Jak dbać o włosy? Kurs dla początkujących


Jak dbać o włosy to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz, dlatego przygotowałam szybki i darmowy kurs z pielęgnacji włosów dla początkujących włosomaniaczek. Kurs składa się z dwóch części:
  • pierwsza część wprowadzająca zawiera ogólne włosowe złote rady,
  • druga część szczegółowa to lista artykułów o włosach dla początkujących.

Jeśli interesuje Cię usystematyzowana i kompleksowa wiedza o włosach w wersji papierowej, znajdziesz ją w mojej książce p.t. "Pielęgnacja włosów...". Więcej informacji: www.blondhaircare.pl. Wszystkie posty o włosach znajdziesz w Archiwum, które umieszczone jest w prawej kolumnie strony (wersja na komputer) lub na dole strony (wersja mobilna).

Pomocne będzie też rozwijane menu lub wyszukiwarka - oba elementy znajdują się koło nagłówka.


Włosowe złote rady 


Pielęgnacja włosów bez zdrowego odżywiania mija się z celem. Ja poprawiłam swoją dietę dopiero rok od momentu, kiedy zaczęłam świadomie dbać o włosy. I zmarnowałam ok. 15 cm włosów, które mogły wyrosnąć zdrowsze i mocniejsze. Już dziś zacznij się lepiej odżywiać! Zajrzyj do wpisu Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne włosy?

Pielęgnację zniszczonych włosów rozpocznij od podcięcia zniszczonych końcówek. Zniszczonych końców nie zregeneruje nawet najdroższy kosmetyk, dlatego nie ma na co czekać - udaj się do fryzjera, który sięgnie po ostre nożyczki. Podcinanie włosów niesie za sobą same plusy: zniszczenia przestają się rozprzestrzeniać (piąć wzdłuż włosa ku cebulkom), a przycięte końce wyglądają po prostu zdrowo i estetycznie. Zobacz: Jak zapuszczać włosy?

Chroń włosy przed zniszczeniami 24 h na dobę i 365 dni w roku. Włosy niszczą się podczas snu, uprawiania sportu, stosowania nieodpowiednich akcesoriów, dlatego w miarę możliwości należy je chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. otarcia), termicznymi (np. stylizacja wysoką temperaturą) i chemicznymi (np. rozjaśnianie). Przeczytaj: Co niszczy włosy?

Każdy z nas ma inny rodzaj włosów, dlatego każdy potrzebuje indywidualnie dopasowanej pielęgnacji. Nikt nie dobierze pielęgnacji do Twoich włosów lepiej niż Ty sama. Inspiruj się pielęgnacją osób, które mają włosy podobne do Twoich (kolor, długość, porowatość, gęstość, grubość, skręt), lecz nie kopiuj ślepo tego, co robią ze swoimi włosami inni.

Ważnym krokiem w walce o piękne i zdrowe włosy jest dokładne oczyszczenie ich z nadbudowanych substancji znajdujących się w kosmetykach. W tym celu umyj włosy i skórę głowy dwukrotnie prostym szamponem, który zawiera SLS/SLES/ALES. Szampon ten ma za zadanie dokładnie oczyścić włosy, dlatego dobrze, jeśli ma prosty skład i nie zawiera składników odżywczych, olejów i silikonów. Taki szampon przygotowuje włosy do dalszej pielęgnacji (olejowania, nakładania masek i silikonowych olejków) i powinniśmy go stosować regularnie. Kiedy? Jak tylko włosy stają się obciążone od nadmiaru kosmetyków. Zobacz: Mój ulubiony szampon chelatująco-oczyszczający

Stosując pielęgnację bogatą w oleje, silikony i inne filmformery pamiętaj o systematycznym zmywaniu ich z włosów, czyli właśnie o stosowaniu mocniejszego szamponu oczyszczającego, o którym napisałam wyżej. W przeciwnym razie, po kilku tygodniach włosy będą tłuste, zbijające się w strąki i obciążone. Substancje z kosmetyków nadbudowują się na włosach, dlatego co jakiś czas musimy oczyścić włosy ze starego "płaszcza", aby móc otulić je nowym.

Po dokładnym oczyszczeniu włosów, nawilż włosy treściwą maską lub odżywką o składzie bogatym w emolienty (czyli m.in. w oleje i silikony). Maski emolientowe na bazie olejów i silikonów mocno dociążają włosy i najlepiej nakładać je na włosy przed myciem. Zobacz: Jakich błędów unikać w stosowaniu masek?

