach do stylizacji włosów - w suszarkach, prostownicach, szczotkach jonizujących itp. Mówiąc w skrócie, po włączeniu urządzenia specjalny generator wytwarza jony ujemne i tym samym neutralizuje ładunki dodatnie odpowiedzialne między innymi za elektryzowanie się włosów. Jony ujemne domykają łuski, wygładzają i nabłyszczają łodygę włosa oraz niwelują zjawisko elektryzowania się włosów.

K


KONDYCJONOWANIE WŁOSÓW - zabieg polegający na wizualnej poprawie stanu włosa za pomocą odpowiedniej odżywki, utrzymujący się najczęściej do następnego mycia. Celem kondycjonowania włosów jest ułatwienie rozczesywania, wygładzenie i nabłyszczenie powierzchni włosa, ochrona przed utratą wilgoci, zapobieganie elektryzowaniu się włosów,

KREMOWANIE WŁOSÓW - zabieg podobny do olejowania włosów, polegający na wtarciu przed myciem w suche lub zwilżone włosy porcji kremu na określony czas. Włosy można kremować także po umyciu, aby je delikatnie dociążyć i zdyscyplinować. Wówczas odrobinę kremu należy dokładnie rozetrzeć w dłoniach i wetrzeć w końcówki.

KURACJA DROŻDŻOWA - kuracja przyspieszająca porost włosów, która opiera się na spożywaniu codziennie napoju drożdżowego. Napój drożdżowy przygotowuje się z zalanych wrzątkiem drożdży (w ten sposób drożdże zostają "zabite", a więc gotowe do spożycia) piekarniczych.

Na początku napój najlepiej przygotowywać z małej ilości drożdży (na przykład 1/8 kostki) i systematycznie zwiększać dawkę obserwując swój organizm, jednak nie przesadzając finalnie z ilością drożdży. Kuracja poza przyrostem włosów może powodować także skutki uboczne, na przykład bóle brzucha czy mdłości, dlatego warto obserwować swój organizm. Na początku kuracji na twarzy mogą pojawić się też drobne wypryski. Przeczytaj więcej: Picie drożdży na włosy


KWC - Kosmetyk Wszech Czasów; katalog recenzji i ranking kosmetyków na Wizaz.pl

L


LAMINOWANIE WŁOSÓW ŻELATYNĄ - zabieg kondycjonujący włosy polegający na nałożeniu na włosy mieszanki odżywki (1 łyżka) i ostudzonej rozpuszczonej żelatyny (1 łyżka żelatyny w 3 łyżkach gorącej wody). Proteiny zawarte w żelatynie pokryją zdrowe włosy filmem - włosy będą elastyczne, wygładzone i nabłyszczone. Zniszczone włosy będą po takim zabiegu suche i sztywne. Przed wykonaniem zabiegu porowate włosy najlepiej mocno nawilżyć oraz natłuścić, a cały zabieg wykonywać bardzo ostrożnie. Żelatyna znajduje się też w galaretkach, dlatego popularne jest też laminowanie włosów galaretką. Przeczytaj: Laminowanie porowatych włosów

LEAVE IN - termin odnoszący się do niespłukiwania odżywki (leave in conditioner to odżywka bez spłukiwania).

M


METODA KUBECZKOWA - metoda spieniania/rozcieńczania szamponu; tuż przed użyciem wlewa się porcję szamponu do kubka i rozcieńcza się go z wodą pod ciśnieniem.

MASAŻ SKÓRY GŁOWY - masaż głowy mający na celu rozluźnienie mięśni i poprawę krążenia, a więc odżywienie cebulek włosowych i pobudzenie włosów do wzrostu. Przeczytaj: Dlaczego warto dbać o skórę głowy?