Maskę, odżywkę i płukankę stosujemy na włosy lekko osuszone ręcznikiem - inaczej woda spływająca po włosach "zablokuje" masce, odżywce czy płukance dostęp do wnętrza włosów. Zobacz: Jak prawidłowo testować nowe kosmetyki?

Dokładnie spłukuj kosmetyki do włosów (szampony, maski, odżywki) pod ciepłą bieżącą wodą. Na koniec domknij łuski włosów chłodną wodą.

Choć olejowanie włosów przynosi cudowne efekty, sam olej ma właściwości natłuszczające i nie zastąpi odżywki lub maski, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają. Po każdym olejowaniu włosy należy nawilżyć. Więcej na ten temat w poście o błędach podczas olejowania.

Im mniej oleju nałożymy na włosy, tym lepiej zadziała. Aby poznać wszystkie tajniki olejowania, przeczytaj cały Dział o olejowaniu włosów.

Włosowy cel osiągniesz dzięki systematyczności i wytrwałości. Nie poddawaj się! "Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie." Bądź cierpliwa, urozmaicaj pielęgnację, rozważnie eksperymentuj i pokochaj swoje włosy. Zaakceptuj ich kolor, skręt i gęstość, a potem wyciśnij ze swoich genów to, co najlepsze. ♥

Włosom należy dostarczać różnorodnych składników, głównie nawilżająco-natłuszczająco-regenerujących. Włosy kochają różnorodność! Jednocześnie pamiętaj, że na włosach najlepiej sprawdza się minimalizm. Nakładaj na włosy jak najmniej produktów podczas jednego mycia, ale dbaj o to, aby co mycie użyć innych kosmetyków.

Najważniejszymi składnikami w pielęgnacji włosów są emolienty, proteiny i humektanty. Może się zdarzyć, że włosy nie będą akceptować protein czy emolientów, zwłaszcza w większej ilości. Może się też zdarzyć, że jednego dnia włosy po proteinach będą gładkie i lśniące, a tydzień później będą suche i sztywne. Wszystko zależy od rodzaju włosów, pogody i kosmetyków, których użyjemy. Liczy się też sposób używania kosmetyków!

Na początek dowiedz się, czym jest równowaga PEH i zapamiętaj, że włosy każdej kobiety mogą rozumieć ją inaczej. Jedni kochają emolienty i humektanty, a protein unikają (dotyczy to głównie włosów suchych i zniszczonych), inni stosują wszystkie składniki po trochu (włosy normalne), a inni uwielbiają stosować więcej protein i humektantów niż emolientów (włosy bardzo zdrowe i mocne).

Tylko dzięki eksperymentom jesteś w stanie doskonale poznać swoje włosy, jednak pamiętaj, że im mniej włosy maltretujesz, tym lepiej. Nie nakładaj na włosy produktów, których działania nie jesteś pewna. Jeśli masz z czymś problem - zapytaj doświadczonych. Jeden zły ruch może wyrządzić uwrażliwionym włosom bardzo dużo krzywdy (przykład).

Zdobywaj wiedzę o włosach. Na samym początku zaleje Cię fala informacji o włosach, ale nie przejmuj się tym. Z biegiem czasu wszystko opanujesz, poukładasz sobie w głowie i staniesz się specjalistką do spraw swoich włosów. Według mnie najcenniejsza jest umiejętność czytania składów oraz znajomość struktury swoich włosów i ich potrzeb. Ważna jest także wiedza ogólna dotycząca np. właściwego mycia włosów czy ich rozczesywania. Zacznij od tego wpisu: Jak zacząć dbać o włosy?

Stań przed lustrem lub chwyć kosmyk swoich włosów i spróbuj je scharakteryzować. Określ czy Twoje włosy są:
  • cienkie/grube,
  • porowate/nieporowate,
  • gęste/rzadkie,
  • zdrowe/zniszczone (rozdwojone, połamane),
  • elastyczne/kruche,
  • nawilżone/suche,
  • kręcone/falowane/proste,
  • farbowane/rozjaśniane/naturalne,
  • wrażliwe/niewrażliwe na wilgotność,
  • o gładkiej/szorstkiej powierzchni,
  • trudne/łatwe do zmoczenia,
  • podatne na układanie,
  • mocne/słabe,
  • wypadające itp.
Taki opis włosów na pewno przyda się podczas doboru olei, ziół i kosmetyków, a także właściwej metody mycia czy rozczesywania. Na początku najważniejsze jest rozpoznanie porowatości swoich włosów. Sprawdź, czy są wysokoporowate czy niskoporowate.

Odpowiedz sobie na pytanie, jak traktujesz swoje włosy: jak przebiega mycie włosów, stylizacja, suszenie, rozczesywanie, związywanie, w jakiej fryzurze śpisz. Te wszystkie działania odzwierciedlają stan Twoich włosów. Czytając informacje o włosach, będziesz wiedziała, jakie błędy należy naprawić.

Jeśli Twoje włosy są zniszczone, zapewne przyczyną tego była nieodpowiednia pielęgnacja, stylizacja wysoką temperaturą i złe nawyki żywieniowe. Nie martw się. Czytając mojego bloga, odratujesz swoje włosy! ♥

Przyjrzyj się skórze głowy - czy pomyślałaś, że o nią również trzeba dbać, podobnie jak o inne części ciała? Przeanalizuj czy jest wystarczająco nawilżona, a może swędzi, często jest podrażniona albo masz łupież? Jeśli nie doskwiera Ci żaden problem - jesteś szczęściarą. :) O skórę głowy warto dbać mimo wszystko - w końcu jest fabryką naszych włosów!

Załóż bloga albo chociaż stwórz galerię swoich włosów, aby co miesiąc monitorować ich stan i przyrost - nic tak nie motywuje do dalszej pracy, jak efekty! Mój blog początkowo powstał właśnie w tym celu i tylko dzięki zdjęciom mogę stwierdzić, jakie efekty osiągnęłam. Zakładka Metamorfoza moich włosów to moje ulubione miejsce na tej stronie!


Artykuły o włosach dla początkujących


Jak zacząć dbać o włosy?





Jak dobrać olej do porowatości włosów?

Mycie i pielęgnacja włosów

Jak prawidłowo myć włosy?









Suszenie




Farbowanie 


Wizyta u fryzjera






Proteiny, emolienty, humektanty




Kosmetyki do włosów



Włosowe problemy

Siwiejące włosy

Plątanie się włosów i walka z kołtunami

Domowy sposób na łupież

Wszystko o łupieżu

Suche końcówki i przetłuszczająca się skóra głowy

Suchy skalp - cichy zabójca włosów

Jak zatuszować zakola?

Jak polubić wysokie czoło?

Jak powstrzymać nadmierne wypadanie włosów?

Co robić, gdy włosy zaczynają nadmiernie wypadać?

Jak pielęgnuję przetłuszczające się włosy?

Jak ograniczyłam przetłuszczanie się włosów (1)

Jak ograniczyłam przetłuszczanie się włosów (2)

Celowe przetłuszczanie włosów - czy to ma sens?

12 najczęstszych przyczyn przetłuszczania się głowy

Włosy elektryzujące się

Leczenie rozdwojonych i połamanych włosów

O tym, jak pozbyłam się zniszczonych końcówek



Wszystkie posty o włosach znajdziesz w Archiwum, które umieszczone jest w prawej kolumnie strony (wersja na komputer) lub na dole strony (wersja mobilna).

Pomocne będzie też rozwijane menu lub wyszukiwarka - oba elementy znajdują się koło nagłówka.

Jeśli szukasz kompletnych i uporządkowanych informacji o włosach w jednym miejscu i wygodnej formie, przeczytaj moją książkę o włosach (wersja papierowa: KLIK, e-book: KLIK). ♥


Powodzenia!
Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak dbać o swoje włosy.


Zapraszam do komentowania zdjęć i śledzenia relacji

59 komentarzy

  1. Właśnie trafiłam na Twój blog i jestem zachwycona! Moja przygoda z włosomaniactwem rozpoczyna się od jutra!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chciałabym skorzystać z wielu rad, jednak niektóre w moim przypadku są niemożliwe, np. zrezygnowanie z suszarki, lakieru do włosów czy prostowania grzywki - moje włosy żyją własnym życiem i bez tego wyglądałabym wiecznie jak rozczochrana wiedźma ;<

    OdpowiedzUsuń
  3. Jesteś niesamowita:)
    Niedawno zaczęłam swoją włosową metamorfozę i trafiłam na Twojego bloga. Uwielbiam Cię za to w jaki sposób piszesz. Prosto, łatwo i przyjemnie:)