MASKA - kosmetyk intensywnie pielęgnujący włosy, który należy dobrać stosownie do rodzaju i preferencji włosów. Im bardziej zniszczone włosy, tym maska powinna zawierać w składzie więcej emolientów (szczególnie olejów). Z zasady maski charakteryzują się gęstą konsystencją, a składniki aktywne w nich zawarte są bardziej skoncentrowane niż w odżywkach.

Znam jednak kilka odżywek, które intensywniej regenerują włosy niż wiele masek. Maski mogą obciążać włosy, więc warto nakładać je przed myciem. Aby skuteczniej działały, włosy pokryte maską warto owinąć folią, a następnie podgrzać suszarką lub owinąć ręcznikiem. Przeczytaj: Jak poprawnie myć włosy?

MOCNY SZAMPON - to szampon, którego skład opiera się na mocnych detergentach (np. SLES, ALS, ALES). Mocny szampon (tzw. rypacz) zawiera stosunkowo dużo detergentów i stosunkowo mało składników pielęgnujących włosy. Przeczytaj: Lista szamponów oczyszczających

MYCIE WŁOSÓW ODŻYWKĄ - metoda mycia włosów polegająca na zastąpieniu szamponu prostą odżywką. Przeczytaj: Mycie włosów odżywką

O


OBCIĄŻONE WŁOSY - włosy nadmiernie oblepione substancjami, które nadbudowują się na włosach. Takie włosy wyglądają nieświeżo (mimo umycia), zbijają się w kolonie i mogą być matowe lub nadmiernie błyszczące. Zobacz: Włosy obciążone

Włosy najłatwiej obciążyć olejami, olejkami silikonowymi i maskami emolientowymi. Aby pozbyć się efektu obciążenia, najlepiej dokładnie oczyścić włosów prostym szamponem z mocniejszymi detergentami.

OCZYSZCZANIE WŁOSÓW - zabieg systematycznego oczyszczania włosów z substancji, które nadbudowały się podczas codziennego mycia, regeneracji i kondycjonowania włosów. Powinien być wykonywany szamponem o prostym, oczyszczającym składzie. Włosy należy oczyszczać wówczas, gdy tego potrzebują - są niesforne, obciążone, przestają się układać. Przeczytaj: Oczyszczanie włosów

ODŻYWKA D/S - odżywka do spłukiwania

ODŻYWKA B/S - odżywka bez spłukiwania

OLEJOWANIE WŁOSÓW - zabieg natłuszczania włosów naturalnym olejem lub masłem, który odbudowuje naturalną otoczkę tłuszczową włosów. Polega na nakładaniu niewielkiej ilości oleju przed myciem na całe włosy lub na wybraną część (końcówki, skóra głowy).

Poza natłuszczaniem włosów, olejować można także skórę głowy - taki zabieg wraz z masażem pobudza krążenie, a więc dotlenia cebulki i stymuluje wzrost włosów, normuje pracę gruczołów łojowych itp.

Przeczytaj o olejowaniu włosów:


Zapraszam do drugiej części słowniczka:


« Nowszy post Starszy post »

41 komentarzy

 1. Genialne! :) Podlinkuję u siebie w zakładce Przydatne linki :D jeśli oczywiście nie masz nic przeciwko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super :D taki elementarz dla początkujących, jak po raz pierwszy trafiłam na włosomaniaczki, to trochę mi zajęło zrozumienie waszego języka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatne:) dzięki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że dla osób zaczynających świadomą pielęgnację ten post będzie bardzo przydatny. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. wow! kawał dobrej roboty! :) rozjaśniło mi to w główce! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialny post! Czekam na wiecej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja zrobiłam coś podobnego parę miesięcy temu :) Nazwałam to alfabetem włosomaniaczki :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawy pomysł, zwłaszcza z dodaniem linków.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny spis :)
  Mam nadzieję, że wiele włosomaniaczek z niego skorzysta!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ogrom pracy! Jak znajdujesz na to czas? I dziękuję oczywiście ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko pisałam z głowy, więc nie było tak źle :) Chociaż nie przeczę - prowadzenie bloga jest bardzo czasochłonne, szczególnie że skupiam się na jakości, a nie ilości postów :) Ale lubię to :-)