    Pozdrawiam i już serdecznie dziękuję za wszystkie porady.
    Joanna

    OdpowiedzUsuń
  4. Trafiłam tu szukając jakichś porad dotyczące pielęgnacji włosów. Kolejny dzień siedzę i czytam Twoje posty. Nie chce być włosomaniaczką. Chcę tylko skorzystać z Twoich rad i podreperować stan moich nie najgorszych włosów ;) Wysłałam swoje zgłoszenie i mam nadzieję, że otrzymam jakieś rady :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Natalia, co myślisz o składzie tej odżywki:

    http://kosmetykipannyjoanny.blogspot.com/2012/11/duza-nowosc-w-pielegnacji-wosow.html


    Pozdrawiam, Natalka:))

    OdpowiedzUsuń
  6. Dzięki za odowiedź:)
    Mam jeszcze pytanie, bo trochę się pogubiłam:)
    Na co dzień myjemy włosy lekkim szaponem typu dla dzieci, typu Facelle
    Raz na tydzień/dwa myjemy czymś z detergentem
    I unikamy szamponów z silikonami, tak?

    I oczywiście wcierki, olejowanie, odżywkim maski:))

    OdpowiedzUsuń
  7. czy jest mozliwosc, zebys ocenila san moich wlosow i pomogla mi ulozyc odpowiedni plan pielegnacji? nie wiem, czy sama dam sobie z tym rade...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jestem w stanie. Trzeba obserwować swoje włosy przez dłuższy czas i poznawać ich potrzeby. JA ze zdjęcia nie jestem w stanie ich poznać, aby doradzić, które konkretnie produkty się u CIebie sprawdzą :(

      Usuń
    2. rozumiem, a mozesz polecic mi jaies strony, gdzie opisane sa charakterystyki wlosow? nie bardzo moge znalezc nawet opisu wlosow porowatych, czarna magia :)

      Usuń
    3. http://www.blondhaircare.com/2013/03/wysokoporowate-wosy-jakie-one-sa.html ich przeciwieństwem są niskoporowate :D

      Usuń
  8. czy mozna uzywac szamponu timotei deep brunette z serii jericho rose jako szamponu oczyszczajacego? sklad:

    Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Selaginella Lepidophylla Extract, Lawsonia Inermis Leaf Extract, Trehalose, Gluconolactone, Glycerin, Dimethiconol, Guar Hydroxypropyltrmonium Chloride, Parfum, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Maltodextrin, Disodium EDTA, Mica, Carbomer, PPG-12, Citric Acid, Sodium Hydroxide, TEA-Sulfate, Triethanolamine, DMDM Hydantoin, Sodium Benzonate, Methylchloroisothiazolino ne, Methylsothiazolinone, Alpha-Isomethyl Ionone, Butylphenyl, Methylpropional, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 77491, CI 77499

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak, ma sls

      Usuń
    2. Ale ma też ekstrakty i subst. filmotwórcze, ja stosowałabym do codziennego stosowania, ale pewnie obciążałby włosy u nasady ;)

      Usuń
  9. Witam, ostatnio zrobilam dosc glupa rzecz, przez kilka miesiacy dbalam o swoje wysokoporowate, troche krecone wlosy , olejowalam, uzywalam produktow bez silikonow itp, ale juz mnie denerowalo ze sie tak kreca i chcialam je trwale wyprostowac. Kupilam X-tenso z Loreala, ktore strasznie znisczylo mi wlosy ! nie moge ich teraz w ogole odratowac, wlosy sa zniszczone, przesuszone, puszą sie strasznie iw ogole nie są wygladzone i proste jak mialo byc;/
    dodatkowo, znalazlam na pewnym videoblogu, ze do wlosow puszacych sie i niesfornych trzeba stosowac silikony, co o tym sądzisz?
    i czy szampony z SLS mozna stosowac do metody OMO?

    OdpowiedzUsuń
  10. Mogłabyś proszę na pisać co myślisz o poniższych składach odżywek i szamponów (do włosów rozjaśnianych, kruchych, połamanych, bardzo suchych i przepalonych). Z góry dziękuję :)

    ODŻYWKI
    1.
    Aloe Barbadensis Leaf Juice (1), Aqua (Water), Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Isethionate, Decyl Glucoside, Sodium Lauryl Sulfoacetate,Calendula Officinalis Flower Extract (1), Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract (1), Citrus Grandis (Grapefruit) Fruit Extract (1), Equisetum Arvense Leaf Extract (1), Lavandula Angustifolia (Lavender) Flower/Leaf/Stem Extract (1), Spirulina Maxima Extract, Citric Acid, Glycerin Guar, Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydrolyzed Soy Protein, Panthenol,Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Sodium Phytate, Sodium Sulfate,Tocopheryl Acetate, Alcohol, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Benzyl Benzoate, Hexyl Cinnamal, Linalool , Fragrance (Parfum)