   Usuń
 11. Dobra robota! Szkoda, że nie trafiłam na nic takiego na początku swojego włosomaniactwa. Szczerze mówiąc byłam wtedy przytłoczona nadmiarem informacji i nazw, których nie rozumiałam. Teraz stało się to dla mnie jasne, ale dla innych początkujących będzie to super przydatny post!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny post. Nie ukrywam, że bardzo się przyda. Zrobiłaś dużo dobrej roboty. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kuracja drożdżowa u mnie nie przyspieszyła porostu włosów ;(

  OdpowiedzUsuń
 14. Kuracja drożdżowa fakt ma swoje efekty uboczne, ale drobne wypryski na pewno nimi nie są... Drożdże pomagają oczyścić naszą skórę z zalegających głęboko 'zaczątków' owych wyprysków i tak się dzieje, że skóra oczyszcza się z nich naraz dlatego można zauważyć zwiększoną ilość niedoskonałości, które tak czy inaczej by się pojawiły. Przy regularnym stosowaniu drożdżowa kuracja wręcz zmniejsza ilość niespodzianek na naszej twarzy, dlatego prosiłabym abyś nieco sprecyzowała ten punkt, bo może być mylnie odebrany i zniechęcić wiele z dziewczyn :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Genialny pomysł na post! Na pewno nie raz będę do niego wracać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiem, że to nie na temat, ale może otrzymam tutaj odpowiedź ;) Jaki dobry peeling do ciała polecacie? O takim naturalnym składzie, bez parafiny i żeby nie był zbyt drogi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Peeling z mielonej kawy! Nie ma lepszego jak dla mnie :)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, właśnie zaczęłam o nim czytać w necie i faktycznie to może być dobry pomysł :) Jednak nie wiem czy w obecnej sytuacji, bo chodzi o to, że byłam dziś w drogerii z myślą, że wezmę peeling i przez pomyłkę kupiłam mus do ciała :/ Jutro idę go zwrócić, bo nie jest mi potrzebny i pewnie będę musiała wymienić na coś innego. Kosmetyków do włosów już mam sporo i nie chcę kupować czegoś na siłę, żeby tylko kupić, bo staram się liczyć z każdym groszem ;) W takim razie będę musiała zakupić peeling, bo tego akurat nie mam w domu. W drogerii nie sprzedają niestety kawy ;), a więc czy polecasz może jakiś peeling drogeryjny? Dodam, że zakupy robiłam w Naturze. W przyszłości natomiast chętnie zaopatrzę się w kawę ;)

   Usuń
  3. Moze maja tam takie ostre rekawice? Moim zdaniem, to jest najlepsza forma peelingu :)

   Usuń
  4. Rękawicę już mam :P Przejrzałam moje kosmetykowe zapasy i zauważyłam, że kończy mi się mleczko Nivea flexible curls, także chyba wymienię na to, a kawę dokupię osobno ;) Dziękuję za rady :)

   Usuń
 17. Pierwszy raz z taką chęcią czytałam słownik. Dodaję go sobie do zakładek. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. przydatny słowniczek :] dużo pojęć nie znałam, ale to chyba dlatego, bo dopiero zaczynam być włosomaniaczką. :]Dodaję go do zakładek :D Pozdrawiam;]

  OdpowiedzUsuń
 19. BHC i inne dziewczyny powiedzcie mi jak unikać alkoholu w odżywkach czy maskach? Do tej pory już wdząc słowo ALCOHOL, odstawiałam kosmetyk na półkę, a teraz czytam, że Cetearyl Alcohol jest ok. Które są te szkodliwe, a które nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złe alkohole to alcohol, alcohol denat, isopropyl alcohol (benzyl alcohol występuje najczęściej jako zapach i jest go w odżywkach bardzo mało); pozostałe to tłuszczowe, czyli emolienty, które korzystnie wpływają na łodygę włosa. :)

   Usuń
 20. Niesamowicie przydatny post! Niedawno odkryłam ten blog, a tutaj jest zawarte wszystko co ważne o włosach :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Natalko, jaką odżywkę/maskę (lub jakiś inny specyfik ;) ) byś polecała? Zależy mi na rozprostowaniu, wygładzeniu, dociążeniu włosów.
  Nie mam problemów z przetłuszczającym się skalpem itp. więc skład może być dość bogaty :).
  W zasadzie to szukałam jakiejś bomby silikonowej, ale może polecisz mi coś z naturalniejszym składem :)
  Pozdrawiam i liczę na odpowiedź ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie jestem Natalią, ale mogę podpowiedzieć coś ;) Polecam na przykład maskę gliss kur oil nutritive, nivea long repair, seboradin z żeń szeniem, no i te, które najlepiej na mnie działają - aloesowa naturvital, biovax do suchych i zniszczonych lub mleczny. Popatrz na recenzje i zastanów się, która najlepiej może Ci podpasować ;)
   Pozdrawiam, Asia

   Usuń
  2. Dziękuję :) napewno je przetestuję, bo przyznam, że z tych wyżej wymienionych nie miałam ani jednej :) pozdrawiam

   Usuń
 22. Sper wpis! Szkoda, ze nie trafilam na taki na poczatku wlosomaniaczej przygody ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. N., lub wy dziewczyny, pomóżcie początkującej włosomaniaczce. Pewnie moje pytanie jest trywialne, ale zgłupiałam już kompletnie, jak to jest z tym myciem długości włosów szamponem. Parę miesięcy temu zaczęłam myć samą skórę głowy, nie szorując ich szamponem na długości. Przez to były mięciutkie i względnie nawilżone (metoda omo). Chcę jednak zacząć stosować oleje, ale nie widzę tego, jak można je zmyć nie stosując szamponu na długość. Nałożyłam olejek babydream fur mama na parę godzin, później maskę wax na 30min i zmyłam szamponem babydream całe włosy. Jednak od tego szamponu pozostają szorstkie. Zastanawiałam się, czy posmarowanie włosów jeszcze jakąś odżywką ich za bardzo nie obciąży, więc sobie darowałam. I nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Myjecie włosy na długości szamponem, czy nie? Jak dokładnie zmyć olej, żeby nie pozostały takie nieprzyjemne po szamponie?

  OdpowiedzUsuń
 24. HEJ, TAKI SŁOWNICZEK JEST NIEZWYKLE PRZYDATNY, JA JESZCZE PODRZUCE PROPOZYCJE: WŁOS DYSPLASTYCZNY, WLOS DYSTROFICZNY, SIWIENIE, WŁOSY SZKLISTE

  OdpowiedzUsuń
 25. Bardzo się cieszę,że dodałaś taki post ;) Mam pytanie dotyczące mycia włosów, a raczej szamponu. Używałam już i szamponu equilibra i baikal próbowałam myc szamponem babydream. Na wielu blogach szampony te są uwielbiane i polecane, jednak u mnie jest chyba coś nie tak. Po wszystkich tych szamponach czy używam wcierek, masek , płukanek itp włosy są szorstkie i niesamowicie splątane . Czy tylko z moimi włosami jest coś nie tak czy może nie powinnam używać tych szamponów albo myję je jakoś nie tak ;/ Dodam że np po użyciu szamponu Dove moje włosy są miękkie delikatne i raczej się nie plączą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co z olejami i zabezpieczaniem końcówek? U mnie to 2 główne czynniki dyscyplinujące moje wiecznie spuszone włosy.

   Usuń
 26. a moze jeszcze: miodowanie włosow i thermocut???

  OdpowiedzUsuń
 27. co sądzicie o szamponach Alterry? ;)

  OdpowiedzUsuń