    2.
    Aqua, Alcohol*, Cetearyl Alcohol, Stearamidopropyl Dimethylamine, Glycerin, Myristyl Alcohol, Glycine Soja Oil*, Sodium Lactate, Avena Sativa Straw Extract*, Citrus Aurantifolia Fruit Extract*, Citrus Medica Limonum Peel Oil*, Prunus Armeniaca Fruit Extract*, Lauroyl Sarcosine, Hydroxyethylcellulose, Parfum**, Citral**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**
    * ingredients from certified organic agriculture
    ** from natural essential oils

    SZAMPONY
    1. Aqua, Saponaria Officinalis Root Extract, Equisetum Arvense Extract, Humulus Lupulus Cone Extract, Tilia Cordata Extract Urtica Dioica Extract, Coco Glucoside, Sodium Laureth Sulfate Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine, Propylene Glycol, Peg-7-Glyceryl Cocoate, Cytric Acid, Parfum, Dmdm Hydantoin, Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone

    2. Aqua, Lauryl Glucoside, Sodium Coco-Sulfate, Caprylyl/Capryl Glucoside, Glycerin, Alcohol*, Xanthan Gum, Betaine, Sodium PCA, Citrus Aurantifolia Fruit Extract*, Prunus Armeniaca Fruit Extract*, Avena Sativa Straw Extract*, Hydrolyzed Wheat Protein, Arginine, Parfum**, Limonene**, Citral**, Linalool**, Geraniol**
    * ingredients from certified organic agriculture
    ** from natural essential oils

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A nr 1 wśród odżywek to nie szampon? ;) Te produkty są organiczne, a takie raczej nie pasują zniszczonym włosom, wysuszają je :( Szampony bym użyła, ale odżywki wybrałabym z olejkami w składzie, czyli takie jakie ja stosuję :)

      Usuń
    2. Dzięki wielkie za ekspresową odpowiedź :).
      Masz rację, źle mi się przekleiło...tu są składniki do odżywki z tej samej serii
      Aloe Barbadensis Leaf Juice (1), Aqua (Water), Stearyl Alcohol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Behentrimonium Chloride, Cetyl Alcohol, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Calendula Officinalis Flower Extract (1), Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract (1), Citrus Grandis (Grapefruit) Fruit Extract (1), Equisetum Arvense Leaf Extract (1), Lavandula Angustifolia (Lavender) Flower/Leaf/Stem Extract (1), Spirulina Maxima Extract, Amodimethicone, Citric Acid, Glycerin, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Hydrolyzed Soy Protein, Panthenol, Sodium Phytate, Tocopheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Potassium Sorbate, Phenoxyethanol, Benzyl Benzoate, Hexyl Cinnamal, Fragrance (Parfum)

      A dlaczego produkty organiczne nie pasują zniszczonym włosom? Pisałaś już o tym? Mogłabym Cię prosić o link?
      Jeśli chodzi o odżywkę z aloesem, to szczerze mówiąc byłam przekonana, że jak pisze producent 84% aloesu to sama dobroć dla zniszczonych włosów :)

      Usuń
  11. Dodaję do obserwowanych, czytam na dobranoc zamiast książki i zaczynam już od dziś, bo jutro u mnie nie ma jakoś zwyczaju następować :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Witaj!
    Właśnie natrafiłam na Twój blog. Po krótce streszczę historię moich włosów. Otóż moje włosy są cienkie i delikatne. Około 8 lat były niszczone rozjaśniaczem przez "profesjonalistów" do momentu kiedy rok temu odkryłam, że farbą można również uzyskać ładny blond. Do czasu rozstania z rozjaśniaczem włosy były suche i bardzo zniszczone, natomiast po farbie doszły trochę do siebie. Na ten moment planuje pielęgnację bez silikonów. Jakiś czas temu zakupiłam odżywkę do włosów Kerastase Age Premium i nie jestem pewna czy nadmieniony specyfik nie zawiera silikonów. Poniżej przedstawiam skład. Z góry dziękuję za udzielenie informacji.

    AQUA/WATER, CETEARYL ALKOHOL, DIPALMITOYLEHYL HYDROXYETHYLMONIUM METHOSULFATE, GLYCERYL STEARATE, CETRIMMONIUM CHLORIDE, MICA, CALCIUM PANTOTHENATE, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, CI77894/TITANUM DIOXIDE, HEXYL CINNAMAL, CITRIC ACID, LINALOOL, LILMONENE, HYDROXYCITRONELLAL, BENZYL SALICYLATE, BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL, PUNICA GRANATUM EXTRACT, 2-OLEAMIDO-1,3-OCTADECANEDIOL, SAFFLOWER GLUCOSIDE, BENZYL

    OdpowiedzUsuń
  13. mam bardzo cienkie wlosy ,strasznie jest ich mało,przetluszczaja się tak ze po umyciu już sa tłuste,uzywalam head &shoulders teraz zmieniłam na pantene musze myc codziennie żeby jako tako wygladaly ,ogolnie niedbam o nie bo już nie ma o co ale mam pytanie czy sa jakies tabletki wspomagające porost wlosow mam na myśli wyrosniecie nowych wlosow,jezeli moglabys cos doradzić proszę,ogolnie boje się uzywac jakich kolwiek specyfikow,wolalabym domowe sposoby,np:plukanki,maseczki,dodam ze niefarbuje ale używam suszarki,doslownie chwilke żeby je napuszyć trochę bo inaczej sa przylegle do glowy,mam ochote je zgolic na lyso,odechciewa mi się myc je codziennie,

    OdpowiedzUsuń
  14. cienkie, rzadkie, zdrowe ,kruche, przetluszczajace sie ,proste, naturalne, wrażliwe na wilgotność, o gładkiej powierzchni, łatwe do zmoczenia,nie podatne na układanie,słabe, wypadające itp., itd. Taki opis włosów na pewno przyda się podczas doboru olei, ziół i kosmetyków.to jest opis moich wlosow proszę dobierz mi jakies olejki,ziola i kosmetyki,bardzo proszę bo jestem zdesperowana.

    OdpowiedzUsuń
  15. cóż mogę powiedzieć , Twój blog to skarbnica wiedzy. Dla mnie. Jak to dobrze, że tu zajrzałam :) Bloga już mam założonego :) widać na nim jakie mam okropne włosy :( choć już są olejowane od jakiegoś czasu i już się zmieniły :) nie rozpisuję się , czytam dalej :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Nie za bardzo rozumiem czym różni się szampon głęboko oczyszczający z SLS, który ma usunąć silikon od szamponu z silikonem. :(
    Czy mogłabyś podać konkretne nazwy szamponów, które nam nadbudowują tych silikonów, a tych, które pomagają nam je zmyć? Może wtedy łatwiej byłoby mi to zrozumieć.
    P.S. Twój blog to skarbnica wiedzy, pozdrawiam i trzymaj tak dalej! ;))

    OdpowiedzUsuń
  17. Piszesz, że należy pozbawić włosy starego "płąszcza", jeszcze jakbyś mogła napisać jak to zrobić, i najlepiej konkretnie jakie szampony usuną nagromadzone na włosach silikony, nazwy, z góry dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  18. hej kochane, może doradzicie mi czy domowe odżywki do włosów opisane w artykule http://porostwlosow.pl/domowe-odzywki-na-wlosy.html mogą być skuteczne? nie mam za bardzo kasy na dobre odżywki ze sklepów, a często domowe rozwiązania zapewniają znacznie lepsze efekty niż te drogie kosmetyki, w których płacimy głównie za markę

    OdpowiedzUsuń
  19. Mam duże problemy z pielęgnacją włosów. Mam bardzo długie włosy (sięgają do pupy, przy wzroście 173 cm), bardzo cienkie albo jest ich sporo i średniej wielkości sprężynki. Najgorsze jest to, że są bardzo podatne, gdy jest wilgoć lub wieje wiatr włosy zaczynają się puszyć. Są bardzo delikatne i łamliwe (prostownicy używam raz na 2 miesiące, loki kręcę co pół roku, a suszarki nie używam, włosy same mi schną). Proszę o pomoc jak mam je pielęgnować

    OdpowiedzUsuń
  20. Hejka ^^ Chciałabym uzyskać dobry sposób. Od jakiegoś czasu marzę, aby mieć końcówki włosów kręcone. TYLKO KOŃCÓWKI ! Reszta ( u góry ) proste . Nie chcę niszczyć włosów żadnymi lokówkami itp. Mam delikatne włosy i mam je do ramion. Bardzo chciałabym mieć takie. ;) Zwracam się do cb, bo jak czegoś nie wiem to sprawdzam tylko na tej stronie, bo wiem, że wszystko jest tutaj realistyczne i baardzo pomagasz =) Proszę o jakieś sposoby dziekuję i pozdrawiam wszystkie włosomaniaczki ^^ ! <3 Proszę o szybką odpowiedź :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Jak mogę rozjaśnić/ dodaj intensywności kolorowi moich odrostów ? Nigdy nie farbowałam włosów, na końcówkach mam ładny blond ale odrosty są ciemniejsze i kolor robi się jakiś nijaki.

    OdpowiedzUsuń
  22. Twój blog jest genialny :D trafiłam, pokochałam i zaraziłam się włosomanią :D wielkie zakupy na trena.pl i będę walczyć o piękne włosy <3

    OdpowiedzUsuń
  23. Skoro blond-blog to miałabym blond pytanie: jak pewnie większość naturalnych blondynek wie - po rozjaśnianiu włosy rosną ciemniejsze. Czy jeśli chciałabym rozjaśnić tylko dół włosów (w górze pozostawić naturalny, chłodny blond), to także włosy mi ściemnieją?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. po rozjaśnianiu włosy nie rosną ciemniejsze, niby czemu miałoby tak być? przecież nie ingerujesz w ilość melaniny w skórze. Wydaje się że rosną ciemniejsze przez kontrast.

      Usuń
    2. Mam pytanko, mam mega suche włosy a jest sezon grzewczy więc nie wiem, czy nawilżacze to dobry pomysł... odnoszę się do punktu "Zainwestuj w dobrą maseczkę nawilżającą, ponieważ odpowiedni poziom nawilżenia to podstawa dla zdrowych włosów. Próba odżywienia przesuszonych włosów skończy się fiaskiem. ". Czy jest jakiś sposób na nawilżanie zimą i przy nieodpowiednim punkcie rosy?

      Usuń
  24. Cześć :) Bardzo pomocny jest dla mnie Twój blog. Właśnie zaczynam swoje włosomaniactwo :) Póki co, nie potrafię nawet ocenić, czy moje włosy są wysokoporowate czy też nie. Próbowałam już kilku masek w różnej kolejności i zauważyłam, że moje włosy najlepiej wyglądają, gdy po całej kuracji i po myciu aplikuję na włosy keratynę odżywkę w sprayu z Joanny. Są wówczas miekkie, błyszczące, elastyczne i nie muszę ich co chwilę czesać. Czy jeśli będę stosowała w swojej kuracji najpierw olejowanie (do tego używam amli dabur) i nawilżanie a na koniec po umyciu tę odżywkę z keratyną, to włosy będą wchłaniać proteiny w niej zawarte? Podobno ta odżywka strasznie wysusza włosy przy długotrwałym stosowaniu, dlatego zapewne potrzeba je nawilżać i olejować. Tylko czy olejowania nie powinno się zostawiać na koniec? Pozdrawiam, Angelika :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja poczatek wlosomaniactwa zaczelam od marki biovax, bo zauwazylam o ILE wlosy moga lepiej wygladac :o zaczelam od tych szamponow glamour i maseczek z tej samej serii ktore okazaly sie super. naprawde uratowaly moje zniszczone prostownica i rozjasnianiem wlosy! ^^

    OdpowiedzUsuń
  26. Ja mam blond farbowane, i to mocno utlenione, bo mój naturalny to taki ciemny brąz, mimo to nie wyglądają na zniszczone, bo wiem jak temu zapobiegać ;) otóż moim sekretem sukcesu jest jedzenie galaretki (na serio!) oraz 2-3 razy w tygodniu maska Prosalona w spreju ;]

    OdpowiedzUsuń
  27. Mam włosy cienkie i zniszczone staram się je zapuszczać ale moje końcówki wiecznie się rozdwajają i trzeba je podcinać więc nie bardzo mi to idzie :( Dlatego też natknęłam się na Twojego bloga w poszukiwaniu pomocy :) Co mogłabyś polecić, aby porządnie o nie zadbać, żeby wyglądały zdrowo i można je było zacząć zapuszczać tak aby miało to ręce i nogi? Również co myślisz na początek aby iść do fryzjera na jakiś zabieg regeneracji włosów? niestety nie mam jak wysłać zdjęcia aby pokazać jak one wyglądają w tym momencie, ale nie ma co ukrywać burzy włosów również nie mam.

    OdpowiedzUsuń
  28. Mogę szczerze polecić bardzo uniwersalny produkt jakim jest maska w spreju 12 w 1 firmy Chantal :) jest świetna, zapobiega elektryzowaniu i puszczeniu się włosów, super nawilża, układanie fryzury.. na prawdę dużo dobrego można by o niej powiedzieć ;)

    OdpowiedzUsuń
  29. Właśnie zaczynam swoją świadomą pielęgnację włosów i szukam artykułów na temat jak zacząć. Myślę, że świetnie trafiłam. ;) Czy nie masz nic przeciwko, jeśli dodałabym Link do tego wpisu na swoim blogu? Będę robić wpis własnie o włosach i o tym jak było kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. :) Skorzystałam z analizy włosów i określenia jakie właściwie są. Jednak widzę tu tyle przydatnych postów, że jeszcze na pewno sporo przeczytam.

      Usuń
  30. Ja bardzo lubie naturalne oleje, np migdalowy, i odzywke biovax bambusowa ;) No i czesanie delikatnym drewnianym grzebieniem koniecznie.

    OdpowiedzUsuń
  31. Bardzo fajny post. Pielęgnacja włosów i dieta są bardzo ważne, ale trzeba też dla wzmocnienia od wewnątrz stosować skrzyp polny i pokrzywę. To działa równocześnie na na włosy, skórę i paznokcie, dla tego biorę Bio – Silica Max z wysoką dawką skrzypu i ogólnie bogatym składem. Sądzę, że dba o mnie lepiej niż gabinet kosmetyczny i nie jeden kosmetyk.

    OdpowiedzUsuń
  32. Ja polecam stosowanie maseczek Biovax. Nie wiedziałam że wystarcza co 3-5 dni nałożyć ją na włosy by wspomóc odbudowę włosów i wrócić do takich grubych, gęstych jakie miałam jeszcze w gimnazjum :D

    OdpowiedzUsuń
  33. Biblia dla wlosow, dziekuje :*

    OdpowiedzUsuń
  34. hej! włosomaniaczka jestem niestety dopiero niecały rok ale i tak bardzo dużo się dowiedziałam. jak dla mnie podstawą jest dieta i odpowiednie kosmetyki. ja się zaopatryję tylko na organicznewlosy.pl. i powiem wam, że pokochałam swoje włosy

    OdpowiedzUsuń
  35. Ja się musiałam ostro wziąć za włosy po ciąży, bo mi strasznie zaczęły wypadać. Na szczęście pomógł mi biotebal, który zawiera dużą dawkę dobroczynnej biotyny. Codziennie jedna tabletka i po kilku tygodniach widziałam pierwsze efekty

    OdpowiedzUsuń
  36. A jeśli chodzi o spanie, to lepiej spać w związanych czy rozpuszczonych włosach?

    OdpowiedzUsuń
  37. witam ja chcialabym zapytac o jedna rade odnosnie odrostu , mialam takie wlosy ciemno szare to byly naturalne wlosy , fryzjer zrobil mi takie troche rude , i od tamtej pory nie widze zebu odrastaly mi ciemne odrastaja mi takie zolte czy kolor juz taki pozostanie czy sciemnieje ,

    OdpowiedzUsuń
  38. Witam chciałabym zacząć pielęgnować i zapuścić moje włosy ale nie wiem kompletnie od czego zacząć czy byłaś by wstanie mi pomóc? Coś o moich włosach są grube, końcówki strasznie suche, bardzo się pusza, są matowe i bardzo sztywne, nigdy ich nie farbowałam używam tylko szamponu z Nivea chciałabym aby były lśniące i miękkie a co do zapuszczenia rosną do jednego momentu i dalej nie chcą rosnąć. Proszę o jakieś porady.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spróbuj maski Henna Wax Pilomax lub Sattve z cynamonem. U mnie obie te rzeczy się sprawdzają.

      Usuń
  39. Hej spędzilam ostatnie 2 godziny na czytaniu Twoich artykułów i przyznam, że mam mętlik w głowie.
    Czyli na codzień powinnismy używać szamponu plus odżywki, a olejowania i maski raz na jakis czas? czy wszystko w miarę codziennie i raz na jakis czas mycie szamponem oczyszczającym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wszystko zależy od potrzeb Twoich włosów, spróbuj obu metod i zobacz, która lepiej Co służy

      Usuń